Litijsko zračni akumulator (ustvari litijsko kisik akumulator ?) „čaćkaju“ po laboratorijima od 2019 godine, a ima napon čelije 2,96V.
Zbog svoje metalno litijske elektrode nije konstrukcijski sličan litij ionskim, a i napon nije isti. Ali kad bi se riješili tehnički problemi, takav akumulator bi bio puno bolji nego sadašnji, litij ionski.
Ti akumulatori imaju teoretski visoku specifičnu energiju od 40,10 MJ/kg (11,14 kWh/kg), a to je 10 do 20 puta otprilike više od konvencionalnih litij ionskih akumulatora, pa su se energetskom učinkom veoma približili gorivima motora s unutrašnjim sagorijevanjem.
No da previše ne „driblam“ ionako mojim pojednostavljenim prepričavanjem hoću još reći da su se sad javili Japanci, pa je:
https://efahrer.chip.de/news/lithium-luft-akku-japanisches-labor-schafft-rekord-energiedichte_106920 objavio:
„Japanska tehnološka grupa SoftBank i Japanski nacionalni institut za znanost o materijalima zajednički su razvili litij-zračni akumulator koji ima dvostruko veću energetsku gustoću od trenutnih litij-ionskih akumulatora.
Prema japanskom dnevniku Asahi Shimbun, uključeni igrači postavili su si cilj komercijalizirati izvor energije u roku od pet do deset godina.
Litij-zračni akumulator do sada razvijen sastoji se od deset naslaganih ćelija, veličine je 4 x 5 centimetara i ima gustoću energije od 500 watt sati po kilogramu (Wh/kg). Trenutni litij-ionski akumulator obično ima gustoću energije od oko 200 Wh/kg. Litij-zračni akumulator koristi litij kao negativnu elektrodu i kisik iz zraka kao pozitivnu elektrodu.
Međutim, rekordna gravimetrijska gustoća energije (u kWh po kg) suprotstavlja se skromnoj volumetrijskoj gustoći (u kWh po litri). Laboratorijska baterija je još uvijek vrlo velika za svoj kapacitet.“
Pa se sad vi mislite što se sve iza brda valja, a ja opet kažem, znatiželjni za nauku nek obrate pažnju na „superkondenzatore i magnetmotore“ uz napomenu da magnetizam nije „per pen tu mobile“ energija.
Ova slika nema veze sa gornjim japanskim „čudom“, nego je čudovište korejsko:

A detaljnije ovdje:
https://www.chemie.de/news/1164381/ein-hauch-frischer-luft-fuer-laenger-laufende-batterien.html "Applied Catalysis B: Environmental"