Author Topic: MALI SAVJETI; Jedrom ili jedrima .....  (Read 78468 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Re: MALI SAVJETI; Jedrom ili jedrima .....
« Reply #20 on: January 18, 2013, 03:46:46 PM »
 :icon_thumleft: Estane, samo ti slušaj mene, onaj tko me sluša ne treba lutati :laughing7: Model je pravi, no upravo sam nacrtao, pa ako i ovdje poslušaš, svi će pasti na kljun od čuda :icon_biggrin:
Ja sam ti tako isplovljavao, s mojim Westerlyjem, doduše samo s fokom, jer sam uvijek bio jedini koji zna na brodu. I nisu ljudi padali na kljun, ali se kuckali i klimali glavama :laughing7:
Opisat ću kasnije, kad stignem. A ti možeš posudit onega maloga bajboteka Črlenog, kod one fine uske dugačke jahte, i postavi lanac/konop :angel4:

« Last Edit: January 07, 2017, 09:45:41 AM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #21 on: January 18, 2013, 04:05:11 PM »

Offline estan

• Admiral
« Reply #22 on: January 18, 2013, 05:38:10 PM »
Mislim da je ova ideja sasvim primjenjiva za moj vez, iako malo drugačije izgleda, tj, moram konop razvući između početka vanjskog lukobrana, gdje se ja nalazim i glave t mula koja gleda ravno, dobro malo koso od ravnog na moju krmu. S hvatanjem na bovicu riješio bih i problem uplovljavanja u vez kad su susujedni brodovi spojeni krmama. Vučem se po konopu i mezomarinerom razgrćem nijihove krme. Hvala Štrici. I još nešto,a tako sam riješio problem krmenog veza pa mogu izvaditi ono sidro, koje držim zakopano u mulu, jer su aneli (prstenovi, ringovi) na korpomortima (mtrvim sidrima, betonskim blokovima) otišli u 1000 PM (ovo nije kratica za private mail).

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #23 on: January 18, 2013, 10:46:17 PM »
To je samo prijedlog, a konfiguraciju sam jednostavno izmislio. Šteta, mogao sam nacrtati kako je kod mene bilo, ali kad razmislim, slično samo zrcalno suprotno :toothy9:
« Last Edit: January 18, 2013, 10:48:03 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #24 on: January 19, 2013, 02:38:44 PM »

S vjetrom u četverovez

Doploviti desnim uzdama  a. okrenuti livo sasvim, ubrati vele jedro  b. fok leprša, kormilo sasvim desno, kad ide fok napunit vjetrom  c. njime jedriti do ispred mjesta za pristati, dati kormilo sve livo,  d.  fok leprša, ubrati ga, vjetar nosi brod prema mjestu za pristat, s osječajem kormilariti,  e. i uvuči se na prazno mjesto sa svime potrebnim; muring, bokobrani, otiskivanje.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #25 on: January 20, 2013, 05:00:28 PM »
                                                            K R U Ž E NJ E 

Krmom proči kroz vjetar, kažemo kruženje, vjerojatno jer je netko zaključio da se krmom "kruži" kroz vjetar, u nacrtanom je to polukružno, ali se tako kaže. Manevar nije bezopasan, deblenjak "putuje" sa jednih uzda u druge, pa iako je manevar lako izvesti, ono se mora jako pažljivo izvoditi. Mnogi od jedriličara koji su bili ispod buma; deblenjaka, ili debla, mnogi su udareni, neki u glavu, mnogi tim bumom u glavu, a dešavalo se i tragičnih slučajeva.
Da se nebi desilo to silovito prebacivanje buma, nekontrolirano kruženje ili stranjski patent halse, postoji i solucija kruženju; takozvano Q- kruženje, jer izvođenje podsječa na slovo "Q".
No da opišem postupak izvođenja kruženja:

a.  Jedri se s vjetrom, kut se mijenja.
b.  Malo prije nego če krma biti u vjetru, škota vele jedra, koja se po osječaju i dosad prikupljala, zategne se dokle ide, dakle jedro je po deblu i škoti u  sredini, ali još malo u livoj uzdi, pa kad brod bude dovoljno krmom u vjetar, najbolje je deblo rukom prebaciti preko "mrtve točke", u druge uzde. I fok se u to vrijeme prebaci u druge uzde.
c.   Jedrilica i dalje okreče, obje se škote popuštaju i jedra se pune vjetrom.
d. Ekola, kruženje je završeno, škote se narihtaju, jedro se po potrebi istrima.

