Author Topic: Bayliner 2052 Cuddy Cabin  (Read 13954 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zagor

• Mornar
  • **
Bayliner 2052 Cuddy Cabin
« on: May 17, 2020, 07:33:16 PM »
Sredinom oktobra 2017 g. kupio sam polovan čamac "Bayliner 2052 Cuddy Cabin".  Kupljen je u Nemačkoj u Branderburgu.  Čamac je inače (ranije) stajao u Hrvatskoj na primorju i koristio se jednom godišnje kad vlasnik iz Nemačke dođe na godišnji odmor.  Posle niza godina, odvučen je pre 4, 5g. nazad za Deutschland.
U pitanju je stakloplastično, glisersko korito tipa "V" dužine 6,15m, širine 2,25m, mase 1,05t. Pokreće ga brodski motor američkog proizvođača "Ford OMC", isporučuje 130HP putem "Z" prenosa "Cobra".

U temi će se naći opisi i slike popravke i prepravke koje su obavljene u poslednje 2 godine.
« Last Edit: May 17, 2020, 07:38:26 PM by zagor »

Offline zagor

• Mornar
  • **
Re: Bayliner 2052 Cuddy Cabin
« Reply #1 on: May 17, 2020, 07:40:59 PM »
Kupljen je neispitan i prve kontrole obavljene su na motoru. Zbog neispuštene vode, ustanovljena je naprslina na bloku motora što je pokušano zavariti.

Offline zagor

• Mornar
  • **
« Reply #2 on: May 17, 2020, 07:43:52 PM »
Sifon i izduvna grana su bili puni kamenca i raznih drugih nečistoća koje su se okamenile.

Offline zagor

• Mornar
  • **
« Reply #3 on: May 17, 2020, 07:56:09 PM »
Odneo sam kod strugara da poravna sve površine gde naležu zaptivači.

Sledeći korak je bio uklanjanje korozije. Uklonjena je u potpunosti mehaničkim putem bez upotrebe Antirosta i sličnih hemijsko-agresivnih proizvoda.

Koristio sam rotacionu brusnu ploču, zatim manju rotacionu, žičanu četku kako bi uklonio boju i koroziju iz nepristupačnih uglova i na kraju rotirajuću, širu, mekšu mesinganu četku kao završnicu. Boja i rđa u potpunosti su uklonjene.

Bojeno je bojom koja izdržava 600C stepena. Standardni sprej za bojenje motora.

Offline zagor

• Mornar
  • **
« Reply #4 on: May 17, 2020, 07:56:51 PM »
Obojeno.

Offline zagor

• Mornar
  • **
« Reply #5 on: May 17, 2020, 07:59:52 PM »
Ispostavilo se da je trud oko izduvne bio uzaludan.  Uklanjanjem kamenca koji je preostao, stvorila se rupa između vodenog prostora i kanala izduvnih gasova.

Sve bačeno na staro gvožđe...

Naručena nova izduvna grana sa rajzerom i pratećim zaptivačima. 

Offline zagor

• Mornar
  • **
« Reply #6 on: May 17, 2020, 08:02:32 PM »
Remont elektropokretača.

Elektropokretač je ispravan, ali sam odradio kompletan remont kod auto električara, a bojenje sam obavio sam. Menjane su četkice i klizni ležaj , a sa druge strane kotrljajući ležaj  zamenjen je kliznim ležajem. Kolektor je odličan kao i rotor i stator. Sve je očišćeno i odmašćeno, zatim podmazano, sklopljeno i posle pripreme obojeno specijalnom crnom bojom za motore koja izdržava 600 stepeni.

Offline zagor

• Mornar
  • **
« Reply #7 on: May 17, 2020, 08:05:12 PM »
Račva-kućište termostata pre potapanja u kuhinjsku sirćetnu kiselinu. Montira se na izduvnu granu. Lako se mogu zapaziti naslage kamenca.

Offline zagor

• Mornar
  • **
« Reply #8 on: May 17, 2020, 08:08:29 PM »
Unutrašnjost pre potapanja u kuhinjsko sirće (slika iznad) i nakon vađenja i mehaničkog odstranjivanja  ostataka kamenca rotacionom čeličnom četkom (slika ispod). Bilo je potopljeno 24 časa.
Može se primetiti da je kamenac uklonjen.

Račva-kućište termostata posle mehaničkog odstranjivanja površinske korozije i boje.
Isti postupak kao i ranije. Ovo je faza pre i posle čišćenja spoljne površine nitro razređivačem neposredno pre bojenja.

Obojena račva.  Spremna za ugradnju termostata, zaptivki i montažu na izduvnu granu.

Offline zagor

• Mornar
  • **
« Reply #9 on: May 17, 2020, 08:10:20 PM »
Remontovan je alternator. Zamenjen kolektor i ležajevi, a četkice su odlične.