Od kraja srednjeg vijeka do pred kraj osamnaestog stoljeća nije bilo većeg napredka u konstukciji brodskih tupova, a napredak u razvoju stansti i jedrilja bio je umjeren. U uvjetima trgovanja pod monopolskim povlasticama kakve su imale Istočnoindijske i Zapadnoindijske kompanije, brzina je bila u drugom planu u odnosu na nosivost, a i ratni brodovi su se konstruirali tako da ponesu što veći broj topova. Prvi brzi (znatno brži od dotadašnjih) jedrenjaci konstruirani su u Americi. To su bili Brikovi i Škuneri s dva visoka i unatrag nakošena jarbola, vrlo vitkih trupova. Koristili su se prvo za šverc crnih robova iz afrike u svjeverno-američke kolinije, a u vrijeme Američkog rata za nezavistnost za probijanje britanske pomorske blokade. Nakon 1805 g. glavana uloga tih brzih brodova je opet šverc crnih robova, jer te godine, Velika Britanija je zabranila trgovinu crnim robljem i sprječavala ju je svojim ratnim brodovima ma kamo bila usmjerena.
Slijedeći korak u razvoju klipera (ali ne pravih klipera već poluklipera tipa brik, brigantin, bark, škuner) su tzv. opijumski kliperi u periodu od 1830-1856 g. Služili su za krujumčarenje opijuma u Kinu nakon što je Kineska vlada zabranila trgovinu opijumom pa do Opijumskog rata, kada su flote Europskih velesila prisilile kinu da odobri trgovinu narkoticima.
Pravi kliperi su jedino čajni kliperi. Potreba za njima nastaje onda kada su ukinute posvlastice engleskoj, nizozemskoj, francuskoj, danskoj, švedskoj i drugim Istočnoindijskim kompanijama te busines s čajem postao slobodna stvar. Prvo su tu ulogu igrali već spomenuti polu kliperi. Prvu ideju i nacrt pravog čajnog klipera izradio je 1840. godine John Griffits iz New Yorka. Po tom nacrtu 1845. izgrađen je prvi pravi kliper Rainbow. Prvih šest godina svi čajni kliperi bili su građeni u SAD, a onda su Englezi premjerili jednoga koji je bio kod njih na remontu i počeli raditi vlastite (industrijska špijunaža je i tada bila u modi). Među američkimgraditeljima klipera posebno se isticao Donald Mc Kay, a najpoznatiji američki kliperi bili su Flayng Claud, James Baines, Suprise i Gloory of the Seas. Najpoznatiji britanski su Cutty Sark i Thermopyale.
Kliperi su često vozili međusobne regate. 1866. kliperi Ariel i Taeping vozili su vrlo uzbudljivu regatu iz Kine u London. Utrka je trajala skoro četiri mjeseca, a brodovi su skoro stalno gledali jedan drugoga i na ušće Temze stigli zajedno. Mala razlika koja je nastala do cilja u Londonu bila je jedino zbog različite brzine remorkera koji su ih teglili. 1872, najbrži kliperi Cutty Sark i Thermophyale su također vozili zanimljivu regatu. Više su se puta sretali i prestizali, a onda je Cutty Sarku u Južnom Atlantiku puklo kormilo te je ragatu nastavio s improviziranim, ali izgubio je utrku.
Rekord između Foochowa i Londona drži kliper Sir Lancelot te iznosi 89 dana (prosječno se ta ruta vozila 109 dana) Najveće izmjerene brzine (ali tadašnjim ne baš previše preciznim brzinomjerima) iznose više od 21 čv tijekom dva sata, ali kao realnije možemo smatrati brzine izmjerene tijekom 24 sata te provjerene astronomskim mjerenjima pozicije. Ti prosjeci iznose često oko 18 čv.
Cutty Sark je potpuno obnovljen 2012. g.
Nakon 1975. g. pravi kliperi se više ne grade. Ponovno primat u brodogradnji prelazi na nosivost. Nakon otvaranja Suezkog kanala kliper se uza svu brzinu nisu više mogli natjecati s parabrodima koji su plovili kroz Cveno more što je za jedrenjake bilo nepovoljno zbog pretežito sjevernih vjetrova. Dodatno usporenje predstavlja prelazak na željezni i čelični trup. Dvreni trup obložen bakrom ima puno manji otpor od željeznog bojenog trupa. Inače, kod nekih klipera se primjenjivala kompozitna gradnja, tj. željezna rebra i drvena oplata obožena ispod mora bakrenim pločama.
Još nešto o tehnici jedrenja kliperima. Tu postupci koji se primjenjuju na običnim navama punokrižnjacima nisu prikladni, zapravo vode u havariju. Pri iznenadnom jakom udaru vjetra, kapetan obične nave bi naglo otpao od vjetra i tako povećao brzinu i smanjio sile u snasti. Kod klipera bi se dogodilo to da bi brod previše ubrzao i okrenu se bočno na vjetar, a zatim bi slijedio lom jarbolnih nastavaka i njihovo padanje zajedno s sljemenim, vršnim i nadvršnim jedrima. Tek tada bi se kliper ispravio, ali izgledi za brzi dolazak u London bili su izgubljeni. Umjesto toga, kapetan klipera izvodio je manevar naglog prihvaćanja iz vjetar, s tim da pri tome nije smjelo doći do dušenja gornjih jedara, jer bi rezultat bio isti kao već opisan kod naglog pojanja. Osim toga, što bi pala jedra, popadali bi i članovi posade koji su tada obavezno bili u snasti i brzo trimali jedra da se to ne dogodi. Ako bi se to dogodilo, tada bi se ti članovi posade hvatali za dijelove snasti i ostajali visiti na jedva koji metar iznad kuverte ili mora (ukratko zaguljen i opasan posao). Također, kapetani i posada jako su malo spavali za vrijeme tih regata, jer kliper je tako zahtjevan za jedrenje da ne dozvoljava puno odmora posadi. Ipak, svi su se maksimalno trudili jer su i kapeta i posada imali udio u dobiti od prodanog čaja pa ako su brži, čaj će se bolje prodati i oni će više zaraditi.