Author Topic: Solo jedrenje  (Read 34482 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline estan

• Admiral
Odg: Solo jedrenje
« Reply #50 on: August 07, 2012, 10:38:54 AM »
Po meni, još na tako malom brodu, to je i puno previše. Ali, nova vodilica i rol puno koštaju (oko 4500 kn).

Offline @grabusic

• Noštromo
« Reply #51 on: August 08, 2012, 09:01:26 AM »
Rado bi probao "seascapeića".Imam dojam da brzine koje ja dostižem uz puno vjetra,muke i truda seascape lovi samo tako.Možda se varam.
Moram nabaviti onu gopro kamericu pa da stavim neki snimak moje igre.

Daco, "prijatelju", fotka vaše jedrilice mi poznata... jeste li vi jedan od onih koji su pomogli dvojici "divljaka" kojima je crkla penta pa su pristali na jedra u Baškoj za prvi maj?

Offline daco

• Noštromo
« Reply #52 on: August 08, 2012, 02:42:20 PM »
Bok

Nisam bio u Baški za 1.maj tako da je to bio netko drugi.Inače kad sam u Baški svaka jedrilica je sigurno registrirana od mene,posebno privatna.Još ako jedri  anim19

pozdrav
5,5...6....6,5...7...8,9,9.5,10slikaaj!

Offline daco

• Noštromo
« Reply #53 on: August 21, 2012, 10:51:52 AM »
Evo dvije lipe slike od ovog vikenda po prekrasnom burinu, pa da tema ne zamre.Možda nekog motivira da se 'ćapa' jedrenja...
poz

Offline sLi

• Sekondo
  • Music takes me up!
« Reply #54 on: August 21, 2012, 10:06:53 PM »
lako tako kad neko slika sa strane :P

Offline daco

• Noštromo
« Reply #55 on: August 22, 2012, 08:06:49 AM »
je, brižni otac je uvijek tu  :bighug:

Offline estan

• Admiral
« Reply #56 on: August 22, 2012, 11:21:19 AM »
Na donjoj slici lijepo se vidi raspored opreme, sve je baš kako treba.

Offline daco

• Noštromo
« Reply #57 on: September 07, 2012, 02:53:16 PM »
a vidite ovaj sistem dizanja spinakera,skoro ko na seascapeu
negdje na 2:40

Offline gor_ran

• Mornar
  • **
« Reply #58 on: September 08, 2012, 09:24:05 AM »
Proslo je vec skoro mesec dana od neprilike koju sam imao i jos mi nije bas potpuno jasno kako da slicnu stvar ubuduce izbegnem.

Desilo se da sam prema jednoj plazi na ostrvu Skorpios jedrio u orcu na levim  uzdama. Vetar je vec bio promenio sa S na N-NW i bio u naglom pojacanju, a promenu pravca tek kasnije sam prepoznao zbog cestog menjanja vetra sto je tu inace tipicno. Vec su udari vetra na trenutke postajali siloviti. Jedra jos nisu bila skracena jer se sve to dogodilo neocekivano brzo.

Zbog neudobnog jedrenja odustali smo od plaze i odlucili da se vratimo prema Nidriju. I tu pocinje epizoda sa  gubitkom kontrole nad jedrilicom u trajanju od par minuta koja se ipak dobro i sretno zavrsila.

Dakle iz orce (leve uzde i sa prevelikim jedrima) krenem kruziti na desno. Dohvati me jak bok (leva privetrina), popustim skotu glavnog jedra koliko god je moglo, a onda jak prelet buma (sada na desne uzde), desna skota floka preletela levo u more i divlja. Uz jako naginjanje ladje velikom brzinom poletesmo prema Nidriju. Kontrolisem samo kormilo, glavno jedro popustim maksimalno ali i dalje jako naginjanje, flok landara koliko god moze. Na jedrilici gotovo panika medju lepsim polom. Nekako uspevam da udjem vise u vetar, upalim motor, skinem onaj divlji flok, pa dalje po talasima koji su se vec formirali, orcom i motorom prema Nidriju. Kad smo skrenuli u malo mirnije more u zavetrinu obliznjeg ostrva, samo sa glavnim jedrom u bok isli smo jace od 6 cvorova.

Jasno mi je da je greska bila ne skratiti jedra na vreme. Moje pitanje je da li bi okret u takvim okolnostima uopste mogao biti kvalitetnije izveden sa punim jedrima i kako ?

E sada mi je zaista jasno kada procitam kako nekontrolisani prelet buma deluje zastrasujuce i kako rusi moral posade, imao sam to na delu. Najvaznije je zadrzati punu pribranost i dovesti posadu u funkcionalno stanje u i takvim situacijama a tu odlucujucu ulogu ima voditelj jedrilice.

Zelim vase komentare, da li se kome slicno dogodilo i kako se resavaju ovakve situacije

Seriola Dumerili

• Guest
« Reply #59 on: September 08, 2012, 10:20:30 AM »
problem je ako sve radis sam. u pravilu, trebalo bi popustiti skotu prije samog okreta ali dok barka ima brzinu i slusa kormilo. zatim, voziti skoro cistu krmu, pricekati maksimalnu brzinu barke (najmanja sila na jedru, kad se barka spusta po valu) i u tom trenu pojalabandati. pratiti skotom pojalabandu sto vjerovatno ne mozes dobro napraviti ako sve radis sam. vang mora biti popusten