Author Topic: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd  (Read 155127 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd
« Reply #20 on: October 22, 2015, 09:12:40 PM »
Hubertus mornarski nož:

A kažu da je i ovaj:

Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #21 on: October 22, 2015, 09:20:46 PM »
Hubertus imam na LUCKYu i korice ali bez kavije, moram ga cesce ostriti tupi se lako.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #22 on: October 23, 2015, 06:58:33 PM »
Par modernih:

Nemam pojma koji je to, ali mi se sviđa

Venger regata nož

CNS nož

Fox morski meštar

Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #23 on: October 23, 2015, 07:01:45 PM »
     I meni najljepši; Portugalski mornarski nož:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #24 on: October 24, 2015, 01:13:53 PM »
Evo jednog koji nije kupljen kod Lidla (jer Lidla tada u Emeriki nije bilo) :laughing7:, i nije od keramike, i nije stariji od 1880 godine, jer su tada počeli biti proizvođeni i to u poznatoj Američkoj tvornici jedaćeg pribora Lamson & Goodnow Manufacturing, a za Američku mornaricu.

To je kuhinjski nož od vrlo kvalitetnog čelika, ručke od ružinog drva, a ima ih još uvijek u kuhinjama mornarice.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #25 on: October 24, 2015, 02:01:07 PM »
Imali su stari matrozi i sjekirice, a ne samo gusari. Ne znam zašto se toliko favoriziraju gusari, koji su ih češće koristili, sigurno zbog intenzivne „rabote“ kojom su se uglavnom bavili, a za mene obična ljudska bagra i sramota, pa koji god da su bili. Ali i oni nisu izmislili sjekire, a i oni su bili mornari, pa je sjekirica bila uobičajena na jedrenjacima, bilo kao alatka ili oružje. Kovale su se i na brodovima, jer je na brodu često bila i kovačija, pa onda oblikom i po željama naručioca, tako da ih ima svakakvih, ali uglavnom ne velikih. Evo nekoliko raznih mornarskih sjekira:

I današnja vatrogasna sjekira je slična ovima, a mornarima je naravno služila i kod gašenja požara na brodu.

Bile su duge 60 do kojih 90 centimetara i najviše do dva kila.

« Last Edit: December 13, 2015, 09:04:09 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #26 on: October 26, 2015, 12:00:49 PM »
Mada sam počeo o sjekiricama, moram pokazati koji nož sam najviše koristio na brodu. Naime od proljeća žalim da je izgubljen, štaviše suprugu optužio da je pospremala u mojoj sobi po svom nahođenju :angry4:.
Kad ono, morao čekati u autu, i eno ga u nekom pretincu. Kad ti moderni auti imaju toliko "buža". Možda drugi puta nađem i mali fini dalekozor, za čiji nestanak je zvanično još uvijek kriva supruga :laughing7:.
Navodno najbolji (to za normalne smrtnike) Laterman "Čarge", i taj mi je evo već dva dana direktno pred očima, da se jopet nebi izgubio :angel9:.

Naravno ne u originalnoj futroli, nego samonapravljen po mom ukusu :icon_joker:
« Last Edit: September 10, 2016, 08:47:40 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #27 on: October 26, 2015, 12:02:16 PM »
A zna li neko baratati bacalom?, ustvari baciti ga bez da se zaplete? :laughing7:
To je stari mornarski "alat", koji se oduvjek upotrebljavao, upotrebljava i upotrebljavat će se sve dok se bude plovilo. O bacanju bacala ima malo slika, inače ako već, neoštre su zbog trzanja tijela u trenutku slikanja. Vidite trenutni napor matroza Josa Favela mornara US Navy.
Mislim da na svijetu nema bolje fotografije po toj temi od ove:

Ista samo isječak lica, vidite naprezanje:

Ali ovako je puno lakše :laughing7:

« Last Edit: June 16, 2021, 08:45:00 PM by Strici »

Offline pelig

• Barba
« Reply #28 on: October 26, 2015, 02:00:47 PM »
Uvijek sam se pitao koja je ispravna tehnika bacanja. Koliko vidim on u svakoj ruci ima po jedan namot.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #29 on: October 26, 2015, 05:24:28 PM »
Bacalo s takozvanom majmun "jabukom",( šakom u prijevodu) a ja to zovem TURBAN čvor i znam ga uplesti
Ma sve to ovisi o ponečemu, skoro najviše o stilu pojedinca. Pa o težini bacalove jabuke ću nazvati, pa o konopu, njegovoj debljini, a ne smije biti mekan, ono malo tvrđi koji se lako ne zaplete. Najviše pak o bacaču. Ne mora on biti rmpalija, ali imati svoju tehniku; a tehnika može biti u samom mornaru, pa ako se još i trenira, i znade dobro ocijeniti (važno je i otkuda i kuda baca, kome, koliko je i koji su ljudi tamo gdje se baca, što je u "jabuci", jer ih ima i u koži ušivenom olovnom sačmom, i td, itd). Ja sam bacao najviše da pokažem drugima, a dešnjak sam suprotno onom matrozu na slici, u desnoj ruci otprilike trečina konopa, u livoj ostatak. Važno je baciti ne odjednom, nego mrdneš desnicom, i ono ocijeniš zericu kasnije i livom.
Na velikim brodovima se mornari "igraju" odnosno uče bacati bacalo, pa se i natječu da ubiju vrijeme. Ali se organiziraju i natjecanja