Author Topic: B R O J N O S T S T A N O V N I Š T V A  (Read 13873 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline estan

• Admiral
Re: B R O J N O S T S T A N O V N I Š T V A
« Reply #40 on: May 12, 2020, 10:44:34 PM »
Ma Štrici, kad bismo išli u neke  detalje i šira obrazloenja, brzo bi se složili oko nekih stvari ili bar približili stavove. O svemu i ne trebamo se slagati, jer ljudi smo, nismo roboti.
A, tebi  :notworthy: što još pokušavaš održati neke dobre teme na forumu i pronalaziš slike i tekstove te daješ svoje komentare na njih, posebno ono o remorkerima ili SS Amerika, tako da se bar nešto dobro i zanimljivo ima ovdje pročitati. Tko ima zamjerke, neka se potrudi bolje.  Možda bi mogao malo finije s onim, šta često mijenja nickove, ali iako ga opereš i izgadiš uvijek ga usput i pohvališ za svaku dobru stvar koju napravi.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #41 on: May 14, 2020, 07:33:24 PM »
Huh kad bih se odmah osvrnuo na večinu napisanog, trebao bi dva dana za pisanje, a toga bi bilo toliko da se nebi sve htjelo i moglo pročitati.
Ali da zasada napišem moje mišljenje o brojnosti ljudi.

Brojnost stanovnika nije bitna..

Brojnost ljudi na ovoj planeti je više nego bitna, ustvari i najbitnija za cjelokupni opstanak, ne zemlje, nas ljudi. Zemlja je preživjela malo veče „parazite“ nego što smo mi, ali mnoge duže i zadržala, pa je dalje opstala.
Mislim da smo mi stostruko ili ko zna koliko najkrača „generacija“ koja je planet zemlju u pravom smislu zlorabila, i to u više nego doslovnom smislu.
Znaš sigurno šta se dešava sa skakavcima (ili drugim endemijama, ako je to dobar izraz?) kad se nakote bezkontrolno u masama.
Dobro nebi bilo ijepo napisati da smo se mi nakotili, ali neću namjerno napisati porodili, ali nešto između bliže porodili bi bilo razmnožili. :icon_scratch:
Dal si svjesan onog dijagrama o stanovništvu od naprimjer nulte godine. Dal kapiraš šta se u zadnjih par decenija dešava. Dal znaš kako se dugo stvarao zrak, kisik, šta li več dišemo. Dal ti je jasno koliko u kratko vrijeme mi potrošismo, koliko onaj ser…. koji za tjedan dana da bi tamo negdje zaronio leti na drugu stranu svijeta i koliko je zbog njega prosipalo sveg i svačega ne samo po njegovoj ruti nego time i po cijelom svijetu, a to figurativno vrijedi za sve nas koji letamo i vozikamo se simo tamo, potrebno i nepotrebno. To samo malo, o nama, da nas ubrojim ne u ogromnu masu, nego bliže onima koji su bogati.
O onim drugima,za koje smatram izraz ramnožili malo prenježan, drugi put, kad nagutano malo provarim.

« Last Edit: May 14, 2020, 07:37:10 PM by Strici »
Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline estan

• Admiral
« Reply #42 on: May 14, 2020, 08:12:49 PM »
Taj što leti na drugi kraj svijeta, javnom linijom, omogućava nekome da lijepo živi kod kuće, usput malo se napuni energijo i poslije bolje radi ono što radi. Porast stanovnštva do granice koju zemlja ne može podnijeti je vrlo upitna stvar. Maltus je tvrdio da je to 500 000 , a neki njegovi sljedbenici i dalje podržavaju tu teoriju, iako odavno puno više ljudi živi na ovoj planetu, a to što stanovništvo raste je  posljedica poboljšanih životnih i higijenskih uvjeta. Doduše porast standarda u jednom momentu utječe na smanjenje stanovništva, pogotovo kada se pojave povremene krize, ali tamo gdje su uvjeti života vrlo nesigurni, tu se ljudi više množe, jer nisu sigurni koje će i koliko djece preživjeti. Ne radimo ništa što ne rade i druga bića na zemlji, osim što imamo neke od nas, koji troše i zagađuju više nego masa drugih, a oni najviše prićaju o višku stanovništva i kad govore o smanjenju, tada ne misle na sebe već na druge. Znam da nisi jedan od njih i na tebe so to ne odnosi, ali utjecali su svojom propagandom na tvoje razmišljanje, koje je dobronamjerno, ali nije sasvim ispravno. Jer za znati šta tko stvarno govori i misi treba pratiti povijest ideja, što većina ljudi ne radi i prihvaća derivate starih ideja kao nešto što je ispravna analiza aktualnih događanja.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #43 on: May 14, 2020, 09:32:09 PM »

