Škola jedrenja za neznalice > Brodska kuhinja

OPASNOST: Čuvanje ulovljene ribe u moru!

(1/2) > >>

Mala od portala:

Mnogi neiskusni i priučeni ribolovci (pogotovo oni s kontinenta) vjeruju da će svježinu ulovljene ribe najbolje očuvati ako ulov drže u moru. No time čine kardinalnu grešku koja ih može stajati života! U procesu raspadanja, koji počne vrlo brzo nakon ulova, meso ribe počinje ispuštati otrovne spojeve koji ljudskom organizmu mogu nanijeti grdne nevolje.

Kako je ova zabluda o čuvanju ribe u moru prilično raširena, molim forumaše koji imaju iskustva s ovom tematikom da nas malo poduče.  :read2:

Seriola Dumerili:
U hladnijim periodima godine drzim ulov u moru. Osim salpe i pica, njima odmah izvadim drob. To bi trebalo napraviti sa svim ribama koje jedu bilje. Iglooo i slicni frizideri nisu vise tako skupi a uz dvije boce sa zaledjenom vodom drzati ce ulov hladnim dan, dva a bolje ledenice i duze.

vragec32:
Interesantna tema!
Nisam znao!
Mala od ..., na koje se to vrijeme misli? Ne valjda na vrijeme od nekoliko sati?!
Ja bih dalje pitao zašto je, barem imam taj osjećaj, ustaljeno ili "običaj" ribe ne čistiti odmah nakon što se ulove?
Zar ih nije bolje i jednostavnije odmah očistiti, i čuvati samo "čiste riblje sastojke".
Je li to zbog kilaže, težine, oblika, izgleda ... ili zašto?   :dontknow:

Eventum:
Nisam o tome razmišljao,
obično ih očistimo nakon završenog ribolova i stavimo u fridge...

Mala od portala:

Za te otrovne kemijske spojeve, koji se nagomilavaju u tijelu ribe ako se drži u moru nakon ulova, znam otprije, no moram priznati da ne znam o kojim se spojevima radi. Pokušala sam zaguglati, no nisam dobila ništa konkretno. Raspitat ću se još malo i pokušati pronaći preciznije infomacije.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version