Svaki vlasnik manjeg, a i većeg broda zna kakvu ulogu motor igra u sveukupnoj kvaliteti broda. Vanbrodski motori revolucionirali su brodove zbog svoje jednostavnosti, praktičnosti i pristupačnosti. Zbog jednostavnog upravljanja i lakoće održavanja u usporedbi sa unutarnjim motorima, postali su gotovo stopostotni odabir svakog vlasnika manjih brodova.
U ovome ćemo članku proći kroz sve prednosti vanbrodskih motora te bitne stavke koje treba uzeti u obzir pri biranju motora za vlastiti brod.
Vrste vanbrodskih motora
Vanbrodski se motori generalno mogu podijeliti s obzirom na vrstu goriva koju koriste za rad i načinu na koji gorivo u motoru izgara. Benzinski i uljni se motori dijele na dvotaktne, četverotaktne, DFI (direct fuel injection) i velikopotisni motor (high-thrust engine), a elektronički nadgledan motor može se odvojiti od njih zbog načina kontrole korištenja goriva.
Četverotaktni motor radi na principu četiri udarca po ciklusu, odnosno dva kruga, slično kao i automobilski motori. Troše manje goriva i tiši su od dvotaktnih motora.
Dvotaktni motori su jednostavni motori male mase i velike učinkovitosti. Za razliku od četverotaktnih motora, koriste dva takta po ciklusu, što mu daje ukupno jaču snagu. Činjenica da je lagan daje mu također i odličan omjer snage i težine. Nedostatak ovog motora jest to što, zbog velike snage, troše više goriva u usporedbi sa četverotaktnim motorima.
DFI napredna su serija motora koji rade na principu visokotlačnog direktnog unošenja goriva u komoru gdje ono gori. Time se povećava njegova učinkovitost.
Electronis Fuel Injection (EFI), odnosno elektroničko injektiranje goriva napredan je način korištenja goriva u motorima. Sustav kontrolira količinu goriva koja se koristi tijekom vožnje, što naravno dovodi do optimalnog iskorištavanja goriva, bez brige za nepotrebnim troškovima.

Što uzeti u obzir?
Prije odabira motora, kao i bilo koje druge brodske opreme, valja proći kroz nekoliko stavki koje će pobliže definirati karakteristike koje tražimo. Prije svega, motor treba odgovarati brodu i onome za što taj brod planiramo koristiti. Vanbrodski motori nisu univerzalni, već svojom snagom i veličinom odgovaraju različitim aktivnostima, od spore plovidbe tijekom ribarenja do brzih motora za taksi brodove.
Osim toga, u obzir valja uzeti i težinu motora, pogotovo ako je brod malen. U tom slučaju manji motori su nužni, a između ostalog su i lakši za transport i vlastoručnu instalaciju.
Zvukovi i vibracije koje motori proizvode mogu biti ključni u nekim situacijama. Zagađenost mora zvukom iznimno šteti morskim organizmima kao što su dupini, a može otjerati i ribe tijekom ribolova. Ako se brod koristi u turističke svrhe, zvuk motora dosta utječe na cjelokupan dojam usluge i u svačijem interesu bi trebalo biti da isti dovede na minimum.
Zadnje, ali ne i najmanje bitno kod biranja motora jest njegova snaga i učinkovitost. Usporedba konjskih snaga motora sa budućom ulogom broda vrlo lako će vam odrediti koji motor valja uzeti. Uz to se zatim određuje i vrsta motora. Tu valja proučiti kolika je iskoristivost goriva kako bi se unaprijed uštedjelo na njemu.
Fokus na detalje
Kada su sve tehnikalije riješene, ostaje samo odabrati motor koji izgledom najviše odgovara brodu. Ako se motor postavlja na luksuzan ili turistički brod, valja odabrati motor koji će izgledom pasati uz njega. Boja u ovome slučaju igra ključnu ulogu, a uz nju se još može nadodati oblih samoga motora, vrsta goriva na koje radi (uvijek će luksuznije zvučati činjenica da motor radi na biološki održivo gorivo ili struju) te prostor koji on zauzima. Ovakvi će istupi vrlo vjerojatno zahtijevati veća financijska ulaganja, ali dugoročno će stvoriti skladan i napredan cjelokupni izgled broda.

Zaključak
Odabir vanbrodskog motora nije kompliciran proces, ali zahtjeva određeno vrijeme za istraživanje vrsti motora i značajki svake od njih. Stoga, što prije se primite proučavanja i već ovoga ljeta osigurajte si bezbrižnu plovidbu!