Author Topic: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd  (Read 155088 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd
« Reply #540 on: October 22, 2021, 03:09:26 PM »
Negdje 60-tih godina iz Pule je dovučena u Zagreb. To je bio spektakl za nas klince. Sječam se kad su ju vukli bilo je tu nekih buldožera, ili su to bili tenkovi?, mislim bar jedan je bio, a mi dječarci jurcali okolo naokolo, ja biciklom naravno, jer se ja nisam vješao izvana po tramvajima  :laughing7: da bi se „švercao“.  To su radili drugi dečki :icon_pirat: da bi došli do tehničkog muzeja u Savskoj cesti. Ali sam znao i to dobro raditi, da se "potvrdim" naravno :icon_joker:
Tada sam imao najljebši bicikl sa tri torpedo brzine, za 12-ti rođendan poklon od tate, njemački naravno  :laughing7:, a ja ponosan ko kokot kad piški njime svuda po i oko Zagreba :thumbsup:.
Nostalgija i sjeta za dječačkim danima, pa da si ipak malo dam oduška :laughing7::

Kad su podmornicu nakon par mjeseci uredili i pripremili za posjetu, naravno moja „ekipa“ je bila prva za to čudo pogledati :thumbsup:.
Ne platiti platiti kartu je bila fora. I tako mi „biciklijaši“ dobiciklirali, bicikle stavili iza muzeja, tamo prema Zagrebovom stadionu, Kranjčevičeva (?), Samoborčekov kolodvor (?), tako nekako i provukavši se ispod žice ušli u muzej.
Ali unutra „jok“, ne daju, trebalo bi se satima čekati, jer su u podmornicu ulazili samo pojedinačno mislim, pa smo samo okolo naokolo obilazili, pipali i divili se. :laughing7:
Uglavnom, kad smo se vratili, ne više kroz „žicu“ nego ko sva „gospoda“ na ulaz izlaz u Savskoj cesti, došavši k našim poluskrivenim biciklima upravo na vrijeme da spriječimo krađu, jer tada su se dosta krali bicikli. :icon_scratch:
Tri Cigija (tada se još nisu nazivali Romima, pa ja po tadašnjem originalnom nazivanju) drpili i upravo trčali svaki s po jednim biciklom, naravno i mojim :laughing7:. I dok je jedan uspio pobjeći jer je znao voziti bicikl, drugi samo što je zajašio pao, a ja svoga Cigića uhvatio i oteo moje vlasništvo. Na što je Cigić izvukao mali lijepi nož bodež i počeo njime mlatarati, ne znam točno mislim ne prema meni nego je valjda htio „zaklati“ biciklovu prednju gumu, a ja ko pjetlić, bacio bicikl i zgrabio ga, to valjda da spasim gumu? :icon_scratch:
Uglavnom ubo me je u donju usnu, zubi su zaustavili danji prodor noža, oteo sam mu nož i dao mu dobru „škudu“ usred njuške pa je pao i pridigao  se i dao petama vjetra.
Nož sam decenijama čuvao, ali se prije desetak godina negdje zagubio.
Eto kad o podmornicama, uvijek se toga sjetim, zato sad ovo usput napisah.
Nego evo te podmornice, a kad se silno uzbuđenje smirilo, s tatom i bratom sam zvanično  s kartom (pola cijene za djecu :icon_joker:) posjetio „Tehnički muzej“ i detaljno razgledao podmornicu, a prilično se dobro sjećam; izgledala je „ko prava“ što je ustvari i tako:

kako koje godine bojana je različito

Ova zadnja i predzadnja fotografija je iz nekih ruskih izvora
Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #541 on: October 24, 2021, 09:11:15 PM »

Mini podmornice, ustvari "đepne" uobičajeno posvuda nazvane, a samim nazivom kazuju da se radi o malim podmornicama, naravno s malim posadama (2 do 4 člana), a jedno su od najučinkovitijih oružja prošlog stoljeća.
Prvi pokušaji podvodno se prikrasti neprijateljskom brodu datiraju zadnjeg kvartala osamnaestog stoljeća, naravno tehnički opremljene tadašnjem vremenu.
No sve su one početkom prošlog stoljeća male, ali se počele graditi sve veče i veče.
Pa se javila potreba pored već "ponaraslih" imati manje nazvane đepnim, koje mogu ono što velike ne mogu, a to je prikriveni prodor u zaštićene luke, iskrcati diverzante, položiti mine, ali i lansirati torpeda, te imati još niz raznih zadataka, naravno jer su bile malene.
Prije i za vrijeme drugog svjetskog rata sve mornarice su gradile takve male bilo podmornice ili ronilice, Ameri nisu jer su imali dovoljno moćnih oružja, Francuzi isto nisu gradili, jer su naj..... odmah na početku rata, Rusi isto nisu, čemu se pomorski taktičari jako čude, obzirom na tadašnje znanje i iskustvo u brodogradnji. :icon_scratch:
Italija je bila daleko najbolja, a to s obzirom jer direktni rival na moru, Engleska je bila u direktnom sukobu uvijek jača, pa zato oni po skrivečki; diverzantski (a i znaju jako dobro plivati i roniti; dokazano :laughing7:).
Tako su oni dopremili malu podmornicu (koliko ih neznam) do pred New York i uz dvadesetak njemačkih pravih velikih direktno ugrožavali istočnu američku obalu, vršljajući uglavnom Meksičkim zaljevom; to njemačke mislim, a Talijani su uk..... :icon_scratch: , ali su bili tamo.

