Slane tehnike > Ponašanje na moru

Jesmo li sigurni na moru?

<< < (2/15) > >>

paagus:
Pred desetak dana šlepam prijateljevu gajetu sa motorom u kvaru, obadvije barke su duge po 8 metara, vezani smo bočno (anlajo) jedan uz drugoga i sa kojih 4 čvora idemo prema luci, kad nam kurs presječe pod 90 stupnjeva s desna gliserčina i prođe sa 20-tak čvorova kojih 20-30 metara ispred prove. Krenuo je iz obližnjeg kampa i iz mirovanja opleo po gasu i odlučio proći ispred nas. Pa iako je formalno on imao prednost
zar bi mu kruna s glave pala da  nam je prošao stotinjak metara po krmi ?  Ovako nas je doveo u neugodnu situaciju a njegov val je dobro prolio gajetu po provi.

Općenito, većim gliserima čini veliko veselje kad mi prođu bočno punim gasom na manje od 50 metara i gledaju koga ima na brodu, a mi se onda valjamo ko tikva što je jako zabavno ako na barci imam prijatelje koji se na takvo što nisu navikli.  Svi znaju da je glisiranje na manje od 300 metara od obale je zabranjeno, ali bi trebali imati na umu da glisiranje na 50 i manje metara od druge barke, posebno ako je gliser prestiže nije za ljude na toj maloj barci niti malo ugodno.

dmeter:
Svak ima smartphone, slikaj reg i prijavi https://play.google.com/store/apps/details?id=hr.mppi.nis&hl=en

daco:
Situacija je losa. Ovaj ponedjeljak, 20h, Senjska vrata, 15cv burin, mozda malo vise ,ja pokusavam izorcati vrata prema Baski. Sam. Nalazim se na 70m od ulaska u uvalu Bracol i jedrim prema obali. Stize veliki Sunseeker od kojih 40-45 stopa. Ravno na mene, puna brzina. Puntarske registracije, komercijalne. Ja i dalje tvrdo drzim kurs prema obali, a on pod 90° prema vozi meni ravno. Tocno sam ga osjetio da bi rado prosao izmedju mene i kraja. Zadnjih 30-40m, ja vec razmisljam koji su mi izlazi za mene samog i usput razmisljam o Seascapeu kojeg ce mi kupiti ako prezivim. 30m od mene mijenja kurs i prolazi mi po krmi. Na kormilu neka zenska bleji i vozi dalje. Ja opsujem sto mi padne na pamet i orcam dalje. Nis od Seascapea. Par dana prije se po buri nije znao vezati u Baski...sramota.

Kad su motornjaci u pitanju ja se osjecam iznimno nesigurno. Nekulturni su i opasni i nije generaliziranje. U akvatoriju Baske i okolice u podljednjih 15dana nije bilo prisutstva "vlasti" a i da jesu nikakva korist.

Jetovi na sve strane, gliseri na sve strane, pedaline, elektricne, razno razne pedaline. Nitko ali nitko ne postuje niti jedan propis.

Damir s:
Kod nas u Nizozemskoj je puno bolje jer svi se boje morske policije i kazne su rigorozne a i kultura voznje brodice na vodi je dobra.
To ti je ono daco sve mozes kupiti ali kulturu ne ona nkiada nije bila na prodaju :BangHead: :nono: :violent1:, tu nema pomoci. Svi oni skupe malo para ili dignu kredit oliti pokradeni novac od nas svih uloze u gliser, ski jet i zele biti vidjeni u svojoj okolici da oni imaju, onda pocineje predstava dok nekoga ne srede za citav zivot. Kada juris ispred plaze svi te primjete a to oni zele ali kako gliser da bi poceo glisirati mora se izdignuti u vodi znaci njegov vidokrug je smanjen ali on to ne zna ili ne zeli znati a TEBI na jedrilici isto tako zeli dokazati tko je gazda na moru jer on ima novaca. Sigurno da ih ima jer za napunit tank od 150 - 400l benzina sa kojim mozes voziti par sati i to svaki dan moras imati puno novaca.  Svaka predstava kosta, znam tipa ovdje kod nas ima Monterey 280 i u 7 godina koliko ga znam samo jednom ga je digao da ispliva jer onda samo gledas horor kako ti kazaljka pokazivaca goriva pada a on nema para za benzin, ali bitno je pokazivanje. A zna se napiti kao svinja i onda maltretira sve sa svojom voznjom i muzikom do daske dok ga policija ne uhvati. Isto tako vukao taj gliser sa svojim kombijem do kuce u Belgiji ali ga je policija zaustavila i dobro oderala jer sada ga vise on ne slepa nego uzme neki kamion.

Mislim da svi brodovi preko 8 m ili koji mogu postici  odredjenu  brzinu zakonski trebali biti opremljeni AIS transponderima jer onda ih se lakse identificira u prekrsaju a to ujedno znaci i vecu sigurnost za svih jer se lako lokalizira brodica i u slucaju nesrece ili kradje. Mislim da vlasnici carter brodova isto tako mogu pratiti svoje iznajmljeno plovilo u svakom trenutku.

Y40:

--- Quote from: dmeter on August 15, 2017, 11:22:32 PM ---Svak ima smartphone, slikaj reg i prijavi https://play.google.com/store/apps/details?id=hr.mppi.nis&hl=en

--- End quote ---
E moj dmetre, meni je bila zadnja stvar uzet u ruke telefon i slikat. Nemaš ti vremena za to kad ti grdosija dolazi po krmi in neznaš kamo skrenut - lijevo ili desno.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version