Lignje se po svojim biološkim značajkama razlikuju od riba i ostalih morskih vrsta. Upravo zbog toga se i način lova na njih odlikuje posebnim karakteristikama. Osnovna oprema za lignjolov slična je kao i za ribolov, no razlikuje se u finesama. Jednako kao što ne biste isti štap koristili za lov na tune i orade, koristit ćete potpuno zaseban štap za lov na lignje.
Ovi mekušci imaju godišnji ciklus takav da ih se isplati loviti od jeseni do proljeća. U Jadranu ih nalazimo jednolikih veličina, dok se u drugim morima i oceanima mogu pronaći i višemetarske jedinke. Ove naše znatno su manje pa i oprema za lov ne mora biti vrlo teška. Pritom se ista oprema ponekad može koristiti za lov na druge mekušce – sipe i hobotnice, ali preporučuje se fokusirati na samo jednu vrstu ulova.
Iako postoje neke tradicionalne metode lova preko prsta, sve je učestaliji lov sa štapom tehnikom skosavanja. Ova tehnika naziv je dobila po skosavici koja služi kao mamac – radi se o posebnoj vrsti varalice koja u isto vrijeme podsjeća na malu ribu i škampa. Na njoj nalazimo vijenac iglica za koji će se zakvačiti lignja. Lov skosavicom provodi se na način sličan panulavanju – skosavica pluta iza broda te se svako toliko štap naglo potegne kako bi izvela trzaj. Osim tih trzaja, ključ je i provoditi krug brodom, ali i periodično usporavati te ubrzavati samim brodom. Kombinacijom ovih faktora postižu se uspješni rezultati u lignjolovu. No, da biste sve to mogli izvesti kako spada, potreban vam je ključan faktor – dobar štap za lignjolov.
Kako odabrati štap za lignjolov?
Pri izboru štapa za lignjolov treba uzeti u obzir nekoliko stavki. U ovakvom ćete lovu štap cijelo vrijeme držati u rukama, stoga on mora biti dovoljno lagan. Lakoća se u novije vrijeme postiže ugljičnim vlaknima, ali morate biti spremni i na veću cijenu u odnosu na starije štapove od običnih teških materijala.
Osim lakoće, štap za lignje mora imati još neke posebne karakteristike. Budući da se lignja na mamac lovi na krakove, važno je da potezanjem štapom ne razbijete plijen. Zato tzv. akcija štapa ne smije biti brza, tj. vrh štapa ne smije biti jako krut, a istovremeno ni previše mekan. Kategorije akcije (tvrdoće vrha) prihvatljive za lignjolov su B i C.
Osim mekoće vrha štapa, važnu ulogu igra i težina bacanja koja se označava sa CW (eng. casting weight). Ovaj parametar govori o tome koliku maksimalnu težinu mamca može štap baciti na maksimalnu udaljenost. Istovremeno, o CW ovisi na kojoj će vam dubini plutati mamac u pravilnom položaju te kako će se oduprijeti morskoj struji. Prosjek koji se uzima je 30-100 grama CW kako biste obuhvatili veći raspon dubina i uvjeta. Za idealno pozicioniranje štapa koristite fishfinder kako biste skratili vrijeme do ulova.
Očita karakteristika koja će utjecati na lignjolov je i dužina štapa. Što se tiče građe, postoje jednodijelni, dvodijelni i teleskopski štapovi. Iako će štapove na izvlačenje biti najlakše spremiti, jednodijelni su štapovi čvršći i izdržljiviji. Najčešće dužine štapova za lignjolov kreću se između 1,8 m i 2,1 m – s kraćim je štapovima lakše upravljati, dok ćete s dužima dobiti na udaljenosti.

Koji su najbolji štapovi za lignjolov?
Kvalitetne štapove za lignjolov možete naći po različitim cijenama; od dvjestotinjak kuna do nekoliko stotina. Cijena se izrazito povećava s većom lakoćom držanja zbog korištenja visokokvalitetnih ugljičnih vlakana, pa morate odrediti prioritete želite li uštedjeti pri kupovini.
Seika by Tubertini
Ovdje se radi o liniji različitih modela štapova koji će obuhvatiti širok raspon lignjolovaca. Za lov iz plovila koje se kreće idealna je serija Magic Seppia namijenjena upravo lovu na lignje. Posebnost ove serije je akcija, tj. vrh štapa takav da neće slomiti krak lignje, ali ni omogućiti joj da pobjegne. Dužina je promjenjiva pa su prilagodljivi različitim situacijama. Uz Magic Seppia, za lov iz plovila odlična je i serija Tekkan Egi koja obliluje savitljivim štapovima za lakše rukovanje plijenom.
Želite li podići svoj lignjolov na razinu, uz kvalitetne štapove koristite i napredne sustave za traženje plijena pri lovu iz plovila.
Osim ovih serija, ističu se i štapovi Satori Egi, idealni za eging, po čemu je i cijela serija dobila ime. Istovremeno se mogu koristiti za lov na lignje i sipe, a služe lovu s obale. Budući da služe lovu s obale, ovi su štapovi varaličarskog tipa pa imaju i pripadajuće modele varalica.
Shimano
Proizvođač Shimano već je dugi niz godina popularan u ribolovnom svijetu, a među vodećima su i njegovi štapovi za lignjolov. Linije Shimano Sephia BB te Sephia TT izrazito su lagane i smanjuju fizički napor lignjolova te imaju istančanu osjetljivost kako biste mogli reagirati na lignje svih veličina.

Zaključak
Ponuda štapova za lov na lignje je široka i specifična, ovisno o načinu lignjolova kojim se bavite i vašim željama. Moguće je naći skupe štapove s pregršt dodatnih pogodnosti, ali i štapove pristojnih cijena koji će zadovoljiti osnovne potrebe svakog lignjolovca.