Author Topic: Čišćenje rashladnog sistema direktno hlađenog motora sa sodom bikarbonom  (Read 10365 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline more

• Admiral flote
O čišćenju rashladnog sistema direktno hlađenog motora bilo je već pisano, vidi temu DMB motori. Tamo je blo naveden postupak sa solnom kiselinom.
Da li netko ima iskustva s primjenom sode bikarbone? Taj postupak, inače, se koristi za čišćenje izmjenjivača topline na brodovima.

Offline dmeter

• Kontra-admiral
O čišćenju rashladnog sistema direktno hlađenog motora bilo je već pisano, vidi temu DMB motori. Tamo je blo naveden postupak sa solnom kiselinom.
Da li netko ima iskustva s primjenom sode bikarbone? Taj postupak, inače, se koristi za čišćenje izmjenjivača topline na brodovima.
nije istina.
cisti se ekoloski razvrstano po snazi.
1-Aalkoholni ocat
2-limunska kiselina

a soda bikarbona suzi poslije ciscenja ova gori 2 srestva da neutralizira njihovo djelovanje.
sa sodom bikarbonom neces nista ocistit

Offline Strici

• Admiral flote

Pa sad  kako je ekologija aktualna, a danas bi moralno tako biti, alkoholni ocat morao bi biti zamjena solnoj kiselini koja se je bar prije bila u upotrebi (ako ju možda neki i danas upotrebljavaju?) zamjena.
Prije 35 godina kad sam kupio jedrilicu s motorom s direktnim hlađenjem, i ja čistio, odnosno otapao kamenac solnom kiselinom.
Po sjećanju to je bila kod nas "Varikina" ili tako nekako, a kako sam ja već drugu godinu ugradio dupli rashladni sistem, nisam morao drugi zatvoreni sistem ispirati zbog kamenca, nego samo sa sodom bikarbonom. I tako dvadeset godina.
Ipak kamenac u vanjskom; to jest "morskom" krugu, sam po potrebi otapao solnom kiselinom, jer je tada tako bilo normalno, ali nisam poslije štedio na sodi bikarbononi ispirajući da bi se neutralizirala kiselina.
Danas bi to radio naravno s alkoholnim octom, kojeg vjerojatno ima za kupiti u koncentraciji za tu potrebu,  jer onaj za kućnu upotrebu je zasigurno preslabe koncentracije, iako ja danas pojedine predmete  (u kućanstvu) potopim u toj originalnoj cca 6% koncentraciji octa preko noći i ujutro nema kamenca.
Kažem i mislim da originalan ocat sigurno nije dovoljne koncentracije da bi otapao kamenac direktnog hlađenja, ali "esenc", to koncentrirani ocat dodat octu vjerojatno bi. Za octenu kiselinu se po mom mišljenju ne treba poslije upotrijebiti soda bikarbona, nego vozizi da more ispere kiselinu, to mislim.

to taj "esenc" ovdje, ali ga sigurno ima i kod nas

Dalje se sjećam da nakon nekog vremena separator potopljen u vodi sa sodom bikarbonom i nije bio baš očišćen od neke vrste sluzi koja bi se u separatorskim cjevčicama nataložila, ali je ta sluz bila sasvim mekano želatinasta i mogla se lako ispuhati kompresorom, koji ja nisam imao, pa sam te cjevčice lako pročistio krpicom na štapiću. Bilo ih je na desetine, pa to uzme malo vremena, ali i zadovoljstva jer se temeljito očistilo.
Danas je to vjerojatno prošlost, jer i kod nas ima kako se priča dobar proizvod za otapanje kamenca u brodskim rashladnim sistemima, naš proizvod, firme, evo na slici, a mislim da je to proizvod u srednjem kanistru.

Malo reklame toj firmi, a ako padne kakva kinta, naravno u kasu "naše male" od Nautika portala.

A ono što je "more" pitao, Dmetar je napisao; za neutraliziranje kiseline, a ja dodao da je soda omekšala svu naslagu u onim "separatorskim" cjevčicama i tada se lako pojedinačno izbacila vanka.
Limunsku kiselinu koristim jedino u vodi za piće, da mi se od vode ne izlegu žabe u trbuhu, jer mi supruga stalno predbacuje da ne smijem piti toliko gemišta, nego moram vodu, a ja vodi dodam malo askorbin kristalića, a to će reći limunske kiseline.
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline more

• Admiral flote
Hvala Strici, pregledao sam proizv. program firme IVASOL koja uz solnu kiselinu nudi i proizvod  K61. Sada se dvojim da li da i dalje koristim solnu kiselinu ili da primjenim taj K61 za koga ne znam kako se koristi i po čemu je bolji od 10%-ne solne kiseline.
Uzdam se u veliku stručnost Dmetra. Radi se o direktno hlađenom motoru 9KS.