Ako se glavna škota ne zategne dokle ide, prelet s jedne strane na drugu je kod jačeg vjetra silovit je i opasan. Ne samo da se podere jedro, puknu okovi, isčupaju se, nego kako sam napisao bude i "udarenih", onih ispod debla.
Nakon pocijepanog velejedra, koje mi osiguranje nije htjelo platiti, ja taj manevar izvodim krajnje oprezno, ali više koristim Q kruženje. No to kad nacrtam.

« Last Edit: December 15, 2013, 06:31:33 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #26 on: January 20, 2013, 10:30:28 PM »

Za one koji kod kruženja ne paze :toothy9:

Offline gindac

• Noštromo
« Reply #27 on: January 20, 2013, 11:01:01 PM »

S vjetrom u četverovez

Doploviti desnim uzdama  a. okrenuti livo sasvim, ubrati vele jedro  b. fok leprša, kormilo sasvim desno, kad ide fok napunit vjetrom  c. njime jedriti do ispred mjesta za pristati, dati kormilo sve livo,  d.  fok leprša, ubrati ga, vjetar nosi brod prema mjestu za pristat, s osječajem kormilariti,  e. i uvuči se na prazno mjesto sa svime potrebnim; muring, bokobrani, otiskivanje.

Mislim da ova manovra ima male izglede za uspjeh ja bih radije ostavio glavno jedro , jer čim brod izgubi na brzini flok će zanijeti provu a kormilom nije moguće upravljati zbog male brzine broda. Glavno jedro bi barem držalo provu u vjetar i lakše bi bilo upravljati brodom. Naravno to sve ovisi o karakteristikama broda.
Za one koji ne znaju kamo idu nema povoljnog vjetra

Offline estan

• Admiral
« Reply #28 on: January 21, 2013, 08:42:03 AM »
 :icon_salut:Dijelim tvoje mišljenje Gindac. Naravno, ovisi i o brodu, ali s mojim, bez glavnog jedra ovo bi ispalo tko zna kako.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #29 on: January 21, 2013, 09:04:38 AM »
Fok će zanijeti pramac. Zanijet će ga naravno. Ali se to može predvidjeti i još prije tako postaviti brod, da zanos bude većim kutem "poravnat". (konkretno ja, baš zato držim škotu toliko zategnutu, da jedro upravo ne treperi i onda mi pramac ne odnosi, pa pomalo zatežem škotu toliko koliko lovim brzinu. Tako dobijem minimalno izbijanje pramca u tim uvjetima):icon_salut:. A kad uhvati brzine, zatežem, ali nikad ne previše, ono; po osjećaju)  Naravno da sve ovisi o nečemu, pogotovo o izvježbanosti posade i iskustvu te osjećaju onog koji upravlja jedrilicom, vjetru isto. A veoma je važno koju kobilicu imaš, odnosno svako prića o ponašanju svog broda, a ja sam tada imao pravi brod.
Ja ne mogu s glavnim jedrom, jer ga ne mogu posluživati. Ne bi mogao ni fok, da se ne namotava, tako da nemam rolrefa, ne bi mogao jedrima ni pristajati. Ali ja mogu samo s fokom raditi što hoću, i sve mi je pod kontrolom. No moram reći da je jedrilica izrazito dobra za prednja jedra. Jedriti samo glavnim jedrom bez foka je kao invalidu s jednom nogom na štakama. Kod jedrenja samo fokom i dobrim vjetrom postignem samo sa đenoom naprimjer 5,5 čvora. Dignem glavno, postignem 6, a još i besan jedro, možda zericu više. Ali brod ide ko po šinama.
Opet napominjem da ja sve na brodu radim sam; štaviše iskačem na obalu s konopom (i s tri ponekad, bokobrane pripremim kako zamišljam da će se brod nasloniti), ako nema nikoga da ga prihvati, a kako radim;  dobro se pripremim i razmislim, a okretan sam kao majmun. Ako pak osjećam da je neki manevar riskantan, ja tamo jednostavno neću pristati. A ja pak "dugo trebam" da bi osjetio opasnost, , čak i tamo gdje drugi odavno tako osjećaju :icon_scratch: (hoću reći nisam trtaroš, ali se mora bojim, koliko ga i cijenim, a pod "more" mislim na sve o i na moru.:laughing7:)
 Neuspjele manevre naravno da ne crtam, ali i ovo što crtam je otprilike srednja normalno kod baratanja jedrima.
 No nema frke, nacrtajte kako bi vi u takvim situacijama postupili :icon_scratch:
« Last Edit: January 07, 2017, 09:57:25 AM by Strici »