Dmeter, nažalost nisam tehničke struke da bih mogla detaljnije objasniti pojedinosti. Mogu jedino prenijeti ovo, pa molim komentar:
"U značajkama broda navodi se da brodica mora imati IPS propulziju što je skandalozno da se takva propulzija primjenjuje na plovilu za traganje i spašavanje, a ujedno je sustav propulzije koje niti jedno hrvatsko brodogradilište još nije ugradilo u neki od brodova. Naime, radi se o relativno novoj propulziji u nautici kojeg je proizvođač Volvo Penta, a slični proizvodi su Cumminsov Zeuz, propulzija Azimuth i još neki slični proizvođači. Kako navodi naš čovjek iz struke, njezino je održavanje veoma skupo i primjena takve propulzije namijenjena je za jahte i brodice te se pokazala kao dosta kvarljiva, a pogotovo propulzija IPS od Volva, a koju ima prototip brodice za traganje i spašavanje Lučke Kapetanije Zadar nabavljene 2017. godine od talijanskog dobavljača Cantiere Navale Vittoria. Treba uzeti u obzir da kad se pokvari takva propulzija plovilo ostaje na milost i nemilost moru.
-Gledajući s tehničke strane, nevjerojatno je da brodica za traganje i spašavanje ima IPS propulziju koja se vrti 360 pod morem što je idealno za samljeti osobu koja pluta dok se za njom traga. Također je nevjerojatno da nitko nije sagledao da takav tip propulzije koriste manje jahte te da je to propulzija za pleasure (sport i razonodu) upotrebu, a ne radnu upotrebu. Isto tako kod te propulzije ima ogromnih problema sa servisom, problematična je za upotrebu, a njezino održavanje košta 10 tisuća eura godišnje. Kad se već išlo na propelersku propulziju onda se trebala koristiti klasična, nepoderiva Direct Dive ili V Drive propulzija čije održavanje je vrlo jednostavno i jeftino. Samo za primjer, u svijetu se za ovakvu duljinu plovila za traganje i spašavanje najbolja pokazala water jet propulzija. Ona je bezopasna za ljude, može ući u plićine te ima odlične manevarske sposobnosti."