Offline Strici

• Admiral flote
Dok se solna kiselina proizvodi, ona se za nešto proizvodi, pa naravno i za kamenac. Problem je gdje se ispušta, itd.
Iako je sve za zaštitu okoline važno, ali tih par decilitra, kažeš 10% kiseline neče uništiti ono što je već dobrano uništeno, da ne počnem mojim filozofijama itd.
I ocat je kiselina, i nešto nagriza, pa da onda jer je to octena i ona nije štetna za okolinu? Ali se bolje čuje jer ju jedemo.
Probaj s kiselinom od octa, pa vidi učinak, ali ju pojačaj s esencijom octa, jer ova za hranu ima 6%, ili čini mi se u HR 7%, pa dal je dovoljno jaka?
I ja bih kada bih morao probao octenom, iako u konačnici šta drugi rade je to više nego smiješno.
Samo za primjer; susjeda poletjela ujutro za Kopenhagen, navečer doletjela natrag (u Beč), ona je borbeno "zelena stranka", usta joj ko žabi velika, ima par unuka, a ostavila im parsto kila avionskog smrada. Za jedan dan letala kao turist u Kopenhagen. :fucyc:
Nisam zlurad, ali mi je ipak drago da je tamo cijeli dan padala kiša i bilo joj zima..
Ma kad sve ide k vragu, nečeš ni Ti s tih par decilitara uništiti više svijet nego što je uništen dosad.
Ipak probaj sa tim alkoholnim octom. Vjerujem da ga ima i za tu svrhu, ipak i Ti imaš unuke :thumbsup:.

Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline more

• Admiral flote
Ne mogu dokučiti zašto se za čišćenje brodskih rashladnika koristi octena i limunska kiselina zajedno s sodom bikarbonom a ne solna kiselina. Mislim da ekološki razlog ima minorni značaj jer se ta solna kiselina da lako neutralizirati. Da nije možda razlog tome, relativno, pojačano nagrizanje metalnih dijelova?

Offline Damir s

• Admiral
Ja koristim solnu kiselinu i sve je na brzinu ocisceno. Prije dok sam bio na brodu koristili smo zeleni prasak koji kada se pomjesa sa vodom ocisti sve naslage kamenca . danas ima dosta tih novih  kemikalija, jedna je i  http://www.starbrite.com/item/descaling-motor-flush
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline janko_ka

• Noštromo
ja koristim ovo iz linka, po preporuci majstora koji održava brodske motore.. Za sada bez problema. Svake godine provrtim to kroz motor, imam vanjsku pumpu koja se spoji na 12v i lagano cirkulira tekućinu kroz motor..

https://ivero.hr/hr/proizvodi/proizvodi-za-ciscenje-odmascivanje-dezinfekciju/ivero-cleaner-a-25

Offline dmeter

• Kontra-admiral
Prije dok sam bio na brodu koristili smo zeleni prasak koji kada se pomjesa sa vodom ocisti sve naslage kamenca . danas ima dosta tih novih  kemikalija, jedna je i  http://www.starbrite.com/item/descaling-motor-flush
Ovo se napravi bez problema
- solna kiselina 10% skida kamenac
- Oksalna kiselina 5% uništava hrđu sa bloka motora a i sa gel coata,pvc i svih materijala
http://www.cedar-agro.hr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=1473&category_id=2&keyword=oksalna&option=com_virtuemart&Itemid=181

Dibutylthiourea i ne triba dodavati jer i tako on to ispere brzo, da je bušotina,kemiska tvornica eksploziva i par kilometara cijevi to bi se tribalo dodati.

Offline more

• Admiral flote
I ja sam do danas, kao i Damir-s, uspješno koristio postupak sa solnom kiselinom. Iz prethodno navedenih iskustava nisam došao do spoznaje da postoji neki bolji postupak, pa sam zaključio da ostanem na starom postupku.