Author Topic: LIBURNIJA  (Read 44046 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: LIBURNIJA
« Reply #10 on: April 05, 2015, 10:37:28 AM »

Na zadnjoj plovidbi nam je tu bila kabina

A ovim stepenicama se silazi na palube sa vozilima:

« Last Edit: April 09, 2015, 10:11:09 PM by Strici »
Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #11 on: April 05, 2015, 11:21:06 AM »

Po meni je na brodu bila ugodna atmosfera. Čak za vrijeme početka domovinskog rata, kad je na brodu bilo sve puno nekih mladaca, a ja najprije i nisam shvatio da su to vojnici otpušteni (ili dezertirali?) iz JNA, svi nekako tihi mirni možda i preplašeni? izgubljeni i zamišljeni? Trebalo je vremena uspostaviti sa pojedincima kontakt. Sječam se da sam pričao sa nekim Kosovarem, Makedoncima i našima Korčulanima itd? Ili kad je prostor za ukrcaj bio pun ogromnih kamion šlepera, brod teško natovaren, plovio noču bez svjetala, a putnici samo muški tihi povučeni, ustvari su to bili vozači kamiona. Tada je bila pomalo tjeskobna atmosfera, ne neugodna. Moglo se pretpostavljati, ali niko ništa nije govorio. Legenda je to od broda, sa svim posadama naravno. Eto "Marinu" koja je mislim manja i starija (?) od Liburnije, koja je kupljena ne nova, koja nije bila toliko značajna Jadranskom pomorstvu kao Liburnija su bar namjenili kao neke vrste hotela, a legendu prodali kao staro željezo. Bez duše i bez osječaja. Bez imalo pijeteta o našem pomorstvu, nedavnom, a da o svemu otprije da i ne spominjem.
No takvi smo kakvi jesmo. Ne radi tako neko drugi nego oni koji tako rade. A oni bilo koji da to jesu, oni su svi mi, mi smo oni, ako ne sada upravo, onda smo bili, jesmo, ili čemo biti. Oni su naši roditelji, ili brača, naši susjedi, znanci i neznanci.
Takva je po meni naša lošija strana. Naravno jednostrano gledajuči, jer za puno dobrih sada mi i nije za pisati.
Taj me je brod pratio u godinu točno kad sam završio školu i "nastanio" se na Jadranu, s njim je otplovio i moja aktivni boravak na Jadranu, da tako kažem.

Kolika nam je tradicija neznaju ni na televiziji napisati (HTV 4, gledam ovoga trenutka) "Liburnija ide u rezalište. Napisi u glasilima kao brod "došao, usidrio se u luku" i sličnih baljezganja koliko hočeš. A oni bi trebali podučavati primjerom "stoku sitnog zuba"...
« Last Edit: April 09, 2015, 10:17:11 PM by Strici »
Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #12 on: April 05, 2015, 06:28:32 PM »
Na krmenoj palubi Liburnije:

I pogled malo odozgora preko krme:

Desno sasvim, naprijed trikvarta:

U kursu, svom snagom naprijed:

« Last Edit: April 09, 2015, 09:53:16 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #13 on: April 05, 2015, 07:12:14 PM »
Opušteni putnici:

Uplovljava u...

iskrcaj u Gružu:

« Last Edit: April 09, 2015, 09:58:29 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #14 on: April 05, 2015, 07:56:54 PM »
a mene je ipak najljepša  ...... s Liburnije:

Gore isplovljenje iz početnog, a ovdje iz zadnjeg grada:

A ovdje prije uplovljenja u Hvar:

« Last Edit: April 05, 2015, 08:39:30 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #15 on: April 05, 2015, 09:03:05 PM »
Ukrcaj vozila:

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #16 on: April 06, 2015, 01:17:25 AM »
Lijepu kolekciju si skupio, Strici  :thumbsup: Na ovoj zadnjoj, ukrcaj, ono bijelo je val ili neki dim?
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #17 on: April 06, 2015, 08:18:33 AM »
Istini za volju ukrcaj i nije na Liburniju. Ali ja sam nekad ukrcavajući se autom doživio sličnih trenutaka. Ukrcaj na slici je na manji trajekt u mislim Orebiću (?). Na ukrcajnoj rampi Liburnije, koliko se sječam nema one ograde. (?)
A ono nije dim, nego je raspršeni val juga. Isto nije uplovljenje Liburnije u Hvar, kako sam napisao. Ali je Liburnija u laganom plovu (nema pramčanog vala) noču.

Netočno sam napisao, naravno da ima ogradu na sizu  (mostu) za ukrcaj-iskrcaj:

« Last Edit: April 09, 2015, 12:09:06 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #18 on: April 06, 2015, 10:01:56 AM »
Stop za putnike, dalje je komandni most:

Isto samo drugo vrijeme i druga lokacija

« Last Edit: April 09, 2015, 10:23:10 PM by Strici »

Offline Zaton

• Timunjer
  • **
« Reply #19 on: April 06, 2015, 10:47:31 PM »
Slazem se sa svim napisanim ljudi, jako tuzno cak i kad brod stoji negdje i trune ili u najgorem slucaju i da je potopljen, je nekako dostojanstvenije nego da ga se izreze.Tako tuzno zvuci ta rijec rezaliste, posebno ako brod ima takvu jednu zivotnu pricu ... :-[ :-[