Bogatstvom ribljeg svijeta Jadran je oduvijek oduševljavao i privlačio kako rekreativne, tako i profesionalne ribolovce. Ljubitelji ribolova, ali i istraživači morskog svijeta ovdje mogu pronaći sve, od europskog brancina preko svima poznate orade do nekih rijetkih vrsta.
Kako bi znali raspoznati neke od najčešćih vrsta riba u Jadranu, Nautica Portal vam u nastavku donosi vodič s njihovim karakteristikama.
Orada
Orada je jedna od najčešćih i najcjenjenijih ribljih vrsta u Jadranu, ali i ostatku Mediterana. pa se popularno naziva i Kraljicom mora.
Ovalnog je oblika sa velikom glavom i razvijenom čeljusti. Prepoznatljiva je po srebrnastoj koži s tipičnim zlatnim i ljubičastim mrljama na glavi i škrgama te smeđe-zelenim prugama na tijelu.
Orada naseljava toplije vode pa je Jadran područje koje nudi idealne uvjete za njezin rast i razvoj. Odrasle orade mogu narasti do impresivnih veličina, a težina im često premaši 1 kilogram.
Jadranski ribari cijene je zbog njezina ukusnog i mekanog mesa koje je bogato omega-3 masnim kiselinama. Također je česta u jadranskoj gastronomiji i omiljena je među ljubiteljima morskih specijaliteta te se može se pronaći na jelovnicima lokalnih restorana u brojnim varijacijama.

Brancin
Brancin ili lubin također je prepoznatljiva i cijenjena riblja vrsta u Jadranu i širom Mediterana. Na ovom području smatraju ga vladarom obalnog mora.
Brancin ima sivkasto-zelenu boju na leđima i bijelu boju na trbuhu, te karakteristične crne mrlje na obje strane.
Brancin naseljava tople i umjereno tople vode, a jadranska obala pruža idealne uvjete za njegovu reprodukciju i rast. Krupna je riba pa odrasli brancini mogu narasti često premašujući 5 kilograma, a može doseći i težinu od 15 kg.
Brancin je također čest gost na jelovnicima lokalnih restorana duž jadranske obale, gdje se može pronaći u raznim oblicima, od fileta na bijelom vinu do složenih ribljih juha i rižota.

Srdela
Srdela spada u skupinu plavih riba i čest je stanovnik u Jadranskom moru, kao i drugim dijelovima Sredozemlja.
Srdela je mala riba, prepoznatljiva po izduženom tijelu poput strijele, prekrivenom sitnim ljuskama, te karakterističnoj plavoj boji na gornjem dijelu tijela i srebrnastoj na trbuhu.
Iako obična riba, uloga Srdele u prehrani i kulturi ovog područja je izuzetno značajna. Često se pojavljuje u lokalnim pričama, umjetnosti i narodnim običajima zajednica koje žive na obali. Također se priprema na razne načine – marinira u maslinovom ulju s češnjakom i peršinom, peče na gradele, te kuha u raznim umacima i rižotima.

Oslić
Oslić je riba koju možemo pronaći u Jadranu i Sredozemnom moru. Riba je koja voli dubine pa je svoje stanište pronašao i u Atlantskom oceanu.
Oslić ima izduženo tijelo s tamnijim leđima i svjetlijim trbuhom. Mužjaci su tanji i izduženiji od ženki, a boja mu može varirati ovisno o području na kojem živi.
Meso mu je bijelo i mekano, što ga čini popularnom ribom u mnogim kuhinjama diljem svijeta. Poznat je po svojoj prehrambenoj vrijednosti, jer je bogat proteinima, vitaminom B12 i drugim hranjivim tvarima. Osim toga, zbog svoje niske razine masti, Oslić je često odabir za one koji vode računa o prehrani.
Osim bogate raznolikost ribljeg svijeta, Jadran je dom i mnogim drugim morskim vrstama. Tu su jadranski dupin, različite vrste raža, lignji, hobotnice, te rakovi poput jastoga i škampi. Jadransko podmorje također obiluje raznim koraljima i staništima koja pružaju sklonište i hranu morskim životinjama.
Ova raznolikost podmorja čini Jadran ne samo atraktivnom destinacijom za ribolovce i ronioce, već i važnim ekosustavom koji treba čuvati radi budućih generacija i očuvanja biološke raznolikosti.