Author Topic: POSEBNA BRODOGRADNJA  (Read 16941 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: POSEBNA BRODOGRADNJA
« Reply #90 on: November 10, 2020, 08:12:15 PM »
    okolonaokolo dizalice iz drona

https://gcaptain.com/vb10000-starts-cutting-golden-ray-wreck/

Međutim nekih jasnijih podataka slika i videa baš i nema; sve nešto se snima i fotografira iz velike udaljenosti malo nejasno, drugim riječima nešto se "mulja", izgleda kao i to s momentalnim izborima u Americi. :laughing7:
Tako usputno slušam i ovo iz Hr. Sabornice, "muljaža" o tim vjetrogeneratorima, pa si mislim, bar u tom smo smjeru na svjetskom nivou, ako se Amerika smatra nivoom? :icon_scratch:
No šalu nastranu, (koliko je to pak šala?)

Danas šturo ovdje objavljeno: . :
9.om nakon mnogobrojnih poteškoća započelo piljenje. Nakon 24 sata pukao lanac kojim pile, pa ga popravili.
Svaka karika lanca je duga 1,5 metar, a teška 80 kila, a kompletno je dug 122metra.
 E to je ono što me najviše škaklja, taj lanac i jedino što se od njega može vidjeti je ovo:

a očekivao sam neki "bijesni" trgajuči lanac

Lanac je pričvršćen je na sistem kolutura broda dizalice "VB-10000" i polako se diže - spušta i tako pili, da bi presjekao sada prvi dio olupine "Zlatne zrake".
E tu meni nije sve jasno, ali i mnogim koji prate taj slučaj. Nešto se tu krije, kao zmija noge, ili ? :icon_scratch:
« Last Edit: November 10, 2020, 08:16:46 PM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #91 on: November 26, 2020, 03:02:28 PM »
Napeto čekam ima li što novoga u vezi „piljenja“ Golden Ray-a, a za mene novo i najzanimljivije je to piljenje lancem.
Pa prije 15 sati    https://gcaptain.com/            agencija za vijesti iz pomorstva poslala ovu sliku:

livi

I desni kraj lanca za piljenje   

Dakle pili se ali se malo novosti o tom brodu šalje u svijet.
Izgleda i tamo se „mučka“, a čuo sam bilo je kojekakvih.
« Last Edit: November 26, 2020, 03:11:55 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #92 on: December 12, 2020, 01:46:22 PM »
Iako je nautička branša znatiželjno očekivala izvještaj o piljenju  „Golden Rey“-a, Ameri baš i nisu bili agilni pokazivati. Nisu bili jer nisu imali, a jer nisu ni započeli kako je planirano. Kako je to jedan od najvećih pothvata, ili je i najveći u tom smjeru, nije bilo dovoljno iskustava, ili snalaženja, bilo je velikih problema prije samog i na početku piljenja. :icon_scratch:
Ali sada je piljenje u punom zamahu, a kakvo stanje bilo prije desetak dana koga zanima može pročitati ovdje; 

https://news.besthinditech.com/anchor-chain-slices-through-sunken-cargo-ship-to-reveal-4200-hyundai-cars-inside/

Još detaljnije ovdje:

https://www.news4jax.com/topic/Golden_Ray/

A  nekoliko slika iz prvog linka i ovdje:

Molio bih moderatora da prebaci ovo o Golden Ray u nesreče na moru jer sam greškom ovdje započeo. :wave:

« Last Edit: December 13, 2020, 03:42:49 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #93 on: December 13, 2020, 04:03:26 PM »

„Čušpajz“ od automobila. Da podsjetim, RoRo brod se prevrnuo ukrcan s 42 000  (Daevo i td?) potpuno novih automobila. Nakon požara i 14 mjeseci „ugledali“ svjetlo dana

U ovom razrezanom dijelu se vide posljedice požara. Požar je izbio nakon prevrnuća broda.

Vidi se da nisu svi izgorjeli

Molio bih moderatora da prebaci ovo o Golden Ray u nesreče na moru jer sam greškom ovdje započeo. :wave:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #94 on: January 04, 2021, 10:28:21 PM »

Reže se osmi dio broda (ne po redosljedu). Nisam o osam dijelova pisao jer smatram da je to samo za zainteresiranije, a ako je koga zanimalo lako je mogao mnogo o tom jedinstvenom slučaju i prvi put na svijetu napravljeno (ustvari kako napisah upravo se pili) pročitati, a ja ako uspijem možda ću štogod još dopisati.
« Last Edit: April 03, 2021, 08:34:07 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #95 on: February 07, 2021, 02:45:16 PM »
Malo sam pokazao (ovdje podosta) o tom jedinstvenom postupku reciklaže nastradalog broda, veoma zanimljivo u pomoračkom miljeu, pa kako i nema nekog zanimanja, evo na ovom linku ima sve  redom redom linkovima kako se radilo:  https://gcaptain.com/tag/golden-ray-wreck/
Možda će ponekom biti zanimljivo :icon_scratch:

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #96 on: April 03, 2021, 08:35:28 PM »
https://gcaptain.com/golden-ray-wreck-removal-returns-to-stubborn-section-seven-as-operation-drags-on/   od ovuda samo dio prepričao:

A kakva je bila upravo donekle riješena situacija u Sueskom kanalu, (kako pišu ovi u gornjem linku), ne trebate uspoređivati dalje od situacije s „Golden Ray“.
(moja primjedba je: jest veliki problem, ali je situacija potpuno drukčija)
RoRo brod prevozio je 4200 vozila, kada je 8. rujna 2019. izgubio stabilnost i prevrnuo se u blizini luke Brunswick, a sada je isto tako prevrnut na pješčanoj punti u St. Simons Soundu u državi Georgia, gdje brod, (sedmi odjeljak) upravo pile, a to je najžilaviji dio jer je to strojarnica.

Da podsjetim; pili se specijalnim pilećim lancem s divovskog broda katamaran dizalice VB-10000.
Ispiljen dio, VB-10000 podiže na teglenicu pa učvrste i transportira morem do reciklažnog pogona u Louisiani.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #97 on: April 28, 2021, 08:20:08 PM »

Bilo je dosta poteškoća kod piljenja olupine Golden Ray, ali poteškoće su se rješavale u hodu. Završetak se predviđa za nekoliko mjeseci.
Pored pucanja pilećeg lanca onečišćenja i td, jako velik problem je bila sedma etaža (brod je podijeljen u osam reznih etaža); strojarnica, koja je okružena ojačanim čelikom.

Otpiljenim sedmim dijelom, napravljena je približno polovina rezova. Očekuje se da će preostala tri rezanja i četiri odjeljka proći glatko na temelju dosadašnjih iskustava u operaciji, iako se računa i s nepredviđenim problemima.

Operacija će se nesmanjeno nastaviti u sezoni uragana koja započinje 1. lipnja i po potrebi će se prilagođavati s približavanjem loših vremenskih uvjeta.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #98 on: May 01, 2021, 09:59:55 PM »

Otpiljena "makinja", ukrcana na teglenicu i več se tegli.

Offline Groff

• Noštromo
« Reply #99 on: May 21, 2021, 07:06:44 PM »
Neznam ako si informiran, na youtube, pred dva dana sam vidio da se je ostatak Golden Ray zapalio prilikom rezanja. Zaboravio poveznicu, nebi ga.