Author Topic: Solo pristajanje jedrom  (Read 10028 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dmeter

• Kontra-admiral
Re: Solo pristajanje jedrom
« Reply #10 on: February 08, 2019, 05:03:12 PM »
Četrdesetih i 50-ih, krstaši su pretežno bili bez motora. U Opatiji smo tako koštavali s kuterom Naša i L5. Nije bilo problema, ali danas je problem to činiti i motorom kada su barke gusto zbijene po cijelom akvatoriju.
1900-10-20-30-40-50 Uopće nije bilo ni parnih motora u priobalnom prevozu tereta( vino-ulje)
 Pokojni tast je počeja radit na očevom brodu s 10-11 god. nakon završene škole( 4 razreda osnovne i na posao)
i tako je sve do 1943 svaki dan Split-Komiža brod 20-setak metara trabakula ,s barkom na vesla njih 6 je veslalo nakon izlaska iz Splita kad bi pao burin i isto tako Vis-Komiža i tako sve dok se ne pojavi maestral.

1943- Trabakul su kao preuzeli partizani i ugradili neki motor s nekog talijanskog uništenog kamiona. Njemci su to brzo potopili. posli rata je brod izvadija i nastavija dalje obiteljski posao sve do 1965 kad je brod morao prodati jer više privatnici nisu smili raditi komercijalni transport roba,Kriljani su zadržali brodove i nakon par godina kreče era turizma.

Barka koja je vukla trabakul ,država i EU obnavlja kao jedan od najstarijih brodova u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Offline more

• Admiral flote
« Reply #11 on: February 08, 2019, 09:34:42 PM »
A motori "a testa calda" su bili "bogatstvo". To su bili motori s kopčom samo za vrtnju u jednom smjeru. A upućivali su se prethodnim dugotrajnim grijanjem glave letlampom sve do crvenog usijanja. Bili su izričito sporohodni (ugodni) i vrlo pouzdani.

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #12 on: February 09, 2019, 11:59:40 AM »
A evo kako grupa pomoraca pokusava vezati brod imaju i bouthruster ali ga ne znaju koristiti , susta suprotnost onom gospodinu koji je sam vezao svoj brod :

Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbjeći kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Offline Maestral

• Noštromo
« Reply #13 on: February 09, 2019, 05:56:25 PM »
Toga sam se nagledao zadnjih godina, od kako je čarter skroz podivljao u visine (brojnošću).

Offline estan

• Admiral
« Reply #14 on: February 11, 2019, 11:08:51 PM »
Ja nisam imao živaca gledati cijeli filmić. Previše sam se toga nagledao uživo, s tim da je sidrenjak znao biti moj vlastiti. A, bio sam se baš lipo usidrio i krenuo uživati, a onda ovakvi navale po sidru, nekada ih otiram na vrime, a drugi put su oni brži pa bace svoje sidro priko moga, a najgore je kada ga zakače i počnu ga vući za sobom. Sad ću imati noćen more kad zaspim, bolje bi bilo da nisam ni kliknuo na ovaj link.

Offline dmeter

• Kontra-admiral
« Reply #15 on: February 11, 2019, 11:17:25 PM »
Ja nisam imao živaca gledati cijeli filmić. Previše sam se toga nagledao uživo, s tim da je sidrenjak znao biti moj vlastiti. A, bio sam se baš lipo usidrio i krenuo uživati, a onda ovakvi navale po sidru, nekada ih otiram na vrime, a drugi put su oni brži pa bace svoje sidro priko moga, a najgore je kada ga zakače i počnu ga vući za sobom. Sad ću imati noćen more kad zaspim, bolje bi bilo da nisam ni kliknuo na ovaj link.

Kako ove jedrilice ovo izdrže
« Last Edit: February 11, 2019, 11:20:35 PM by dmeter »

Offline Maestral

• Noštromo
« Reply #16 on: February 11, 2019, 11:33:53 PM »
Jedrilice izdrže nevjerovatno puno, više nego motorni brodovi (gliseri), zato što im je forma punija, stakloplastika ispod mora pojačana radi preuzimanja sila kolombe plus nosiva rebra za kolumbu ... strašno puno izdrže. Ali to se dešava uglavnom čarteristima jer misle, da kad su vezani na rivi da im se ništa više ne može dogoditi (tovara možeš vezati di bilo in će tu stajati), to je taj lažni osječaj sigurnosti kad si vezan luci. Uopće ne misle na vrijeme, otvorenost luke na neke vjetrove, moretu u lukama, odbijanje valova od suprotne rive ...

Offline kompica

• Timunjer
  • **
« Reply #17 on: February 12, 2019, 08:52:42 AM »
Pa bolje bi im bilo da su u istom tom portu ali na sidru. Kod ove prve jedrilice se ne vidi niko od posade.
Pesimist se žali na vjetar, optimist očekuje da će se promijeniti a realist prilagođava jedra.Sir William Arthur Ward

Offline Maestral

• Noštromo
« Reply #18 on: February 12, 2019, 10:17:29 PM »
Evo još jednih majstora pristajanja brodom! Englezi kažu "Bog čuvaj kraljicu" ali isto bi mogli reći i "Bog čuvaj čarteriste".

Offline estan

• Admiral
« Reply #19 on: February 20, 2019, 08:29:34 PM »
Vitar je izgleda stvarno jak, a oni su zafrkali stvar u ključnom trenutku pa sve ovo kasnije je logična poslijedica.