Author Topic: optimalni nagib jedrilice?  (Read 45502 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Leprecon

• Timunjer
  • **
Re: optimalni nagib jedrilice?
« Reply #10 on: September 23, 2009, 09:10:57 AM »
Nisam ja neki strucnjak, a i volim puno srati, al mene su tako ucili.

I stvarno, kad po bonaci nagnes brod ide "brze" od ravnog.  ;D

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #11 on: September 23, 2009, 10:36:54 AM »
Traktor, sve ovo gore je navedeno za orcu. Jazavac je lijepo objasnio i utjecaj nagiba na dužinu vodene linije, što je još više izraženo kod starijih klasičnih brodova gdje se naginjanjem može dobiti i metar duža vodena linija (kod relativno malih jedrilica).
Normalno da brod nije brz kad se pretjera sa nagibom, ali za svaki trup postoji optimalan nagib kod kojeg je brod najbrži u orcu, tj. ima najbolji VMG.

Na jako laganom vjetru kad vjetar ne može napuniti jedra, ako se brod nagne jedra će zbog težine dobiti formu i iskoristiti svaki mali refulić za pogon naprijed, tako da razlika u brzini broda može biti i više od 2 čvora ako se ispravno nagne jedrilica (ne samo nagne, već i posada pomakne naprijed) u odnosu na jedrilicu koja je uspravna. U tim slučajevima, gubitak dubine kobilice i kormila zbog nagiba je zanemariv u odnosu na dobitak u brzini, ionako u takvim uvjetima nije bitan oštar kut jedrenja u orcu, već samo brzina broda. Čak i u malim sportskim jedrilicama to isto vrijedi, čak još izraženije.

Što se tiče jedrenja u krmu, neki brodovi će biti najbrži kad jedre ravno, neki lagano nagnuti u privjetrinu, neki lagano nagnuti u zavjetrinu, ovisno od načina i kuta jedrenja. Npr. ako se jedri duboka krma, čak i krstaši će ići dublje sa boljim VMG-om ako se nagnu u privjetrinu u nekim uvjetima vjetra. Na bržim jedrilicama koje jedre niz vjetar na prividni vjetar, zbog održanja potrebnog pristiska i prividnog vjetra često će brod biti malo nagnut u zavjetrinu, ali opet postoje razlike. Npr. 49er se u krmu jedri skoro apsolutno ravan, dok se npr. 505 malo naginje u zavjetrinu.

Zanimljiv je primjer Seascape jedrilice u krmu na laganom vjetru ... ako se težina posade pomakne što više naprijed, tako da jedna ili čak dvije osobe sjednu ispred jarbola, a kormilar pomakne što više naprijed, dizanjem široke krme iz mora dobit će se i više od pola čvora brzine. Bili su zanimljivi komentari na Lošinjskoj regati u jednom plovu kad smo jedrili brod u dvoje tako da je stvarno prova bila jako uronjena, krma gore, da je bilo brod sa strane smiješno promatrati, ali smo imali brzinu za skoro čvor bolju u odnosu da smo sjedili otraga.
« Last Edit: September 23, 2009, 10:48:10 AM by stibra »

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #12 on: September 23, 2009, 10:47:14 AM »
Još mali dodatak i usporedba 2 tipa broda u orcu koji naizgled izgledaju slično. Npr. ako usporedite nove moderne jurilice, tipa Mini, Open 40, Open 60 koje imaju jako široku krmu, sve se jedre izrazito nagnute u orcu, primarno zbog smanjenja oplahivane površine. I tako jako nagnute, često idu puno bolje od klasičnih uskih brodova koji su "napravljeni" za orcu.

Opet postoji nekoliko brodova koji isto imaju jako široku krmu, ali se jedre u orcu skoro ravno. Kako to? :)
Na našem moru primjer je jedan zeleni brod koji poznate valjda pod imenom Zagorje Express. Iako ima široku krmu, u orcu je najbrži kad jedri skoro ravno. Razlog je u V dizajnu zadnjeg dijela trupa (dno na krmi nije ravno iako na prvi pogled tako izgleda, tako da se naginjanjem samo povećava oplahivana površina i otpor.

Offline RUFUS

• Timunjer
  • **
« Reply #13 on: September 23, 2009, 11:52:29 AM »
Do koje brzine broda igra to izdizanje krme, a kad bi trebalo krmu vratiti u more ?

