Author Topic: B R O J N O S T S T A N O V N I Š T V A  (Read 13874 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
B R O J N O S T S T A N O V N I Š T V A
« on: April 09, 2020, 04:30:57 PM »

Kad sam prije 40 godina prvi puta došao u Austriju, negdje oko Nove godine, vikendom smo pošli na najbliži skijališni teren, da bih vidio uživo kako to sa skijama kod njih ide, a moja tada skora supruga govorila da ću biti budući Franc Klamer, jer sam bio po njoj jako stabilan na nogama. (nije ni čudo, dotadašnji posao mi je dobrim dijelom bio mjeriti kuteve sekstantom čak i kad se čamac valja).
Meni se taj dan zamjerio toliko da skije nikad na noge nisam stavio, i svih tih godina samo dva puta opet tamo bio ne svojevoljno nego službeno.
Dva razloga jer mi se nije dopalo:
Prvi je jer su se pojedini nedisciplinirani skijaši spuštali po stazi kojom su se uspinjali pješaci, pa između pješaka vozili slalom. I to ne sporo, jer oni skoro svi znaju dobro skijati.
Drugi je razlog jer je tamo bilo toliko ljudi, posvuda, da je bila gužva veća nego je u centru Beča,
Vikendom se gradovi isele na skijališta.
Ja sam pak iako rođen u velikom gradu, ali od rane mladosti radio u manje naseljenim područjima, živio isto u velikom gradu, ali izbjegavao gužve.
E zato sam ja ovdje počeo pisati. Hoću nešto o "sociodemografskoj evoluciji", ako sam se dobro na našem jeziku izrazio?
Radi se o brojnosti stanovnika
Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline Strici

• Admiral flote
Re: B R O J N O S T S T A N O V N I Š T V A
« Reply #1 on: April 10, 2020, 07:27:12 PM »
Ako se ništa nepredviđeno ne dogodi, čovječanstvo će do 2050. narasti na gotovo deset milijardi ljudi. Prevladavanje jaza između bogatih i siromašnih preduvjet je za solidan život.
Mora za sve biti dovoljno hrane prije nego što će se najsiromašniji početi brinuti o svom životnom i budućem okruženju, pored ostalog. :icon_scratch:
Borba protiv siromaštva mora se voditi ozbiljnije nego ranije. (malo morgen koliko to bogati obadaju) :icon_tongue:
To bi ujedno bio kamen temeljac za zdraviji svijet i preduvjet je brzog prekida rasta stanovništva. :angryfire:
Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline alex

• Mornar
  • **
« Reply #2 on: April 10, 2020, 08:10:08 PM »
Hast du wirklich nichts anderes tuhn????

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #3 on: April 11, 2020, 11:44:29 AM »

To gore napisano sam negdje pročitao, pa po svome samo nakratko preveo. I to tako piše i dalje, a sigurno da je to istraživački i znanstveno pametno napisano, ali previše filozofiranja za običan svijet, koji je pored toga i potpuno indiferentan, da pojasnim nezainteresiran, bolje reći slijep na „slike“ koje ako hoćemo možemo vidjeti i saznanja ako se samo malo dublje zamislimo po toj temi.
Tiče se to i ekologije kod nas na Jadranu, da opravdam zašto ovdje pišem, iako sporedno, jer je drugdje puno više izraženo, no sjetite se one uzrečice „turi prst u more i …“
Ali kako stvari stoje ove godine „prenapučenosti“ na Jadranu neće biti :icon_scratch:.
Dakle otkako sam došao u Austriju, ja često pričam po toj temi.
Počeo sam sa svojom suprugom da citiram svoje napisano : „Drugi je razlog jer je tamo bilo toliko ljudi, posvuda, da je bila gužva veća nego je u centru Beča..“  a po Beču, pogotovo centru se grozim ići zbog mase ljudi; odasvuda, ali mase.
Moja supruga mi je redovito odgovarala: „u Austriji nema previše ljudi“

