Author Topic: Falkuša  (Read 22623 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline traktor

• Admiral
Re: Falkuša
« Reply #10 on: December 27, 2012, 11:39:57 AM »
" Inače, falkuša je bila poseban tip gajete, nazvana tako po falcima (montažnim rebrenim nastavcima na koje se postavlja također montažna mrtva banda (ograda). "

Ja sam bio uvjeren da ime Falkusa dolazi od rijeci/znacenja "Sokolica". Rijec falk ( falkon) = sokol. Sto su ti zablude.

A ovo s paetama je po meni apsolutno neprihvatljivo. Kad se zaplovi, narocito jedrom, cuje se ( i slusa) svaki zvuk pa tako i paete u moru. Da bi ih se ubacilo unutra potrebno je oko 5 sekundi.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #11 on: December 31, 2012, 11:58:44 AM »
Ali, ovaj put su pogriješili, a još ih i slikalo. Šta ćeš, griješiti je ljudski, samo treba nastojati da se greške ne ponavljaju.

Samo što se kod nas baš u tim i malim ne tako važni starima puno prečesto griješi. Znaju oni baratati sa brodom, ali nije sve znati se seksati, treba se imati i fini osječaj za lijepo, oku uglađeno, pravilno. Treba se promijeniti, treba znati šta drugi vide i misle. A oni znaju vidjeti i misliti, koliko nam se to čudno čini, i u krajnjem od tih drugih se dobrim dijelom sutra očekuje razumijevanje i pomoč.
Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline level gaga

• Kontra-admiral
« Reply #12 on: May 20, 2013, 10:50:13 AM »
Dali špirun ulazi u premjer ? :toothy9:
Istra: Brod na moru, a sidro mu je Ćićarija

Offline vivakompa1

• Timunjer
  • **
« Reply #13 on: May 21, 2013, 08:52:27 PM »
Koliko su dugačke ove dvije nove falkuše što se vide po tv-u?

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #14 on: May 21, 2013, 09:49:41 PM »
9m
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline vivakompa1

• Timunjer
  • **
« Reply #15 on: May 21, 2013, 10:01:29 PM »
A imao bi još jedno tehničko pitanje za znalce megabajtova...imam fotke koje su u prevelikim brojevima (2576x1932???) uslikane, i među njima je fotka jednog broda na koji sam slinio godinama...u Hvaru, registracije 36HV...ok, pitanje je može li se sada smanjivati te brojeve pa da fotke mogu dignuti na forum pa da vidite tu staru kantu hvarsku koja bi mogla biti prava lipotica kad bi se sredila...i, naravno, ako može, kako? hvala unaprijed!

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #16 on: May 21, 2013, 10:30:57 PM »
Sigurno imaš instaliran  neki programčić za osnovnu obradu fotki. Tamo odaberi opciju 'resize', upiši nove vrijednosti širine  u pixelima, najpraktičnije je recimo širine 800 do 1024 pixela, vjerojatno će ti ponuditi da visinu promijeni automatski u istom omjeru da se slika ne deformira. Poslije ju spremi pod drugim imenom negdje u neki folder, dakle opcija 'save as', i ako ti nudi omjer kompresije, sad ovisi od softwera do softwera, ali načelno odaberi nekih 40-50% od 'težine' bez kompresije, dakle na skali od 1-10 recimo 4 ili 5, ovisno sad kakav način prikaza ima tvoj program, i odaberi JPG ili JPEG format. To će ti omogućiti da uz smanjenje same dimenzije slike povećaš kompresiju pa od fotke koja izvorno ima recimo 5-6 Mb dobiješ fotku minimalno narušene kvalitete i nove 'težine' od samo oko 100-150 kb što neuporedivo lakše trči kroz žicu bespućima mreže svih mreža.
« Last Edit: May 21, 2013, 10:32:38 PM by jazavac »
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline level gaga

• Kontra-admiral
« Reply #17 on: May 22, 2013, 12:26:25 AM »
Nisam imao prilike zajedriti na njoj, ali barka mi je prva liga. :D
Istra: Brod na moru, a sidro mu je Ćićarija

Offline pelig

• Barba
« Reply #18 on: January 30, 2015, 10:22:27 AM »
Nisam ni ja ali sam negdje čuo da su po plovnim svojstvima lošije od betinskih? Usput, evo jedne nostalgične snimke.

https://www.youtube.com/watch?v=cmfo_u027yo&feature=youtu.be

Offline kmekme

• Kadet
  • *
« Reply #19 on: October 23, 2015, 06:22:27 PM »
Zna li netko gdje se mogu naći nacrti Falkuše? Hvala.