Snaga držanja tandemskog sidra, zbog dvojnog efekta i različite konstrukcije elemenata, može biti i trostruko veća od snage samo jednog sidra
Zasigurno nećemo pretjerati ako kažemo da je pravilno i sigurno sidrenje broda čitava znanost, i to važna znanost koju svaki ozbiljan nautičar mora što prije naučiti. Svaki iskusni moreplovac ima svoju filozofiju odabira najboljeg tipa sidra za svoj brod, sidrenog lanca, konopa i ostale sidrene opreme, svoj način odabira lokacije i tehniku sidrenja, s godinama je usvojio i neke finese i trikove koji mu olakšavaju posao, a s brojem prevaljenih milja i s vremenom provedenim na moru naučio je i kakve greške treba izbjegavati i što nikako ne treba činiti ako se želi usidriti na najsigurniji način.
Doduše, kod većine dugogodišnjih nautičara nema nekih drastičnih razlika u tehnici sidrenja, jer je dobro poznato kako valja izvesti pravilno sidrenje. Naglasak je možda nešto više na finesama, a vrlo važnu ulogu pritom igra i pravilan odabir tipa sidra. On će najviše ovisiti o vrsti dna na kojem se brodica ili jahtra najčešće sidri, a iskusni moreplovci dobro znaju kakav tip sidra drži na određenoj vrsti morskog dna. Upravo zbog činjenice da neki tipovi sidra bolje funkcioniraju na određenoj vrsti morskog dna, a nešto slabije na drugima, većina iskusnijih nautičara sklona je svoje plovilo opskrbiti sa najmanje dva ili tri različita tipa sidra kako bi kompenzirali taj nedostatak.
No slovenska tvrtka Wemar doskočila je i tom problemu, te je konstruirala, patentirala i proizvela tandemsko sidro, sistem dvostrukog plug sidra međusobno nešto različite konstrukcije, koja su povezana u sustav te dobro drže na svim vrstama morskoga dna, bilo da se radi o muljevitom ili pješčanom dnu, kamenitom ili onom obraslom morskom travom. Upotreba dvostrukog sidra, ako razmišljamo logički, osigurava dvostruko veću snagu držanja dna, no zbog dvojnog efekta sidra i njihove različite konstrukcije, predviđene za različite vrste podloge, snaga „držanja“ dna može biti i trostruko veća od one koju osiguravamo korištenjem samo jednog sidra. Upravo njihova različita konstrukcija osigurava bolje držanje i snagu neovisno o konfiguraciji morskog dna.
Korist tandemskog sidra najbolje je vidljiva u vrijeme nevere ili jakog vjetra. Dobar dio nautičara će uoči najavljenog nevremena nastojati osigurati plovilo spuštanjem u more dva sidra, pri čemu drugo sidro ima ulogu svojevrsnog „osigurača“ ukoliko prvo sidro uslijed snage valova i trzaja plovila na sidrenom lancu popusti. No polaganje drugog sidra – jednako kao i izvlačenje – prilično je zahtjevan i složen proces koji traži spretnost, snalažljivost i iskustvo, a nerijetko i pomoć jednog člana posade koji će taj posao izvesti ili sa samog plovila ili sa pomoćnog čamca. Sidrenje uz pomoć tandemskog sidra zapravo je identično sidrenju sa dva sidra, ali na puno jednostavniji i brži način, a cijeli proces polaganja i izvlačenja sidra bez problema može izvesti samo jedna osoba uz pomoć običnog vinča.
Pritom nije nevažno da tandemsko sidro, zbog svoje konstrukcije, ne zauzima puno prostora jer dva elementa uz pomoć posebno konstruirane vodilice ulaze jedan u drugoga, pa je prostor koji zauzimaju na brodu jednak onome koji zauzima klasično, jednostruko sidro. Wemarovo tandemsko sidro proizvodi se u dvije verzije – classic i extra. Ova druga verzija ima nešto šire lopatice pluga, koje mu omogućavaju bolje držanje dna.
Sama tehnika sidrenja tandemskim sidrom vrlo je jednostavna. Neposredno prije spuštanja sidra potrebno je otpustiti osigurač, odnosno blokadu koja dva sidra drži međusobno spojena, te se prvo spušta prednje sidro i određena dužina lanca, koja ovisi o dubini na kojoj se plovilo sidri, a nakon toga se otpušta i drugo. Podizanje tandemskog sidra identično je podizanju klasičnog sidra, pri čemu treba samo voditi računa da prednje sidro pravilno „sjedne“u vodilicu, nakon čega će i drugo ulaskom u utor prethodnoga dobro leći u vodilicu.
No da sve ne ostane samo na teoriji, Nautica Portal će ovoga ljeta, u suradnji sa tvrtkom „Stal“ koja je zastupnik Wemara za hrvatsko tržište, tijekom plovidbe od kraja lipnja pa do kraja srpnja intenzivno testirati Wemarovo sidro na različitim morskim dnima i u različitim situacijama, pa i onima najzahtjevnijima. O svojim ćemo iskustvima i o ponašanju tandemskog sidra na sidrištima duž Jadrana redovno izvještavati na stranicama portala, uz obilje fotografija.
Težina sidra u odnosu na plovilo:
4 + 5 kg – za plovila od 5 do 7 m
6.5 + 8 kg – za plovila od 8 do 9 m
8 + 10 kg – za plovila od 8 do 11 m
12 + 15 kg – za plovila od 10 do 14 m
15 + 18 kg – za plovila od 13 do 17 m
18 + 22 kg – za plovila od 16 do 20 m
20 + 30 kg – za plovila od 19 do 22 m
30 + 35 kg – za plovila od 21 do 24 m
Nautica Portal