Brodska oprema i sustavi > Software

Brodski Instrumenti i kako ih spojiti da rade zajedno

(1/2) > >>

Damir s:
Hi svima

Ima li ovdje netko ko ima iskustva sa brodskim instrumentima da mi pomogne kako sve to sloziti da radi zajedno.
Ja sam po profesiji brodski elektronicar i sada sam poceo prvo sredjivati srtuju jer sam otkrio iza panela
kupus od dugih zica (osiguraca od auta) nesto nije spojeno neke zice odcvikane . Moram napraviti novi panel sa novim osiguracima i nove zice koje trebaju.
Ovi prije su dodavali uredjaje ali nisu promjenili napojni kabel tako da ja budem siguran od pozara zbog pregrijavanja zica. Od nekih lamipi sam nasao reglte za
spajanje zica plastika rastopljena jer nisu vide bile zavidane. Od autopilota napajanje zica nije bila upresana u spojnicitako da je gubio kontakt
 Sve mi radi zasebno bez problema ali bih htio staviti tablet sa programom za navigaciju  iznad timuna.i da imam pregled svega sto mi trebana jednom mjestu
ne kao do sada za radar moram ici u kabinu pokazivac vjetra je vani  isto i log
kao i dubinomjer. Od necega moram poceti prvo. Ako se ne moze nesto spojiti tako da za zimu kada idem sa barcicom  na suho mogu demontirati .
Ovo sto je staro se moze utopiti za nekakav novac da ne bacim u smece a kupim sto mogu upariti da radi. Jer bih htio da kada krenem iduce godine dolje
da mi sve radi kako treba jer planiramo krenuti iz Holandije - Gibraltar - Hrvatska da nemam problema sa navigacijom,motorom,jedrima,jarbolom.

Pozdrav
Damir & Jadranka

hidrotherapy:
U zadnjem izdanju Yachting monthly( 06/2015) nalazi se test aplikacija za tablete i mobitele.
Pobjednik testa je iNavx. Može se skinuti po cijeni od 39 funti. Podržava i NMEA, tako da se može umrežiti s drugim instrumentima na brodu. Isto tako, ukoliko se umreži, preko njega je moguće upravljati i autopilotom. Jedino, za umrežavanje zahtijeva WiFi NMEA router.
Ja na mobitelu imam Navionics i zadovoljan sam s onim što mi pruža. Ne podržava NMEA protokol, ali meni to niti ne treba. Navionics, za razliku od iNavx ima i pohranjene fotografije skoro svih luka na Jadranu i pojedinih uvala. Navionics ima i vremensku prognozu, dok iNavx nema.
U principu, kad bi bilo moguće spojiti ove dvije aplikacije u jednu, imao bi jedno moćno pomagalo.
Koji god tablet da odabereš, obavezno ga stavi u vodonepropusno kućište jer ti inače neće dugo trajati.
Cijene aplikacija variraju od 20 do 120 eur-a.

Damir s:
Hi  hidrotherapy

Ja sada momentalno koristim Navonics i za AIS Marine trafic na jednom tabletu. Medjutim mislim uzeti od Transas program jer je to kompletan profesionalni program u njemu je gotovo
sve sto ti treba. Mozes planirati putovanje i iskalkulirati prolaze da ti se poklapaju struje plima oseka. Imas od njih jos jedan za jahte http://isailor.us/isailor/index.htm sada su ga nadopunili.
Ovdje ti je veliki problem plima - oseka negdje ti je i po 6 metara pa ako ne znas nadjes se na suhome a to ti je i kaznjivo ali mozes i jedlicu polomiti.
A sa Navionics sam citao da imaju gresaka sa plimom i osekom a ako se nasuces ti si odgovoran za svu stetu koju si napravio normalno moras imati papirnate karte koje su update na brodu mozda ne mali razmjer jer ako elektronika crkne izgubljen si . Ovdje ti nicu vjetroelektrane na moru kao gljive poslje kise pa se po noci mozes zletjeti u polje sa njima pa da vidis cuda. Sada belgijanici misle raditi novo polje vjetroelektrana blizu obale ( par milja) i jedan umjetini otok kao bazen, za plime se puni morem a za oseke prazni i pogoni generatore.
Imas ngdje ulaze u marinu da mozes uci smo po visokoj vodi i prijeci preko zida jer je zid je brana. Zavisi u koji porat ides moras se dobro spremiti. Za prolaz kanala moras
isto tako izracunati struje jer negdje ti je struja 5-6 nm tako da plovis naprijed a u stvari putujes nazad a kanal ti je pod punom kontrolom pa ako napravis problem placas kaznu
a ako napravis veliko sranje mozes ostati i bez barcice englezi ti je uzimaju. Onda ovdje ako plovis po kanalima moras imati AIS jer kontroliraju sve djelovi kanala - rijeka su
podijeljeni po zonama i moras se javljati redovito kad prelazis iz zone u zonu. U Antwerpenu ti je pak posebni zakon samo za plovidbu po rijeci Sheldi. Uglavno za sve kamo ides
moras procitati Reeds almanah i koristiti lokalne peljare jer po kanalima i rijekama imas mostova koji se dizu dali na tvoju najavu ili platis (nista nije besplatno)
Kod nas u Hrvatskoj je penzija navigavati jedino se moras paziti par mostova i plicaka ali sve je uglavno oznaceno a pijanih budala u gliserima ima svagdje.

Pozdrav
Damir & Jadranka

jigaboo:

--- Quote from: Damir s on May 25, 2015, 05:23:49 PM ---

Ima li ovdje netko ko ima iskustva sa brodskim instrumentima da mi pomogne kako sve to sloziti da radi zajedno.

--- End quote ---

kako mislis da ti pomognemo, sto da spojis, zice, pa ne spajas gradele, reso ili grijalicu. koje ces instrumente instalirat, jer nisu svi isto spojeni. hoces li sve zajedno da imas na jednom mjestu ili neke u kabini neke u cockpit ili opet hoces li sve instrumente spojiti na chartploter ili ces neovisne jedan od drugoga. onda koji system ces uzet, recimo imas seatalk kao Raymarine  I imas nmea kao Garmin. oces ih posebno ili kombinirat seatalk skopcat sa nmea. a opet ako imas stari laptop kupi gps puck kao naprimjer GlobalSat BU-353,  download ovo, http://opencpn.org/ocpn/ i download cm-93 enc charts i imas navegaciju za cijeli svijet koja ce te doci 50 eura.

Damir s:
Hi jigaboo

Nije hitno tako da mi se ne zuri jer sve radi ali bih htio prije nego krenemo  iducu  godinu za Hrvatsku da mi sve radi sa jednoga mjesta.
Sto treba promjeniti to bi promjenio nesto ja znam ali sa umrezavanjem priznajem nemam iskustva. Jer ne bih htio da imam problema posebno
u Biskajskom zaljevu tamo imam vecinom grda iskustva. Znam da mi instrumenti za vjetar nemaju nikakav izlaz plus otpale su mu lopatice
(nisam ga skinuo ovu zimu). To je clipper e sada ja mogu zamjenti lopatice ali instrumenti su stari, mislim da je najbolje uzeti novo sve.
Za dubinomjer i log rade ali jos ne znam nisam otvarao kutiju iza? Radar radi ali nema kursa, VHF radi ali trazi poziciju od GPSa pa nakon 1 minute ide u
alarm. GPS radi ali nema nikakav izlaz ? Auto pilot radi, on ima izalaz sea talk ali nije spojen. Imam tablet sa NAVIONICS kartom koji isto radi. Imam ploter
autohelm navcenter 600 stari ali radi. Ja mogu doci bez problema od tacke A do tacke B ali to nije to sto bih ja zelio. Ujedno ako se sto dogodi da mogu navigati dalje
bez problema.   Isto tako nas problem je da mi nemamo puno slobodnoga vremena.
Tebi izgleda to smjesno jer  znas i sve ti je jednostavno. Ok doci cu i ja do rezultata puno duze mozda nesto zdimim (svaka skola se placa pa tako i ova. Prvo moram srediti
struju  da to izgleda lijepo par automata je crklo onda je netko stavio auto osigurace ali u zraku, narucio sam i dobio orginal nove tako da cu imati jos rezervu
Nas Lucky ti se koristio zadnjih 15 tak godina kao kuca za stanovanje tako da nije gotovo plovio motor ima 500 sati rada.
Pozdrav
Damir & Jadranka

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version