Veliki morski crv (Eunice aphroditois) predatorska je vrsta crva koju i dan danas mnogi ribolovci koriste za lov. Mogu doseći duljinu do čak tri metra, a tijelo im je prekriveno tvrdom ljušturom. Nekada su im duljine sezale i do šest metara, no zbog pretjeranog lova i uništavanja staništa broj jedinki je reduciran, pa tako i prosječna duljina. Hrani se mesom, zna jesti i alge te je ujedno i razlagač, što ga čini važnim stanovnikom morskoga dna. Razmnožavaju se nespolno, regeneracijom i izrastanjem nove jedinke iz otkinuta dijela tijela.
U ovome blogu ukratko ćemo pregledati što nam je sve to veliki morski crv donio u pogledu poboljšanja ribolova.

Čemu nam služi veliki morski crv i kako ga loviti?
Veliki morski crv odličan je mamac za oborite ribe, pogotovo zbog svoje veličine jer nije potrebno previše izlovljavanja kako bi se zadovoljile potrebe za mamcem.
Crv živi u plićacima pa nije teško doprijeti do njega uz malo sposobnosti ronjenja, ali žive zakopani u mulju ili skriveni u stijenama pa tehnika lova ipak treba postojati. U svrhu crvolova stvorene su trapule, naprave koje rade na principu mišolovke – mamac za crve i okidač koji zatvara kutiju kada crv u nju uđe. Pravilna će trapula raditi tako da će crv ostati neoštećen, što je na kraju i cilj jer se ponekad neće moći iskoristiti isti dan pa ga valja održati na životu neko vrijeme.
Lociranje crvljeg staništa nije jednostavan posao i zahtijeva dozu iskustva pa je najbolje savjetovati se s iskusnim osobama. U toplijim mjesecima morski crv se ne zavlači u rupe već plete mreže po morskoj vegetaciji pa ga je tada lakše uloviti, no teže locirati rupe. Valja napomenuti da crvi u područjima gušće vegetacije imaju pristup većoj količini hrane, što ih čini boljim izvorom mesa pa se preporuča lov u florom bogatijem području.
Kako ih koristiti i konzervirati?
Zašto nam je veliki morski crv toliko koristan i tako dobar mamac za ribe?
Za početak, ribe privlači miris crva. Ove životinje proizvode snažan miris koji lako privlači ribe i tako pokriva veću površinu lova od crva sa slabijim mirisom. Veličina i boja crva ga čini vrlo laganim za raspoznavanje u plavetnilu, budući da su najčešće smeđe-crvene boje. Osim toga, pokazalo se da je za ribe itekakva delicija.
Veliku ulogu u lovu čini to što se crvi miču. Pokreti objekata manjih od riba ih privlače jer ih asocira na potencijalnu hranu.
Kada ste ulovili crva, valja ga adekvatno spremiti kako bi što duže poživio. Ako se pravilno održava, mogu živjeti do 10 dana. Najčešće ih se sprema u plastične boce sa isključivo slanom vodom jer samo u njoj mogu živjeti. Neka boca ima rupe na dnu kako bi se uspostavila cirkulacija. Jedan crv po boci je optimalan jer u slučaju više njih može doći do zaplitanja.
Ješkanje crva nije kompliciran posao. Životinju se reže od repa prema gore (kako bi glava bila živa što dulje) na dovoljno velike komade da pokrije udicu. Bolje uhranjeni crvi biti će tvrđi, ali to je bolje jer znate da imate kvalitetan mamac. Glava dugo živi stoga preporučamo namijeniti je za lov neregularne/posebne ribe.

Zaključak
Ribolov je umijeće koje zahtjeva iskustvo, ali i dobar pribor. Crvi su oduvijek prva asocijacija na mamac za ribe, a veliki morski crv gotovo je luksuz za udicu. Bilo da ste početnik ili vješt crvolovac, potraga ga ovim bićima nije jednostavna i traži dozu strpljenja i upornosti. Iako se veliki morski crv vješto skriva, uz dobru trapulu i mamac nema straha od propalog lova. Za kraj, napominjemo da je crvolov isto kao i lov na bilo koju drugu vrstu i pretjerano izlovljavanje narušava morski ekosustav što nikome ne bi trebalo biti u cilju. Želimo vam puno sreće u lovu!