Vodonepropusni materijali su svi oni materijali koji se upotrebljavaju za zaštitu od djelovanja vode kod vodonepropusnih građevina ili struktura, ali i kod raznih drugih stvari. Osim zaštite od djelovanja i prodiranja vode, ovi materijali bi trebali štititi od utjecaja raznih drugih tekućina, primjerice kiselina, lužina, otapala, naftnih produkata itd.
Ovakvi materijali se u današnje vrijeme koriste najviše za hidroizolaciju, ali se koriste i za osiguravanje vodonepropusnosti kod nekakvih konstrukcija, bile one podzemne ili površinske. Koriste se i za osiguravanje vodonepropusnosti kod hidrauličkih objekata, ali i za hidroprotekciju bazena, brana, rezervoara itd. Koriste se i u raznim materijalima i tkaninama, kod odjeće ili kod raznih zaštita i pokrivala, a kod brodova za izradu tendi.
Kakvi trebaju biti vodonepropusni materijali?
Ovi materijali trebaju ispunjavati različite uvjete. Vodonepropusni materijali trebaju imati sposobnost zaštite strukture od različitih učinaka atmosferskih pojava, primjerice trebaju štititi strukture i od vjetra. Materijali bi trebali biti i otporni na razne mikroorganizme, primjerice gljivice i bakterije, a moraju biti i otporni na dugotrajno djelovanje vode.
Ovakvi materijali trebaju biti trajni, odnosno svoje kvalitete očuvati na dulji vremenski period. Moraju biti otporni na svakakva oštećenja, odnosno biti sposobni očuvati strukturu čak i pod visokim opterećenjem. Osim toga, moraju i biti otporni na kemijska svojstva, odnosno nekakve agresivne tekućine.
Vrste vodonepropusnih materijala
Vodootporni, odnosno vodonepropusni materijali se koriste i kod raznih tkanina i mogu te napraviti od različitih materijala. Kabanice, madraci, zaštite za vanjske garniture, kišobrani itd. su sve načini na koje se mogu koristiti ove svestrane tkanine.
Poliuretansko vlakno se pravi od poliestertata koji se presvlači vodonepropusnim slojem. Ovaj materijal je lagan, prozračan i dugotrajan, te se često koristi za presvlake za madrace. Njegova dobra kvaliteta je to što se može prati pa se zbog toga često koristi u posteljinama.
Termoplastični poliuretan je sličan običnom poliuretanu, ali je lakši i mekši. Koristi se za platnene pelene, ali i za različite posteljine. Puno je bolji za okoliš od običnog poliuretana, ali je i manje izdržljiv.
Poliester i najlon su također materijali koji se već godinama koriste kao nepropusni materijali. Koriste se za kišobrane, kabanice, razne presvlake itd. Ove je materijale lako pronaći u svim trgovinama, dostupni su i povoljni.
Osim ovih materijala postoje i razni drugi budući da nepropusni materijali imaju razne namjene, Jedna od njih je nautika.
Vodonepropusni materijali u nautici
Razni vodonepropusni materijali se koriste i u nautici. Materijali u nautici moraju biti lagani, ne zauzimati previše prostora, jaki, otporni na UV zrake, sol, vjetar itd. Kod brodova se ovakvi materijali koriste za prekrivače konzola, sjedala, ali i samih brodova. Osim toga, koriste se i za tende koje se nalaze na brodovima.
Obično se koristi 100% poliestersko vlakno koje bude presvučeno plastikom kako bi bilo nepropusno. Obično se koristi tekući PVC kako bi taj materijal bez poteškoća prodro u poliestersko vlakno.
Često se za tende koristi i GoreTex, koji se radi od politetrafluoretilena, još poznatog i kao teflon. To je čvrsta tkanina koje se ne može lako poderati. Osim tendi, koristi se i za šatore, kofere, jakne itd.
Osim ovog materijala, koristi se i vinil presvučen nekakvom vodootpornom navlakom. Kod materijala koji se koriste u nautici važno je da se mogu prati, da prljavština ne ulazi direktno u materijal, da su otporni na plijesan, da su lagani, ali u isto vrijeme čvrsti i dugotrajni i da ih neće pokidati vjetar.
Sve u svemu, važno je i gdje će se materijali koristiti. Ako će se presvlake koristiti unutar broda, trebat će vam oni drukčije konzistencije od onih koji će se koristiti vani. Ovi drugi moraju biti potpuno vodonepropusni, stabilni, otporni na različite vremenske uvjete i kemijska sredstva te na visoke i niske temperature.
Prije odabira pravilnog materijala treba dobro promisliti gdje će se i za što koristiti pa prema tome odabrati materijal. Svakako je uvijek dobro odabrati čvršći materijal koji će izdržati sve nedaće koje more ponekad donosi. No, sve je to dio mornarskog puta.