Estane pogledaj bolje i probaj geometrijski pratiti krivulju, kako ide nagore se ustvari u srazmjeru i nemože nacrtati, a da me se sve ne tiče, biološki nažalost naravno :fucyc:
Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline estan

• Admiral
« Reply #44 on: May 14, 2020, 09:54:20 PM »
Mogu ti odmah reći da taj graf, kao i mnogi drugi kojima se nešto svakako želi dokazati, ne drži vodu. Naravno, ukupni veliki porast stanovništva u zadnjih 100 godina postoji, ali kroz povijest postoje oscilacije broja stanovnika. Npr u 13 stoljeću imamo veliki porast broja stanovništva, a u 14 stoljeću pad. Razlog su bili ratovi i crna smrt (bubonska kuga). Trenutno najbrže rastuće stanovništvo je u Africi, dok u mnogim dijelovima svijeta imamo blagi porast, stanje ni pada ni rasta te pad stanovništva. Među zemljama s negativnim prirastom su i dvije najbrojnije, Kina koja ima nešto manji pad nego Hrvatska i Indija koja je u blagom padu, tj, spada u zemlje gdje stanovništvo niti raste niti pada, ali zbog neravnoteže muškog i ženskog stanovništva te pada plodnosti muškaraca i žena, moglo bi u skoroj budućnosti doći do većeg negativnog trenda. Rusija i SAD su zemlje s vrlo blagim porastom stanovništva, tj, u kategoriji kao i Indija, ni rast ni pad. Najveći porast ima Nigerija, što prirodni prirast, što doseljavanje iz susjednih zemalja. inače, područje Zapadne Afrike je stoljećima bilo područje stagnacije broja pa i pada broja stanovnika. Razlog su bile česte epidemije, Izvoz stanovnika kao robova i slično. Istraživači su često pisali kako su do jučer vrlo napučeni krajevi u vrlo kratkom vremenu postajali pusti, a lijep opis tih kretanja daje Henrykk Sienkiewicz u svojoj knjizi Kroz pustinju i prašumu. U njoj spomije oba uzroka, epidemije i trgovinu robljem. Suzbijanjem epidemija i ukidanjem trgovine robljem, afričko stanovništvo počinje brzo rasti, a kako su opći životni uvjeti ostali i dalje relativno nesigurni, stanovnici imaju potrebu za imati veći broj potomaka, jer još ne vide sigurnost da će npr. dvoje djece u obitelji biti dovoljno da oboje prežive povremene gladi, ratove te još uvijek epidemije, iako dvije najgore, kao bolest spavanja i velike boginje više ne kose milijune u kratkom roku, posebno bolest spavanja, koja bi znala pokositi kompletne populacije, kako ljudi tako i domaćih životinja.

Offline pelig

• Barba
« Reply #45 on: May 15, 2020, 07:33:38 AM »
...Među zemljama s negativnim prirastom su i dvije najbrojnije, Kina koja ima nešto manji pad nego Hrvatska i Indija koja je u blagom padu, tj, spada u zemlje gdje stanovništvo niti raste niti pada, ...

Ne znam jesi li siguran u to. Koliko vidim, Hrvatska oma pad od 5 promila, a Kina porast od 5,9 promila. Kod Indije je porast 11 promila. Svaka od te tri zemlje spada u drugu kategoriju.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #46 on: May 15, 2020, 12:45:36 PM »

Estane, trudiš se svoje mišljenje dokazati, a ja pokazati to što ioš odavno oni koji misle na budućnost, ljudima otvoriti oči.
Vidi nasumce izabran članak, samo par rečenica (od cijelog teksta), na ovoj složenoj slici poznatih novina, još prije skoro 9 godina.:

https://www.welt.de/wissenschaft/umwelt/article13519338/Ueberbevoelkerung-ist-groesstes-Problem-der-Menschheit.html 