Offline traktor

• Admiral
« Reply #14 on: September 23, 2009, 11:59:34 AM »
Pa ja sam jazavcu napisao da mu stoji, to sto je napisao. Ovo sto si ti napisao 3/4 se slazem, 1/4 nisam bas potpuno razumio jer ne vladam potpuno jedrilicarskim pojmovima i terminologijom. Sto znaci jedrilicarski pojam 'jedriti dubokom krmom'?, a moram jos pogledati sto znaci VMG. Ja smatram da se ogiju ne moze dati formula ni slucajno, jer ne postoji. Formula koju ogi trazi bi mogla biti: optimalni nagib jedrilice =  inelegentan, talentirani, motivirani jedrilicar nabijen teoretskim znanjem i ogromnim iskustvom, sava sava je s projektantom i projektom.

U svakom slucaju osjeti se da materijom nisi duboko zajedrio "krmom"nego mozgom.  happy0034

Nisam znao da oplakivana povrsina ima tako veliko znacenje( u odnosu na  negativne faktore koje donosi nagib broda) , narocito danas kod savrsenih podvodnih povrsina i premaza trupa.
 Mislim 2-1 =1 ali i 100-99 isto je jedan , a jedan ko nijedan.
« Last Edit: September 23, 2009, 12:04:02 PM by traktor »

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #15 on: September 23, 2009, 12:07:59 PM »
A u krmu možeš jedriti duboko (ili nisko) ili oštrije, tj. duboko znači sa smjerom stvarnog vjetra što više prema 180 stupnjeva, čak i više ako se jedri kako bi englezi rekli "by the lee".

VMG je skraćenica o Velocity Made Good a označava brzinu koliko se optimalno penjemo u orcu ili spuštamo u krmu. Računati se može na više načina, prema smjeru vjetra ili prema nekoj fiksnoj točki. Formula je brzina x cosinus kuta stvarnog vjetra kod orce (TWA), ili brzina x cosinus kuta (180 - TWA) kod jedrenja niz vjetar. Ono što je zanimljivo, možemo računati "netočni", tj. relativni VMG i kad ne znamo točan smjer vjetra, tj. davat će nam ispravan kut jedrenja, tj. optimalan kut za maksimalni VMG, mada će apsolutni iznos VMG-a biti netočan.
« Last Edit: September 23, 2009, 12:22:20 PM by stibra »

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #16 on: September 23, 2009, 12:10:24 PM »
Do koje brzine broda igra to izdizanje krme, a kad bi trebalo krmu vratiti u more ?

Ne znam matematički, ali u trenutku kad postane bitnija što duža vodena linija broda u usporedbi sa povećanim otporom krme. Na Seascapeu po osjećaju je to kod 3-4 čvora brzine broda.

Offline RUFUS

• Timunjer
  • **
« Reply #17 on: September 23, 2009, 12:25:42 PM »
3-4 čvora -  je tako nekako i ja radim na svojoj jedrilici - Hunter 216. 
Inace dobili smo jednog SS18 na Mrduji. Bili smo skupa u bonaci ispred Mrduje, i njima i nama covik lezi na provi  ;D . Trecina broda u zraku, smješno ali efikasno.
Probavali smo jednom: vozili smo pareleno u orcu sa jednim prijateljem - približno skoro ista brzina cca 2 čvora , čak nas on malo dobija.
Mi pošaljemo jednog da se sunča na provi i odmah ga dignemo, Ponovili smo pokus sunčanja par puta i  stvarno odlično radi. Pouka : treba imati na brodu kremu za sunčanje

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #18 on: September 23, 2009, 12:49:40 PM »
Pomak težine prema provi u orcu djeluje i na taj način da pomakne težište broda naprijed, tj. dobije se malo privjetrinskog kormila, bolji osjećaj u orcu i mrvicu više uzgona od kormila.

Offline Darko

• Noštromo
« Reply #19 on: September 23, 2009, 01:02:12 PM »
Alo Rufus, sad mi je jasno kako si nam uteka u vratima, a mi svi sili na krmu i ukočili brod. Pokušavali smo te stić al nikako. Ja sam bio na modroj Pomi, i vidio sam tebe i SS18 kad ste okrenuli Mrduju bili ste zajedno.
Btw, malo si varao, dužina ti je 6.55 i spadaš u veću kategoriju (8), a ti se s nama malima (prvih 5 brodi su 5.5 m) ugura u grupu.
Nije mi jasno skroz ovaj čovik na provi, bio sam na jednom regatnom brodu od 10 metri, ravna krma, lagan brod, di po bonaci čovik na provi totalno uštopa brod.
Moram ovo i sam isprobat.