Author Topic: B R O J N O S T S T A N O V N I Š T V A  (Read 14486 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Damir s

• Admiral
Re: B R O J N O S T S T A N O V N I Š T V A
« Reply #10 on: April 14, 2020, 05:05:21 PM »
A  koje su to zemlje    :icon_scratch:
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #11 on: April 14, 2020, 06:37:44 PM »
Napisao sam da nijedna nije zemlja od kud su, ili dolaze izbjeglice; namjerno da ne bude tenzeciolno, (a možete si zamisliti kako ta grafika izgleda i kod zemalja migranata) ali da ljudi koji sve to uglavnom znaju počinju "jače"  misliti ako je to danas tako, što će biti sutra, a sutra je jako skoro.
Mene i nas starije to se valjda neće ticati, ali imamo mi svi svatko nekoga od nas protekloga, što će biti i kako će njima biti veliki je upitnik.
Ovime sam preskočio red mog pisanja, pa preskočio direktno u sredinu, ali vidjet ću kako ću ili ćemo dalje pisati.
Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #12 on: April 14, 2020, 08:33:26 PM »
Ali evo i u nas:

Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline pelig

• Barba
« Reply #13 on: April 15, 2020, 09:26:08 AM »
Ne bi ta brojka bila problematična kada ne bi bilo toliko malo mladih. Ovako dolazi do ubrzane izmjene stanovništva što neminovno vodi do tenzija (najbolji primjeri su Međimurje i Lika). Nažalost to će se i nastaviti, a tenzije će biti sve veće i rodit će nasiljem.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #14 on: April 15, 2020, 04:25:05 PM »
Ne samo kod nas, i ne samo u Lici i Međimurju. I počeo sam podsvjesno s tim problemom.
Uzgred, kada i zašto je propalo Rimsko carstvo? Odnosno kada je počelo propadati i zašto je propalo?
Ljudi, odnosno cijelo čovječanstvo je sposobno, ali ne žele učiti, odnosno ponavlja odavne greške koje su počele i perverzijama(Rimsko carstvo).
To ja samo malo da bi se mislilo i na aktualno i što će nam uskoro biti ili se desiti, a ne što se prepucavamo onoga od prije 30 ili 75 godina kao da će se išta od toga promijeniti. Promijeniti se samo mogu "prepucavčli" i početi misliti na današnjicu.

« Last Edit: April 15, 2020, 04:56:46 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #15 on: April 16, 2020, 04:04:13 PM »

I ovdje fali domicilnog stanovništva, pa animiraju žene da animiraju muževe kad su već zatvoreni u karanteni, praviti gimnaštiku :thumbsup:.
Pa sad ono bil vi pravili gimnastiku ili se radije "oznojavali"?

Mislim da je "podmukla" zamisao jako dobra, ali koliko se ima elana?

Offline pelig

• Barba
« Reply #16 on: April 17, 2020, 07:43:52 AM »
Pa zaključujem da bi ti našao elana. A bogami i ja.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #17 on: April 17, 2020, 10:13:11 PM »
Pa baš i ne znam, kod take moraš bit oprezan, da ti se ovako nebi desilo :laughing7:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #18 on: April 18, 2020, 10:05:23 PM »
Nismo mi jedini nastali raspadom Juge koji imaju takve probleme. Sve tri bivše najveće republike imaju isti problem. Evo dijagram za Srbiju. Isto se gadno spušta.
Ali po sjećanju koliko je stanovnika bilo prije, broj mi se nekako nije promijenio, a bar 2 milijuna Kosovara se odvojio. To samo usput, kasnije ću točnije prema godinama pogledati. Ili su pojedinim podijelili pasoše? To mislim na ovo na kraju, useljenim Kinezima., ne samo, nego i migrantima :laughing7:

« Last Edit: April 20, 2020, 06:09:10 PM by Strici »

Offline pelig

• Barba
« Reply #19 on: April 19, 2020, 06:19:38 AM »
Hm, ovi grafovi, radili su ih Nijemci i pitanje je od kuda im podatci? Moja je pretpostavka, budući da prikazuju kretanje stanovništva od godine do godine, da se temelje na službenim procijenama državnih statističkih zavoda. Zato kod Hrvatske imamo četri godišnja porasta stanovništva od 10 ili 20 tisuća stanovnika. Svi znamo da to nije realnost već je vjerojatno promjena metode procjene ili administrativnog obuhvata. Kod Srbije pak zavod mora u procijenu obuhvatiti sav teritorij koji država smatra svojim. A kako Srbija smatra Kosovo svojim "deom", to je i ono ovdje obuhvaćeno. Kad odbiješ ona dva miliona, dobiješ stvarnu brojku. Stope pada su podjednake s jedinom razlikom, što Vučić to uočava i pokušava zaustaviti. Plenki gleda jedino prema Bruxsellesu, pa nije uočio problem, a jedino što pokušava je popraviti kravatu koja mu se olabavila.
Inače Srbija i Hrvatska poslijednjih 100-200 godina imaju slične stope nataliteta i mortaliteta, čak su kod Hrvatske znale biti nešto više. Međutim kod nas je pad bio ipak veći jer smo tri puta doživjeli ogromni gubitak mladog stanovništva (Bleiburg, gastaibeteri "70 i najnoviji iseljenici), a i tradicionalno smo iseljenička zemlja. Oni su takav golemi udar doživjeli iza drugog svjetskog rata, kada su očistili pola milijuna Nijemaca, te isto toliko Albanaca i Sanđaklija. Inače zanimljivo je da u obje države postoje krajevi, tradicionalno bogatiji, gdje je stanovništvo pokušavalo očuvati vrijednost imanja rađajući po jedno dijete. U Srbiji su to sjeveroistočni predjeli.