Škola jedrenja za neznalice > Jedrenje za početnike

Nautički VHF radio

<< < (2/5) > >>

hidrotherapy:
Ja na brodu osim fiksne vhf stanice( Garmin 300i AIS) imam i ručnu vhf stanicu Icom M23.
Sad je izašao novi model s oznakom Icom M25.
Stanica je vodonepropusna i pluta u slučaju pada u more. Cijena je oko 125 - 135 funti.

Možeš kupiti i ručnu s DSC, ali je skuplja i moraš je obavezno registrirati u HAKOM-u.
S ovom prvom se možeš provući i bez registracije i plaćanja godišnje naknade za uporabu frekvencije.

Icom M35 ima nešto jaču snagu odašiljanja( 6w naprema 5w M25) i dođe oko 160 funti.

Naravno, fiksna stanica s antenom na vrhu jarbola će svakako imati bolji domet jer daljina dometa uvijek ovisi i o visini antene pošiljatelja i visini antene primatelja.

poule:
Koliki je otprilike domet jedne takve ručne (ICOM M23) radio stanice kad si:
- na pučini bez prepreka
- kad si u uvali okužen sa tri strane nekakvim liticama?

dmeter:

--- Quote from: poule on October 31, 2016, 10:42:05 AM ---Koliki je otprilike domet jedne takve ručne (ICOM M23) radio stanice kad si:
- na pučini bez prepreka
- kad si u uvali okužen sa tri strane nekakvim liticama?

--- End quote ---
teoretski
- na pučini bez prepreka 4-6 milja
-kad si u uvali okužen sa tri strane nekakvim liticama? 5-6 milja prema otvorenom moru ako se vidi pučina inaće 1 milja

https://quality2wayradios.com/store/Radio-Range-Distance

hidrotherapy:
Što si ga zakomplicirao.

Formula za računanje dometa vhf stanice je slijedeća:

poule:
Hvala na pojašnjenju. :)

Nisam dobro pojasnio pitanje. Dakle, ne bi ih ja zvao tako da nije bitno koliko smo međusobno udaljeni nego bi im dao stanicu da zovu pomoć na kanalu 16 u slučaju nevolje te da slušaju vremensku prognozu i sl. obavijesti od lučke kapetanije, Split radija i sl.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version