Author Topic: optimalni nagib jedrilice?  (Read 45502 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline RUFUS

• Timunjer
  • **
Re: optimalni nagib jedrilice?
« Reply #20 on: September 23, 2009, 01:28:32 PM »
Bog Darko - ili ti ga FOR GAS 1, je vidili smo se prije Mrduje - prošli smo vas bliže Braču. Inače sa tvojim sam brodom bia prvi put na Mrduji prije 7-8 godina sa Damirom - šta ti je lipo modar.

Šta se tiče dužine, oglas regate kaže :
 Vlasnik ili kormilar jedrilice potpisom na prijavi za regatu upisuje dužinu preko svega, u dobroj vjeri, poštujući pravilo 69 (RP).
Prihvatljivo odstupanje od deklarirane dužine preko svega može iznositi + 50 mm

U papirima broda piše 6,33 , a i da ima 6,55 opet smo u istoj klasi. Baš ću ove dane uzet metar pa ću ga u centimetar premjeriti.

Inače do Mrduje, a i nazad nije dužina bila najbitnija. Dno broda mi je u super stanju tako da je to dosta igralo na onom maestraliću.

Od Mrduje nazad smo vozili na Čiovu i to je izgleda bila dobitna kombinacija.

Offline Darko

• Noštromo
« Reply #21 on: September 23, 2009, 01:41:40 PM »
Ugura si se u knap. Ma sad kad si napisa koji ti je brod, upuca sam u Google iz znatiželje, vidio sam na moru da je Hunter samo nisam zna koji, a na webu piše LOA 6.55.
Ja sam se čudia kad ste nas oribali, kako ti čovik leži na provi, a ispada da je to dobitna kombinacija.

Offline RUFUS

• Timunjer
  • **
« Reply #22 on: September 23, 2009, 01:59:34 PM »
onaj na provi je čak i ubija oko (zaspa).

GRINGO_ZD

• Guest
« Reply #23 on: September 24, 2009, 07:29:10 AM »
Prebacivanje tereta na provu po slabom vjetru ima i za posljedicu smanjivanje uronjene površine pa time i manjeg otpora, uz prethodno navedeno . Kod jedrenja u krmu, pogotovo kada jedrilica ima veliko glavno jedro naginjanjem jedrilice u privjetrinu izdiže se težište jedrilja i izlaže povoljnijem vjetru - ekstremni primjer su laseri u krmu.
Leo

Offline Dario

• Admiral
« Reply #24 on: September 24, 2009, 07:41:02 AM »

Zanimljiv je primjer Seascape jedrilice u krmu na laganom vjetru ... ako se težina posade pomakne što više naprijed, tako da jedna ili čak dvije osobe sjednu ispred jarbola, a kormilar pomakne što više naprijed, dizanjem široke krme iz mora dobit će se i više od pola čvora brzine. Bili su zanimljivi komentari na Lošinjskoj regati u jednom plovu kad smo jedrili brod u dvoje tako da je stvarno prova bila jako uronjena, krma gore, da je bilo brod sa strane smiješno promatrati, ali smo imali brzinu za skoro čvor bolju u odnosu da smo sjedili otraga.

ovo je zbog toga sto ako se po laganom vjetru uroni krmeno zrcalo, tada se strujanje mora nakon njega naglo prekida i dolazi do turbulentnog strujanja mora iza trupa ( brod povlaci dio vode za sobom)

kad je krma malo uzdignuta, tada more na krmi se ne prekida naglo te ne dolazi do tolikog turbulentnog strujanja

kad se zrak/voda naglo prekine putovati uz neki objekt tada ono zavija iza njega te stvara turbulentno strujanj. .to je kao i kad iza kamiona biciklist skoro da i ne mora pedalirati jer se stvara strujanje koje ga "vuče"

Offline traktor

• Admiral
« Reply #25 on: September 24, 2009, 01:04:46 PM »
thks stibra!, VMG sam vec sretao ali i zaboravio kraticu povezati. To je fakat slovo B jedrilicarske abecede( slovo A=nikad ne pisaj ili pljuj u vjetar  ;D)
Ja imam osjecaj da, kad gledam neke sekvence Volvo Ocean Race  glisirajuci niz vjetar  puse  prakticki direktno u krmu ili skoro 100 posto na prividnom vjetru. Da li me osjecaj vara?  
Taj "fenomen"da barka ako joj zrcalo nije u vodi pruza manji otpor da se vidjeti i kad veslas u gumenjaku. ako pomaknes teziste tjela naprijed i zrcalo gumenjaka izadje iz vode dva put lakse je veslat, a Dario je to znanstveno objasnio.
 Nego imam jednu zanimljivost za vas regatase , tko mi moze objasniti?. Tamo, sredinom osamdesetih smo na vinodolskoj regati upali u bonacu( ma vraga upali, cjeli dan je puhala bonaca). Bili smo uz donji kraj kanala. Jedra su se u jednom trenutku lagano  napela  a  i mi smo  nakon x sati plutanja lagano napeli.  Barke koje su nam bile parstometara desno ( sjeveroistocnije)objesenih jedara,plutale u dosadi. Nakon pol ure mi smo znacajno ostali otraga( nase jedro je imalo cjelo vrijeme prekrasnu formu a njihovo ne)?!? Ja mislim da znam sto se dogodilo a pretpostavljam da zna vecina jedrilicara ali mi je ipak fora spomenuti i to.
« Last Edit: September 24, 2009, 03:52:07 PM by traktor »

Offline mali

• Seascape junkie
  • Noštromo
« Reply #26 on: September 24, 2009, 01:41:20 PM »
vjerovatno su imali povoljan i jaki kurenat
Seascape is fun!!

Offline traktor

• Admiral
« Reply #27 on: September 24, 2009, 02:05:56 PM »
da li su oni imali kurenat ne znam, ali sam siguran da smo mi usli u kurenat ( bili smo blize obali a konfiguracija dna je vjerovatno odigrala svoje )Po meni su se poklopili neki faktori ( strujanja vode i zraka)tako da nas je struja u provu  nosila u nazad  a jedro nas je "sanilo"da ne idemo na krmu. Bilo je to davno i ne sjecam se je li nam koji put okrenulo brod  ali tog osjecaja da su se jedra napela i da voda lagano struji od prove na krmu stvaraju iluziju da plovis naprijed a kad pogledas na kopno vidis da je to iluzija na kvadrat, jedris naprijed a ides nazad i da od pehara nece bit nista. happy2

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #28 on: September 24, 2009, 02:57:50 PM »
Ja imam osjecaj da, kad gledam neke sekvence Volvo Ocean Race  glisirajuci niz vjetar  puse  prakticki direktno u krmu ili skoro 100 posto na prividnom vjetru. Da li me osjecaj vara?  

Imaš krivi osjećaj. VOR-ovi nikad ne jedre direktno u krmu, već jedre sa stvarnim vjetrom najviše do 150-160 stupnjeva i to na jačem vjetru. Prividni im je na boku, tj. od 90-130 stupnjeva otprilike ... manje više.

Ne znam što ti znači 100% na prividnom vjetru?
« Last Edit: September 24, 2009, 03:00:14 PM by stibra »

Offline traktor

• Admiral
« Reply #29 on: September 24, 2009, 03:24:27 PM »
he, he opet jedna od mojih blesevih caka, mislio sam kad je smjer prividnog vjetra tocno u krmu, 180 stupnjeva , 100 posto u krmu.::)
« Last Edit: September 24, 2009, 04:10:22 PM by traktor »