đepna podmornica CA klase

Ovo je maštovito netko nacrtao, a ovakve otvore na dnu su imale i druge njihove đepne podmornice, i ona u tehničkom zagrebačkom muzeju (ali nisam siguran)

Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #542 on: January 01, 2022, 07:54:12 PM »
Nisam za njima sentimentalan, ali me ipak doimlje:
Američka mornarica prodaje nosače aviona USS Kitty Hawk i USS John F. Kennedy. Povučeni iz aktivne službe, nosači aviona USS Kitty Hawk i USS John F. Kennedy.
Cent po komadu.
Obavezno da pročitaju neki u Međimorju. :laughing7:
Ovdje o Kitty Hawk-u:

A ovdje desetine takvih slika i pisanje o njemu:

https://www.seaforces.org/usnships/cv/CV-63-USS-Kitty-Hawk.htm

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #543 on: January 09, 2022, 09:16:55 PM »
Prvo slijetanje aviona na nosač, i to u plovu:

Prvo slijetanje ikada na brod u plovidbi, 2. kolovoza 1917god
H.M.S. Furious, komandant eskadrile Edwin Harris Dunning sletio  dvokrilcem Sopwith Pup na letnu palubu, a brod je bio u plovu prema Scapa Flowu, Orkney u Škotskoj.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #544 on: January 09, 2022, 09:25:20 PM »

Baš taj nosač i taj avion su bili među najzaslužnijima kad su potopili Bizmark.
A brod je nešto kasnije (iste 1941godine) i sam pogođen njemačkim torpedom, a nestručnim(bezglavim?) radom posade nakon torpediranja prevrnuo se pukao popola i krmeni dio se potopio.

Offline pelig

• Barba
« Reply #545 on: January 10, 2022, 10:26:11 AM »
Nisam za njima sentimentalan, ali me ipak doimlje:
Američka mornarica prodaje nosače aviona USS Kitty Hawk i USS John F. Kennedy. Povučeni iz aktivne službe, nosači aviona USS Kitty Hawk i USS John F. Kennedy.
Cent po komadu.

Sad se ja pitam, umjesto da baca gomilu love na Galeba (koji je također jako lijep brod), zar ne bi Rijeci bilo bolje da utroši taj cent na kupnju jednog nosača i usidri ga pred gradom? Ne bi li to bila puno veća atrakcija? Pa makar morali i potrošiti nešto novca za tegalj do Rijeke.

Offline pelig

• Barba
« Reply #546 on: January 10, 2022, 10:38:21 AM »

Baš taj nosač i taj avion su bili među najzaslužnijima kad su potopili Bizmark.
A brod je nešto kasnije (iste 1941godine) i sam pogođen njemačkim torpedom, a nestručnim(bezglavim?) radom posade nakon torpediranja prevrnuo se pukao popola i krmeni dio se potopio.

Baš taj avion ipak nije. Na gornjoj slici je avion Sopwith Pup, kako si i napisao. Na ovoj doljnjoj je legendarni Fairey Swordfish. Ako baciš pogled, vidjet ćeš da je puno robustnije građe od prethodnika. Dizajn dvokrilca je tada bio prilično zastarjeo, ali ipak je taj avion imao puno kvaliteta i nastavio dominirati na sredozemlju i sjevernom atlantiku tijekom cijelog II svjetskog rata..

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #547 on: January 11, 2022, 04:56:52 PM »
Uvjeren sam da bi to bila senzacionalna atrakcija, i turistička korist,.
Zamisli samo koliko bi bilo mjesta za hotele, restorane, kafiće,  male radnjice, prodavaonice itd, a i „crveni milje“ (ako se i kod nas te riječi shvaćaju pod „kupleraj“?).
Evo naprimjer:

:laughing7:

Samo bi onda u „crveni milje“ morali privući „novo mlado meso“ jer su one od prije nekad vrlo „omatorile“ i vjerojatno odavno u mirovini (?), a mlađe, ako ich uopće još ima (?) morale marljivo trenirati, jer bi rađa siguran sam dobro išla..
No bojim se da oni ne bi imali ni za boju, a kamo li da kod nas ima tako velikih organizatora.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #548 on: January 11, 2022, 08:03:47 PM »

Baš taj nosač i taj avion su bili među najzaslužnijima kad su potopili Bizmark...

Baš taj avion ipak nije. Na gornjoj slici je avion Sopwith Pup, kako si i napisao. Na ovoj doljnjoj je legendarni Fairey Swordfish. Ako baciš pogled, vidjet ćeš da je puno robustnije građe od prethodnika. Dizajn dvokrilca je tada bio prilično zastarjeo, ali ipak je taj avion imao puno kvaliteta i nastavio dominirati na sredozemlju i sjevernom atlantiku tijekom cijelog II svjetskog rata..

Ja se mogu samo pozivati na sljedeći tekst:
"...The one, the only, HMS Ark Royal featuring a flight of a Swordfish 1 of the No. 820 Squadron, 1939. Ark Royal, what more do I have to say? She and her aircraft were instrumental in the sinking of Bismarck and we all know that story. Though she met her fate not too long after. On October 10th, 1941, she was hit by a single torpedo from U-81 which tore a huge hole amidships and killed one crewman. As a result of poor damage control, running the engines longer than they should have tearing the hole even bigger, and open hatches due to the call to abandon ship, she capsized to 90° before fully capsizing and breaking in two with the stern section sinking first..."
iz kojeg sam izvukao napisano, a link je naznacen na onoj slici.

Ark Royala iz tog vremena

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #549 on: January 11, 2022, 08:13:42 PM »

Dodajem: Na onoj prvoj slici dvokrilac slijece za prvog Svjetskog rata. Naravno da nije "Sabljarka 1" za drugog svjetskog rata i vidi se jasno da je to vec poprilicno avion, evo ga jos jednom: