Author Topic: Solo jedrenje  (Read 33657 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gor_ran

• Mornar
  • **
Odg: Solo jedrenje
« Reply #60 on: September 08, 2012, 04:47:21 PM »
Hvala S.Dumreli, dakle step by step a ne sve iz cuga kao sto sam ja uradio i umalo ozbiljni problemi. Vec mesec dana pokusavam da resim tu enigmu, HVALA

Offline sottoventin

• Noštromo
« Reply #61 on: September 08, 2012, 05:05:38 PM »
Sva sreća da se sve dobro završilo! Ja ti ne znam dat detaljne opise i moguća  riješenja, ali sve šta je Seriola napisao-stoji. Ono šta ti mogu reć je da i najčešće jedrim sam ili sa ne uigranom posadom i bome jako razmišljam o tome da ne "pretjeram". Gledam uvjek skratiti jedra na vrijeme, jer me moram priznati strah čekat zadnji čas! Ali s druge strane , jedrio sam par puta sa pravom posadom i toliko forsirao da sam totalno izgubio kontrolu nad kormilom, baš radi togada vidim šta se dešava u takvoj situaciji. I pomoglo mi je da upoznam granicu na mojoj jedrilici...

Offline dag

• Barba
    • fotograf
« Reply #62 on: September 09, 2012, 12:48:07 AM »
Evo i mojih pet samačkih centi.
Pred samu pojalabandu, navucem skotu glavnog jedra koliko mogu (po jacem vjetru to nije puno a i moze se pretvoriti u nezgodnu situaciju) prema simetrali broda, krenem kormilom u manevar i kada se dogodi prelet glavnog jedra, njegova skota mora biti slobodna da tece kroz bocele jer to jako ublazi trzaj i manevar je "meksi" od prebacivanja rukom i neugodnog trzaja na tracnici skote glavnog jedra kada završi prelet.

Imam neki autopilot koji nikada ne koristim jer mu ne vjerujem. Pogotovo kod jedrenja u krmu. Kao alternativu koristim konop kojim vezem argolu i provucem ga oko cijelog broda sve do nekog okova na provi. Konop je dosta zategnut oko krmenih bitvi tako da pruza dobar otpor i kormilo stoji kako ga namjestim. Omogucava mi međutim da napravim korekciju kursa stojeci na provi. To je posebno zgodno kod rada sa spinakerom ako se nesto zakomplicira ili neplanirano otegne. Da ne govorim da je po laganom vjetru skroz zanimljivo sjediti ispred jarbola i moci normalno kormilariti. Uzivancija.

Podigace imam sprovedene kroz stopereu kokpit ali brze se dize na jarbolu. U tu sam svrhu skoro pri dnu jarbola fiksirao zabice. Kada na ruke dignem jedro (glavno ili flok), podigac jednostavno zakocim u zabicu, odem u kokpit, povucem sav podigac koji kada ga nategnem preko vinca sam iskoci iz zabice jer kada je napet preko bocela uz petu jarbola ne stoji uz jarbol nego prema van. Vrlo prakticno i jednostavno. Treba samo paziti kako se odlaze podigac koji se dize na ruke jer se kasnije kod sakupljanja iz kokpita znaju napraviti omčice koje blokiraju prolaz konopa kroz bocel. Stvar prakse i navike.

Na brodu sam imao roll genovu. Sve je bilo u redu dok ju ne pocnem kratiti kod jaceg vjetra. Jedro ne lici vise ni na sto i lose jedri, ima los kut u orcu. U mojoj glavi kada pricamo o samackom jedrenju, sve mora dobro funkcionirati uvijek ali posebno u ekstremnijim uvjetima kada je to pitanje sigurnosti, pa tako i jedra. Zato sam rol maknuo (mislim da je oglas za prodaju jos uvijek negdje aktivan) i dao sasiti genovu s klasičnim kaarbinerima i s 2 krata. Preporodio sam se. Jos uvijek razmisljam o nekom prakticnom sistemu za sakupljanje i vezanje dijela jedra koji visi kada se ono skrati, no uzitak jedra koje radi na 100% kada je na drugom kratu a vani puse 30 kn, je fantastican. Ovdje jedan intimisticki video takve jedne situacije:
GOPR4626 bura i krat.avi

Kada vjetar pojaca, sam sam na brodu i imam konopom fiksirano kormilo, a moram na provu nesto obavljati, pustim po krmi neki konop s malim pajetom na kraju. Nikada se ne zna, i kao sto je netko prije napisao, nije lijepo iz mora gledati brod kako jedri dalje sam.

Offline grancipor

• Kontra-admiral
« Reply #63 on: September 09, 2012, 09:32:44 AM »
Malo o "life-line" http://www.nautica-portal.com/forum/index.php?topic=319.msg16105#msg16105
Možda je bolje spriječiti nego plivati iza broda koji odlazi...  ch4
« Last Edit: September 09, 2012, 09:39:46 AM by grancipor »
Ne treba mi Google. Moja žena zna sve!

Offline estan

• Admiral
« Reply #64 on: September 10, 2012, 09:41:56 AM »
E Dag, da si mi prije dao ovu ideju bio bih ti jako zahvalan. Ja sam nedavno dao šiti novu Genovu, a reler mi je imao nekih problema. Razmišljao sam da nabavim genovu, glok i olujni flok s gambetima za kačenje na prednji štraj, ali to je bilo prilično skupa varijanta. Zato sam žrtvovao staru sajlu te s njom probio nakupine nečistoća u šini koja ide na prednji štraj te napunio sve brdom masti i roler sad radi lijepo lagano, kupio novu sajlu prednjeg štraja i sašio novu rol genovu. Ipak mi je žao da nisam sašio ovakvu kao tvoju s kratovima. Možda bi došla malo skuplje od ove rolke, ali imao bih uredan profil sa skraćenom genovom. Bt. jbg-a, sad je kasno da se kajem.

Offline @grabusic

• Noštromo
« Reply #65 on: September 10, 2012, 01:01:12 PM »
Ima onaj jedan naš jedriličar/ pisac, što je jedrio s Sing-singom u Grčku s frendovim i rol na prednjem štraju i mali pomoćni baby štraj kojeg miče naprijed natrag, ovisno o potrebi kad roll genova nije u uporabi, tako da ima i flok i olujni s klasičnim karabinerima http://www.morsko-prase.hr/jonsko/priprema/slika6.gif .
Jel imaš fotke kratova genove? Kak to funkcionira? Mene zanima solo jedrenje, ali mi brod ni pod razno nije spreman na solo, nema wincheva na krovu kabine, nema stopera, sve na jarbolu i samo bitvice.
« Last Edit: September 10, 2012, 01:05:02 PM by @grabusic »

Offline estan

• Admiral
« Reply #66 on: September 10, 2012, 02:29:06 PM »
Pa kod mene se gindaci hvataju na bitve na jarbolu, a vinčeve imam samo bočne. Isto je bilo i na bivšoj jedrilivi. Pa ipak, s obje sam dosta jedrio solo, samo što se obje dobro ponašaju na valu kad se s njima ne upravlja.

Offline more

• Admiral flote
« Reply #67 on: September 10, 2012, 08:31:47 PM »
Dao sam sašiti roll flok iste površine kao stara genoa. Za jak vjetar je OK ali za slab je katastrofalna. Preplosnata je i sada imam velikih problema na regatama kada moram dignuti staru dobru genou. Podizanje i spuštanje roll foka traje predugo.

Seriola Dumerili

• Guest
« Reply #68 on: September 10, 2012, 08:54:30 PM »
@gor_an, neda mi se traziti po forumu, ali jedan od skipera je u nekontroliranoj pojalabandi iscupao kompletnu konzolu s timunom. Tj. nije on nego skota. I onda je pao na winch i slomio rebro. Sah mat u sekundi.

Offline Tin

• Viceadmiral
« Reply #69 on: September 10, 2012, 10:11:08 PM »