Author Topic: POSEBNA BRODOGRADNJA  (Read 25321 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: POSEBNA BRODOGRADNJA
« Reply #130 on: September 28, 2021, 08:50:09 PM »
Još prije pet godina se ovako po novinama pisalo: „…po svjetskim morima će ploviti brodovi bez kapetana.. itd, stilom kako se to po novinama piše.
Tako je 15-tog rujna ove godine na ovom linku:
 https://www.offshore-energy.biz/sea-machines-tugboat-embarks-on-1st-autonomous-remotely-controlled-trip/ objavljen članak u ovom smislu :
Remorker „Sea Machines“ isplovljava krajem mjeseca na prvo autonomno putovanje s daljinskim upravljanjem. Pa opisuju brod, , gdje je građen itd, itd…. ali i da je Bostonski programer softvera i sustava za autonomna plovila Sea Machines Robotics otkrio je da će poslati autonomni tegljač s daljinskim upravljanjem na putovanje od 1.000 nautičkih milja oko Danske.
Ustvari nije ništa novoga da bi se palo na kljun, osim neuobičajeno.
Osobno sam nešto o tome čitao; Norvežani prevoze kontejnere  malim kontejnerašem, a za nakrcati veliki. Ali sjećajući se i na elektriku (?). No kako ja to ne obadajem, izbrisao iz sjećanja, pa zato to o elektrici samo usputno.
Ali ovo bez kapetana (i posade, djelomično vjerujem) je aktualno, a krajem ovog mjeseca isplovljava mali remorker na plovidbu od 1000 milja, mislim iz Hamburga, pa okolo naokolo Danske i tim područjem, a njime će upravljati „kapetan“ i to iz Amerike.
Koga zanima može se lako detaljnije „opskrbiti znanjem“ i ovdje:
https://gcaptain.com/autonomous-tug-to-embark-on-landmark-remotely-operated-voyage-around-denmark/?subscriber=true&goal=0_f50174ef03-7559aa4f13-170291198&mc_cid=7559aa4f13&mc_eid=156d346a58

https://fuentitech.com/this-little-autonomous-boat-embarks-on-a-big-journey/239493/
kao i na drugim linkovima

Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #131 on: September 28, 2021, 09:15:41 PM »

Rolls-Royce, dakle jedna ozbiljnija multi kompanija, je još 2016 objavila simulaciju izgleda broda kakvi će već 2020 godine ploviti.

Nema komandnog mosta samo veliki poklopci utovarnih prostora.
Sad dal takvi već plove nemam pojma, možda je Grof kojega vidio?
Ne opterećujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budućnost !!!

Offline Groff

• Noštromo
« Reply #132 on: September 28, 2021, 10:19:00 PM »
Nišan vidio ni jednoga a kako sam se umirovio valjda ga neću ni vidit na moru. Sjećam se kako su jednog malog ( cca 2.5 m ) tražili po Sj. moru u ljeto 2019, he, he !

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #133 on: October 16, 2021, 05:05:02 PM »

Gradi se ili je pred samom izgradnjom:

„Les Alizés“ brod za instaliranje vjetroelektrana kompanije
Jan De Nul Group“ 

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #134 on: October 29, 2021, 09:15:18 PM »

"Saipem Constellation" moderni cjevopolagač:

Ali ima veći, navodno i bolji, imam ga, pa kad mi se oče možda stavim :icon_scratch:  .

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #135 on: October 31, 2021, 07:52:39 PM »
Evo ga :icon_joker:

"MV Solitaire" največi polagač cijevi za sirovu naftu i plin na svijetu. Navodno i najbolji, a na ovom linku, a ima ih i drugih, ako koga slučajno zanima može vidjeti kako se živi i radi na brodu:

Offline pelig

• Barba
« Reply #136 on: January 25, 2022, 07:30:01 AM »
U zadnje vrijeme često srećem brodove koji vuku kaveze s ribom. Izgledaju mi nešto između ribarskog broda i remorkera.

Nešto sam negdje čitao da oni u Šibeniku rade aluminijske brodiće Norvežanim za ribogojišta (rako, školjko ?). Možda nešto u tom smjeru?

Evo, ja sam jučer slušao Pomorsku večer na radiu; Vele da u brodogradilištu Iskra u Šibeniku naveliko eksperimentiraju s električnim pogonom, a čak i da ozbiljno razmišljaju o uporabi vodika. Sada da će raditi remont jednog remorkera ali umjesto diesela da će ugraditi elektro pogon. Ali ne samo baterije i kolektori, već da će imati i gorive članke. A to je već zaista napredna tehnologija! Svaka čast Slovencima.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #137 on: January 25, 2022, 12:45:41 PM »
Ako Slovenci, imaju i elektroavione. Momentalno mi ne pada napamet kako se zovu, ali imaju i to priznate u svijetu. :thumbsup:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #138 on: January 25, 2022, 01:54:45 PM »

Fala bogu da se i kod nas nešto priznatog u svijetu  proizvodi i takve firme otvaraju. Ako ih je izgradio 60, znači nisu ga "zadavili" porezima, prirezima, davanjima, nametima i birokracijom.
Polupodmornica je neki novi naziv, možda bi onda pasao "ronilica"?
Svakako je to vrlo atraktivno za  turiste i ako ga ne "zadave" ima perspektivu.
Vidio sam nekoliko puta takve, mislim da je bila žuta, ali u Trogiru je bila crvena. Ja mislio da je samo jedna i da ju prefarbavaju.#, ali nemam vremena tra#iti gdje mi je uslikano, pa onda nabrzake naüao ove:

Offline pelig

• Barba
« Reply #139 on: January 26, 2022, 06:58:35 AM »
Ako Slovenci, imaju i elektroavione. Momentalno mi ne pada napamet kako se zovu, ali imaju i to priznate u svijetu. :thumbsup:

Firma je Pipistrel, a koliko je napredna pokazuje podatak da imaju podružnice u Americi i Kini. U ovu Kinesku da je uloženo 350 milijuna eura...