Author Topic: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd  (Read 137597 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: Stari mornarski alati, pribor, sredstva, instrumenti, mašine itd
« Reply #510 on: April 20, 2021, 08:39:08 PM »
Ja sam tekst kopirao iz Slobodne Dalmacije, pa sa sadržajem neman ništa, a da sam ja pisao bilo bi drukčije:
...Radni konji'
- Zašto se cijela ta serija od 2710 brodova nazvala  "Liberty"?
- Zato što je jedan od tri potpisnika Deklaracije o američkoj nezavisnosti, Patrick Henry, rekao onu čuvenu: "Dajte mi slobodu ili dajte mi smrt". Tako je sloboda - liberty - postala ključna riječ za te brodove. Nekako istovremeno s bitkom na Neretvi 1943. godine, iz Amerike prema Europi kretao se konvoj od 85 "Libertyja" kao pomoć Saveznicima, Englezima. Usred Atlantika napala ih je formacija od 45 njemačkih podmornica, 22 "Libertyja" su potopljena... Inače, zvali su ih "radni konji". Uz ostale zadatke u ratu i poslije njega, bio je i onaj o povratku 5,7 milijuna Japanaca u Japan kad je rat završio. U jednom brodskom manifestu na 63 stranice ostalo je zabilježeno da je vrijednost broda bila dva milijuna dolara a vrijednost tereta 83 milijuna dolara! Ostalo je zabilježeno i da je prevezao 2000 medalja za ranjenike, 10 tisuća suknji za časnice. Ti su brodovi iz Amerike u Rusiju transportirali 15 milijuna vojničkih čizama. Da! U proizvodnji "Libertyja" radilo je 30 posto žena, pa je i to jedan od revolucionarnih podataka u ovoj priči! Na promidžbenim plakatima bile su pretežno žene. Muškarci su bili u ratu, žene u brodogradilištu, i to je bio jedan od začetaka emancipacije i ravnopravnosti.
Brod "Liberty" bio je dug 134 metra, širok 17 metara, morao je moći nositi 10 tisuća tona i razviti brzinu od 11 čvorova. Za usporedbu, današnji teretnjaci prešli su 400 metara dužine (kontejnerski brod "Antoine de Saint Exupery" dug je točno 400 m)...
- Ostalo je zabilježeno da je u brodogradilištu "Richmond" ispred San Francisca "Liberty" imenom "SS Robert E Peary" napravljen za četiri dana, 15 sati i 30 minuta. Danas bi se takav brod gradio devet mjeseci. To su bili prvi zavarivani brodovi, i prvi put građeni u sekcijama. Amerika je na njima zaposlila 700 000 ljudi. Sve u vezi s tim brodovima - nevjerojatne su brojke! Sve su one bile i promidžbene: da se pokaže naciji, ali i neprijatelju što Amerika može.
Ostala ih samo tri...
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #511 on: April 21, 2021, 04:50:44 PM »
Sve ovo gore i dolje je na ovom linku:
https://sibenski.slobodnadalmacija.hr/sibenik/vijesti/sibenik/39-liberty-39-ponos-amerike-tip-broda-koji-je-oznacio-revoluciju-u-brodogradnji-bio-je-i-u-sibenskoj-trgovackoj-floti-532827

...- Kako je ta priča o brodovima "Liberty" vezana za Šibenik?
- Tako što je šibenski brodar "Slobodna plovidba" do 1975. godine imao četiri "Liberty" broda: "Dorćol" koji je sagrađen u Sjedinjenim Državama, a "Promina", "Šubićevac" i "Bor" u Kanadi. Kasnije su došli: "Ploče", "Jablanica" i "Trebišnjica", također sagrađeni u Sjedinjenim Državama. Brod "Ploče" je bio i posljednji brod "Liberty" u našoj floti.
- Koliko ih je danas još na životu u svijetu?
- Još tri. Moja kćerka Dunja obećala mi je da će za ovaj Uskrs u Baltimoreu posjetiti "Liberty" brod "John Brown" - od 2710 brodova 222 su nosila ime John, plus prezime. On je danas brod muzej. Brod muzej, ali u plovnom stanju je i "Jeremiah O' Brian" u San Franciscu, pa ako brod ima dušu, onda taj uživa jer često plovi u službi vjenčanja... A treći je u Pireju, u Grčkoj, danas je isto muzej zahvalnosti za pomorsko čudo Grčke koje su prouzročili što doniranih 700 američkih "Libertyja", što grčki brodovlasnici po svijetu.
-Zašto Hrvatska nije dobila te "Libertyje" iz donacije?
- E to je zanimljiva priča. Pomorski ataše u Washingtonu kapetan Tijan stalno je slao upite zašto …

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #512 on: April 22, 2021, 01:50:49 PM »
Dalje iz Slobodne Dalmacije:

