Slane tehnike > Tehnički savjeti

prelazak na LIFEPO4 baterije, trebam pomoć

(1/7) > >>

janko_ka:
pozdrav,
namjeravam preći na LiFePo4 servisne baterije, imam elana 31 starog, glavni potrošač mi je frižider i webasto jednog dana.. imam i 2x110w solare, imao sam 2x100Ah gel baterije koje ne izdrže više od dvije godine, a skupe su jako..
namjeravam kupiti LiFePo4 baterije , znam da moraju biti na BMS-u , da li se direktno spaja na alternator, treba mi nekih detalja ili još bolje iskustava iz prakse .
pozz

Maestral:
LiFePo4 energetski sustavi nisu toliko jednostavni kako većina pogrešno zamišlja. Svi uređaji za punjenje (punjač, solarni regulator i alternator) i svi potrošači (pretvarač, potrošački prekidač, održavanje starterskih baterija-klasično tijekom rada motora!) moraju biti priključeni na sustav gdje BMS kontrolira sve! Svi energetski uređaji moraju biti međusobno kompatibilni kako bi se baterije pravilno napunile, ne prenapunile i ne ispraznile ispod ograničenja. Kada se jednom prijeđe granicu u min ili max, baterije se uništavaju! Prerada sistema uključuje cijelu preradu u LiFePO4 uz svjesnu upotrebu startne baterije (ostaje Pb) za zaštitu alternatora i kao neku vrstu reaktivnog opterećenja. Tako se uvijek može pokrenuti motor i sa servisnim akumulatorima.

Ovdje imaš nacrt spajanja akumulatora u sistem kakvog imam ja. Na brodu (jedrilica) imam auto startni akumulator i dvije servisne 105Ah TAB Motion Pasted (akumulatori dizajnirani da se mogu jače prazniti - treća godina i rade bp). Čak i u kišnim danima bez motora na sidru ili vezu, kada na brodu radi non stop hladnjak, radio/CD, kompjuter ... izdrže bez problema dva dana.

dmeter:

--- Quote from: janko_ka on December 10, 2020, 10:26:04 AM ---pozdrav,
namjeravam preći na LiFePo4 servisne baterije, imam elana 31 starog, glavni potrošač mi je frižider i webasto jednog dana.. imam i 2x110w solare, imao sam 2x100Ah gel baterije koje ne izdrže više od dvije godine, a skupe su jako..
namjeravam kupiti LiFePo4 baterije , znam da moraju biti na BMS-u , da li se direktno spaja na alternator, treba mi nekih detalja ili još bolje iskustava iz prakse .
pozz

--- End quote ---
Pa i ne moraju baš biti na BMS ali je preporuka. samo onvezno solarni regulator mora imati life postavke,ostalo je sve isto. na alternator najbolje je spojizi reko bateriskog separatora.

janko_ka:

--- Quote from: dmeter on December 10, 2020, 06:26:42 PM ---Pa i ne moraju baš biti na BMS ali je preporuka. samo onvezno solarni regulator mora imati life postavke,ostalo je sve isto. na alternator najbolje je spojizi reko bateriskog separatora.

--- End quote ---

da li si ti na svojoj bavariji prešao na litij?
imam votronic duo regulator i on ima opciju litija, tako da to nije problem, više me muči alternator, radi njega treba po meni biti BMS koji će prekinuti punjenje kod 100% napunjenosti i prekinuti pražnjenje kada dođe do dozvoljenoga minimuma. brine me alternator jer on ne smije ostati bez tereta, imam startnu bateriju spojenu preko diodnog razdjelnika tako da će valjda ona preuzeti taj dio tereta prema alternatoru.. moram to još malo proučiti..

dmeter:

--- Quote from: janko_ka on December 10, 2020, 06:41:42 PM ---
--- Quote from: dmeter on December 10, 2020, 06:26:42 PM ---Pa i ne moraju baš biti na BMS ali je preporuka. samo onvezno solarni regulator mora imati life postavke,ostalo je sve isto. na alternator najbolje je spojizi reko bateriskog separatora.

--- End quote ---

da li si ti na svojoj bavariji prešao na litij?
imam votronic duo regulator i on ima opciju litija, tako da to nije problem, više me muči alternator, radi njega treba po meni biti BMS koji će prekinuti punjenje kod 100% napunjenosti i prekinuti pražnjenje kada dođe do dozvoljenoga minimuma. brine me alternator jer on ne smije ostati bez tereta, imam startnu bateriju spojenu preko diodnog razdjelnika tako da će valjda ona preuzeti taj dio tereta prema alternatoru.. moram to još malo proučiti..

--- End quote ---
ne triba alternator s svojim naponom ne može napunit akumulator više od 90%,jedino ako misliš da alternator ti je neispravan tada stavi BMS. dally je najbolji i IP67.
jesam priša sam na life u mene je več 2 godine.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version