pero

• Guest
« Reply #4 on: April 11, 2020, 07:16:51 PM »
Ako se ništa nepredviđeno ne dogodi, čovječanstvo će do 2050. narasti na gotovo deset milijardi ljudi. Prevladavanje jaza između bogatih i siromašnih preduvjet je za solidan život.
Ako i doguramo do te godine !
Sve ide u neku stvar od bolesti ,promjena klimatskih i ko zna što nas sve čeka ?
Nije uz temu ali posto je  spomenuo Austriju ,meni se ona sviđa ko zemlja,planine,šume,snjeg,kultura i ..ljudi .
Svaku godinu je skoro prolazim i prespavam i promislio sam puno puta zasto ovdi nisam se usidrio jer je par sati do Jadrana a ne ko meni 2 dana vozit.

I jedna prigodna pisma uz to

Nadam se da me autor teme neče opet napast ,jer ja mislim da je dosta pizdarij* bilo ovih zadnijh dana i ako se ovako nastavi onda je ovdi fertik kraj

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #5 on: April 11, 2020, 10:18:38 PM »
Pa istini za volju; jest Austrija je bolje uređena da tako kažem ali opet da kažem, imali su "malo više vremena" da se bolje urede, ali ipak su malo drukčijeg mentaliteta.
Ne toliko drukčijeg mentaliteta, ali ipak, a jer mi imamo i nekoliko različitih.
Ipak smo si u mnogome slični, a jedna karakteristika je da Austrijanci ne žive da bi radili, isto kao i mi , samo u mnogo većoj mjeri, a nijemci naprimjer rade da bi bolje živjeli, ali se često i "prerade" pa nemaju više vremena za zarađeno proživjeti, pa se pre........ i prenemažu s nepotrebnim luksuzom. Tu su Austrijanci mnogo umjereniji ali  i manje imućni. Ali žive bolje i ljepše.
A ispod kože smo svi jednako krvavi.
Nego nacrtah jednu tabelu ili kako se to već kaže:

A gdje je kraj?

ps
Iako nikad nisam ni pomislio da ću ovdje živjeti, ja sam ovdje veoma zadovoljan.

Kantafig

• Guest
« Reply #6 on: April 11, 2020, 10:55:03 PM »

Dijagram, graf, grafikon, grafički prikaz.

« Last Edit: April 11, 2020, 11:03:13 PM by Kantafig »

Offline estan

• Admiral
« Reply #7 on: April 13, 2020, 03:35:45 PM »
To kako se bogati brinu o siromašnima ide nekako ovako (zapravo oni se brinu da one koji mogu preživjeti od svog rada pretvore u sirotinju i pored iste ili veće količine rada).

Prema švicarskom piscu Jeanu Zigleru, svojevremeno predstavniku generalnog tajnika UN-a za prehranu, švicarska tvrtka NESTLE svake gone snižava otkupnu cijenu za kavu i kakao, dok istovremeno podiže cijene svojih proizvoda od kave i kakaoa. Tako, farmere, koji su prije ok živjeli od svoje proizvodnje, sada pretvara u tešku sirotinju, iako se ovi jednako muče i trude kao prije. Kada je Zigler upitao jednog managera iz NESTLE-a, zašto to rade, ovaj je odgovorio da je njihov posao da podižu profitnu stopu. Zigler ga je pitao zašto, kad su već toliko bogati da nekakav porast standarda ionako ne mogu osjetiti s dodatnim povećanjem bogatsva. Ovaj mu je odgovorio da to tako mora biti i da se manageri moraju natjecati u uspješnosti.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #8 on: April 13, 2020, 05:00:24 PM »
Samo što ti menađeri ipak rade koliko toliko dobro svojoj "raji", naši pak samo sebi, a možda bi i "našoj raji", ali su puno manje sposobni :laughing7:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #9 on: April 14, 2020, 04:17:44 PM »

Namjerno ne prikazani dijagrami zemalja iz kojih dolaze izbjeglice.
Vjerujete li da je u njima linija blažeg uspona?