...Jugoslavija ne šalje službeni zahtjev za donaciju. Odgovoreno je da "drug Molotov ne bi podržao tu ideju", a u stvarnosti, UDBA osniva dvije kompanije za kupnju brodova u Liberiji i Lihtenštajnu preko off shore kompanija. Prethodno su obišli sve dužobalne gradove uvjeravajući čelne ljude da moraju imati brodarsko poduzeće. Kad su to obavili, kupili su i prodali im 16 + 9 "Libertyja" za višestruko veću cijenu... No, najveći znalac kad su u pitanju sudbine brodova je naš sugrađanin Milko Kronja i ne bih htio "ulaziti" u njegovu priču...
Daleka putovanja
- Ovdje više nema "Libertyja", ali ni brodara, pa evo, nestaju i brodogradilišta...
- Mogu samo reći da mi je žao zbog sudbine šibenske "Slobodne plovidbe", a o "Uljaniku" da ne govorim. "Uljanik" je neusporediv, on je sam europski vrh! Lani sam putovao u Koreju - koja me pozitivno šokirala organiziranošću - radi završnog pregleda broda koje je brodogradilište gradilo za našu "Tankersku". To im je ujedno bio posljednji, brodogradilište "Sang Yung" je potom zatvoreno. U centru brodogradnje Sunderland u Engleskoj, tamo odakle je stigao nacrt za "Liberty", bilo je 16 brodogradilišta prije Drugog svjetskog rata. Sad nema niti jednog. Tako je to s brodogradnjom... Uostalom, trgovačka flota je iz godine u godinu sve manja...

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #513 on: April 25, 2021, 02:58:09 PM »
Ima još u Slobodnoj Dalmaciji, ali ne tiče se direktno o Libertašima, pa je preskočeno, članak završava ovako:

…Brodovi "Liberty"  su stvarno priča za sebe, zaista su promijenili brodogradnju i tijek Drugog svjetskog rata.  Plovili i pod zastavom šibenske "Slobodne plovidbe".

Za "Slobodnu Dalmaciju" je poznati šibenski kapetan duge plovidbe Gordan Baraka  izjavio:

Ja sam svoju kadeturu u trajanju od dvije godine preplovio na "Libertyju" "Jablanica" i svi kadeti su prolazili isto, jer kadetura je trebala proći na velikim brodovima, a to je onda bio "Liberty". Sigurno nema starijeg šibenskog pomorca koji ih nije prošao, a zadnji je u rezalište otišao 1975., pa računajte! Točno je, Jugoslavija je trebala dobiti 150 "Libertyja" po niskoj cijeni ali tadašnja vrhuška je odlučila drukčije - nabavila ih na svoju ruku i prodala u vlastitoj državi puno skuplje.

Sve to napisano u Slobodnoj Dalmaciji može se pročitati u originalu na ovom linku:

https://sibenski.slobodnadalmacija.hr/sibenik/vijesti/sibenik/39-liberty-39-ponos-amerike-tip-broda-koji-je-oznacio-revoluciju-u-brodogradnji-bio-je-i-u-sibenskoj-trgovackoj-floti-532827
« Last Edit: April 25, 2021, 03:02:01 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #514 on: April 26, 2021, 11:12:15 PM »
Međutim nostalgija simo ili tamo,
profesionalni pomorski magazin: "Jurnal of the Maritime Industry"

https://www.professionalmariner.com/liberty-ships-world-war-iis-beasts-of-burden/

od kuda i ja dosta doznajem, je između brda materijala o Libertašima pisao vrlo objektivno i točno, samo par rečenica stvarnosti:

…međutim, kvaliteta proizvodnje ovih jednostavnih brodova bila je vrlo neprikladna i korisna samo za kritična ratna vremena.
Iako su mnogi te brodove koristili još puno godina nakon Drugog svjetskog rata, više od 100 brodova potonulo je u prvih deset godina zbog pukotina trupa i palube.
Razlog tome bio je taj što prije 1950-ih tehnika zavarivanja koje su se prvi put koristile za masovnu proizvodnju ovih brodova još nisu bile zrele. Obično su brodovi u vremenu izgradnje tih brodova još uvijek bili građeni zakivanjem...

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #515 on: May 08, 2021, 09:50:32 PM »

USS Essex pomorački pokop 29.03.2021
Prije kojih mjesec dana Ameri pokopali jednog člana  sa svim počastima pokopa na moru.
Naravno da to danas normalno ne rade, ali u ovom slučaju je to bila izričita želja pokopanog, a brodski svećenik (na brodu kaplan?) rekao kako mu je to drugi pomorskobrodski pokop.
https://www.military.com/daily-news/2021/05/04/uss-essex-honors-service-members-and-families-during-burial-sea.html