Većina ljudi koja se bavi ribolovom susrela se s tehnologijom fishfindera. Radi se o instrumentu koji djeluje na principu sonara – otpušta zvučne valove, oni putuju kroz vodu i sudaraju se s objektima koji su im na putu. Zatim se ti valovi odbijaju od objekta i vraćaju natrag do uređaja koji ih očitava i detektira predmete ispred sebe. Bilo da se radi o ribi ili objektu morskog dna, fishfinder očitava oblik i položaj objekta.
Lako je zamisliti kako ovaj uređaj može pomoći pri ribolovu. Iako je osnovni princip rada fishfindera u pravilu isti, postoje razlike između pojedinih modela i brendova. Na temelju tih razlika lakše je odlučiti koji je tip fishfindera idealan za vas.
Način lova
Iako je temeljna ideja ista, razlikujemo sonare za ručni ribolov s obale u odnosu na one za brodski ribolov. Sonari za individualni ribolov manji su i lako prenosivi, te više nalikuju GPS uređajima. Oni za brodski ribolov robusniji su i jači te se često koriste za detekciju cijelih jata riba umjesto jedinki.
Tehnologija u podlozi fishfindera
Za one koji se ribolovom bave u slobodno vrijeme te im on predstavlja hobi, sasvim je solidna opcija tradicionalni sonar. Radi se o jednofrekventnom ili dvofrekventnom sonaru koji najčešće koristi frekvencije 200 kHz za manje dubine, 50 kHz za veće ili kombinaciju 77/200 kHz. Iako ovakvi sonari koriste standardnu tehnologiju, preciznost i detaljnost nekih od ovih uređaja mogu biti zavidne. Ova razina preciznosti dovoljna je za amatere ili profesionalne ribiče koji ne žele u potpunosti ovisiti o fishfinderu.
Doduše, ako tražite veću preciznost, odaberite fishfinder nove generacije s CHIRP tehnologijom. CHIRP ili Compressed High Intensity Radar Pulse tehnologija omogućava sonaru da odašilje širok snop različitih frekvencija kroz duži period što povećava preciznost i omogućava rad u velikim dubinama. Zahvaljujući CHIRP-u moguće je jasno razlikovati pojedinačne ribe neovisno o dubini, a ovakvi sonari uspješno ih detektiraju čak i kad se nalaze uz dno što tradicionalnim sonarima predstavlja problem.

Frekvencija fishfindera
Jedna od značajki po kojoj se razlikuju fishfinderi je frekvencija ili kombinacija frekvencija na kojoj djeluju. U pravilu se frekvencije ispod 100 kHz (50 kHz, 77 kHz, 83 kHz) koriste za detektiranje veće površine, ali uzrokuju smanjenju detaljnost slike. Manja frekvencija omogućava veću preglednu površinu i rad na većim dubinama, ali su kod ovakvih fishfindera česti šumovi.
Za smanjen šum i veću preciznost odaberite sonar frekvencije 200 kHz, ali imajte na umu da njime nećete moći obuhvatiti toliku površinu ispod plovila. Zato je odlična opcija sonar s CHIRP tehnologijom koja čini kompromis između različitih frekvencija i omogućava detaljnost na većim dubinama. Doduše, uređaji s CHIRP tehnologijom često su skuplji pa si ih ne mogu svi priuštiti.
Koristite li fishfinder s jednom ili dvije frekvencije, vodite se ovim pravilom: visoke frekvencije za individualni ribolov i detekciju jedinki te plitku vodu, a niske frekvencije za brodski ribolov i detekciju jata.
Prikaz i slika fishfindrea
Prije svega, fishfinderi s monokromatskim prikazom često su jeftinija opcija od onih s ekranom u boji. Unatoč tome, to ne znači da će kvaliteta slike ili njena čitljivost biti manja. Nijanse sive boje ukomponirane u moderne sonare dovoljno su raznolike da svi objekti na ekranu budu jasno vidljivi. Ono na što morate obratiti pozornost je kontrast koji je moguće postići.
Monokromatski sonari imaju jasniju vidljivost na direktnoj Sunčevoj svjetlosti od onih s ekranima u boji, stoga izbor ovisi i o mjestu na koje ćete ugraditi sonar. Ako se nemate strpljenja prilagođavati monokromatskom načinu i želite čim lakše razaznati sve što se nalazi na ekranu fishfindera, odaberite fishfinder u boji, ali budite spremni odvojiti veću svotu novca.

Rezolucija slike
Osim obojenja ekrana, u funkciji fishfindera ulogu igra i njegova rezolucija. Veća količina vertikalnih piksela dat će bolju razlučivost objekata, ali i mogućnost razaznavanja objekata od dna vodenog tijela kojim plovite. Minimalna prihvatljiva rezolucija je 240 x 160 piksela, ali imajte na umu da se radi o vrlo niskoj rezoluciji koja mnogima neće biti zadovoljavajuća.
Ako odlučite uštedjeti na drugim značajkama, isplati se kupiti uređaj s većom rezolucijom jer će to uvelike olakšati njegovo korištenje i povećati funkcionalnost. Čemu služi fishfinder na kojem ne možete razaznati ribu?
Zaključak
U proteklim je godinama došlo do velikih napredaka u tehnologiji fishfindera pa je danas moguće naći široku ponudu različitih uređaja. Svakome će odgovarati drukčiji fishfinder, a sve ovisi o pojedinačnim potrebama: dubini vode, količini ribe koju lovite, ali i značajkama samog plovila.
Iako je uvijek korisno imati najnovije sonare s CHIRP tehnologijom, s jasnim zadaćama čak i tradicionalni sonar može biti odličan fishfinder. Ključno je da znate što očekujete od fishfindera i izaberete ga na temelju toga.