Author Topic: Vodeni balast  (Read 25025 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline lindbergh

• Mali od palube
  • *
Vodeni balast
« on: November 12, 2008, 11:14:26 AM »
Pozdrav ljubitelji mora,

Posto sam laik u ovoj temi, zanima me, da li se voda u vodenom balastu moze samo ispustati ili se moze i dopunjavati u toku plovidbe (upumpavati)...ova tema mi je prilicno interesantna, a ujedno i maglovita

pozdrav

Offline Dario

• Admiral
Re: Vodeni balast
« Reply #1 on: November 12, 2008, 01:06:06 PM »
mislim da se moze dopunjvat u toku plovidbe ali mora brzina broda biti ispod odredenje brzine ..tako negdje citao  :-\

Offline dag

• Barba
    • fotograf
« Reply #2 on: November 12, 2008, 01:54:35 PM »
Ne znas zasto?
« Last Edit: December 10, 2008, 04:31:35 PM by denister »

Offline lindbergh

• Mali od palube
  • *
« Reply #3 on: November 12, 2008, 02:05:15 PM »
Brzina => pritisak

razlika u brzini => razlika u pritiscima => punjenje balasta

je l' to?

ups...pritisak = tlak :D

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #4 on: November 12, 2008, 04:39:48 PM »
Mene zanima jedan drugi aspekt vodenog balasta. Neki brodovi koriste jake pumpe pogonjene motorom za pretakanje balasta. Dakle, da ne koriste mehanički pogon, nebi u datom trenutku mogli dignuti veću površinu jedrilja i time povećati brzinu. Recimo, da su u regati i u istoj klasi (grupi) sa brodom koji nema vodeni balast. Dali je to uredu naspram posade na brodu koja ne koristi mehanički pogon kao pomoć na svom brodu? Ako  ručno pretaču balast, ili pomoću kretanja broda, ne vidim problem? Što misle o tome jedriličari koji su često na regatama ili su čak bili u toj situaciji? ???
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Dylan

• Mornar
  • **
« Reply #5 on: November 12, 2008, 05:30:56 PM »
Znam da postoje oni hibridni krstaši kao što su  američki MacGregor 800 ili poljski Odin, koji usisavaju vodeni balast da bi plovili kao jedrilice, a ispuštaju ga kad plove (glisiraju) pogonjeni vanbrodskim motorom koji može imati čak do osamdesetak konja. Naravno, ispuštaju ga i prije transportiranja trailerom.

No, pretpostavljam da ipak govorite o vodenom balastu i njegovom rasporedu kod regatnih brodova.

Offline Dario

• Admiral
« Reply #6 on: November 12, 2008, 06:04:47 PM »
Mene zanima jedan drugi aspekt vodenog balasta. Neki brodovi koriste jake pumpe pogonjene motorom za pretakanje balasta. Dakle, da ne koriste mehanički pogon, nebi u datom trenutku mogli dignuti veću površinu jedrilja i time povećati brzinu. Recimo, da su u regati i u istoj klasi (grupi) sa brodom koji nema vodeni balast. Dali je to uredu naspram posade na brodu koja ne koristi mehanički pogon kao pomoć na svom brodu? Ako  ručno pretaču balast, ili pomoću kretanja broda, ne vidim problem? Što misle o tome jedriličari koji su često na regatama ili su čak bili u toj situaciji? ???

mislim da je jazavac mislio na regatne..imas primjer slovensku open jurilicu Amis kja ima balaste i cijelu regatu joj se cuje agregat i vidis kako pljuje vodu kad ne treba

po meni to naravno da nije posteno ali to je mana open klase..sve je dopusteno

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #7 on: November 12, 2008, 06:51:46 PM »
mislim da i shining ima isti sistem?
Ako je sve dopušteno, onda može pumpati vodu u balaste i istovremeno ispumpavati po krmi i time imati (jet)  pogon u bonaci ;D ;D ;D
Fuj...to više nije jedrenje, nego trka za peharom po svaku cijenu :o
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Dario

• Admiral
« Reply #8 on: November 12, 2008, 06:59:18 PM »
tocno, i shining ima to

vidis, za jet pogon nisam razmisljao  ;D 

vodeni balast je dans sve češće zamijenjen canting keelom cije su prednosti nebrojene..kod vodenih balasta imamo problem slobodne povrsine, to onda zahtijeva i povecenja dimenzija stijenki tih tankova, zauzimaju dodatan prostor, dodatna masa trupa zbog debljih stijenki i dodane vode
« Last Edit: November 24, 2008, 12:46:58 PM by Dario »

Offline Kristian

• Chief
« Reply #9 on: December 09, 2008, 04:20:10 PM »
tocno, i shining ima to
 povrsine, to onda zahtijeva i povecenja dimenzija stijenki tih tankova, zauzimaju dodatan prostor, dodatna masa trupa zbog debljih stijenki i dodane vode

mislis da pojačanja u trupu, hidraulika za pomicanje kobilice, daggerboardi i njihove kutije te ostale stvari ne vagaju ništa?