A danas je kudikamo gora situacija. Moj prevod, samo ovoga što vidiš, a ostalo je ako se otvori link.
Otvorio sam drugi link koji mi je Google izbacio kad sam utipkao:
umweltverschmutzung wegen überbevölkerung  (zagađenje radi prenapučenosti), a takvih stranica imaš koliko od hoćeš

Čovječanstvo se trenutno nalazi usred najveće demografske promjene u svojoj povijesti. Nekoliko ključnih figura ovog razvoja: Skoro tri novorođena svake sekunde.
Od 1960. do 2000 g stanovništvo se udvostručio. Ove godine bit će nas već više od sedam milijardi, njemačka zaklada za svjetsku populaciju (DSW) 31. listopada naziva ključnim datumom.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #47 on: May 19, 2020, 10:12:20 PM »
Ako je itko malo znatiželjno zabrinut sigurno je o tome pročitao i nije mu sljedeće potrebno dalje pratiti, a tema bi bila u prijevodu:

Mit o kontejnerskim brodovima pogodnim za klimu – NABU

Na njemačkom je, ali Google prevodnik sasvim razumljivo ovo prevodi, a što pak nije jasno, ustvari nije ni potrebno tih par riječi razumjeti, jer ostalog ima toliko uvjerljivog i više nego previše.

Utipkajte:      „treibstof verbrauch von containerschiffen“   i otvorite odmah na vrhu naslov, a nisam ni druge gledao, ali takvih tema ima vjerojatno danima za čitati:

Mythos klimafreundliche Containerschiffe – NABU

Pa kliknite na gornji naslov i otvori se pod linkom 

https://www.nabu.de/umwelt-und-ressourcen/verkehr/schifffahrt/containerschifffahrt/16646.html

tekst kojeg kopirajte i dajte Googleku da prevede.
Tako da ja sad ne bi toliko pisao pročitajte i napišite, je l' ste to znali, dal vas išta brine? :icon_scratch:
A ovo je samo mali izvadak iz teksta, možda vas zaškaklja:
… brod srednje veličine od 12 000 TEU (prije godinu i kvarat najveći brod je imao oko 21400 TEU)  troši u pod punim opterećenjem 300 tona teške nafte dnevno…)

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #48 on: April 20, 2021, 08:15:40 PM »
Kako taj Korona virus ne jenjava, a jer se svašta priča, kad se malo zainteresiraš, kineze nemožeš zaobiči.
Čuo sam, a prije kratkog vremena novopročitao; Kinezi eksperimentiraju s majmunima kojima "ugrađuju" ljudske razvojne (?) gene. Genetičari to osuđujum a s moralnog stanovišta to nitko ne radi (čak ni amerikanci? :laughing7:), ali u Kini nije zabranjeno i oni to rade.
Pa je tako  中國人   國家科學評論 = Kineski nacionalni znanstveni pregled   objavio   da su     znanstvenici s kineskog instituta za zoologiju Kunming uspješno ugradili ljudski razvojni gen u genomni rezus tek rođenih (?) majmuna.
Pola majmuna je uginulo, a preživjeli su postali pametniji, ali su se razvijali polagano upravo kao ljudske bebe, ne majmunski brzo :icon_joker:.
Zamišljam si da su dobili takvog nekakvog "deliju" :   
    iz takvog embriona:     , a ko zna zašto to rade, možda se boje da im nestane stanovnika pa da ih "naštancaju" po potrebi :laughing7: :laughing7:.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #49 on: April 21, 2021, 04:57:14 PM »
Tako ako oni to rade, lako je moguće prihvatiti ono da je taj Korona virus "pobjegao" ili namjerno pušten iz njihovog laboratorija, a to da je pola (prepriranih) majmuna uginulo ; pa o smanjenju stanovnika je bilo govora od nekih zapadnih multimilijardera, to bi se moglo i povezati?
To stavljam ovdje,  ali se dvojim  bil pasalo bolje u "malo neozbiljnosti"?, al ipak ću ovdje da bude s gornjim povezano, jer koliko je neozbiljno , pitanje je sad koliko može biti i ozbiljno?.
Ali nešto se priča, nešto o "uzgajanju" organa za "ugradnju" u ljude

https://immunology.sciencemag.org/content/4/41/eaau6298.long
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7293579/  ,

ali koga zanima, malo inicijative i sve se nađe, pa se nadam da su "unaprijedili" nabavku od one kakva je bila priča u kuloarima s na Kosovu?
« Last Edit: April 22, 2021, 10:54:31 AM by Strici »