Krajem 2014. godine Hrvatski sabor je ukinuo kategoriju malog ribolova te uveo obalni ribolov kod kojeg je potrebna dozvola, odnosno odobrenje čak i za najmanje ulove. Od te godine je uveden i puno jači nadzor krivolova te je uvedeno pravo na ‘lov krivolovaca’ i policiji i obalnoj straži.
Osim obalnog ribolova, u Hrvatskoj postoji i takozvani sportski i rekreacijski ribolov te se stroža pravila ne odnose samo na ‘male ribare’, nego na sve one koji se vole baviti ovom aktivnošću, čak i rekreativno.
Kakva vam je dozvola potrebna za ribolov?
U ribolovnom prostoru Republike Hrvatske potrebna je dozvola za sve vrste ribolova, i onaj rekreacijski i sportski, bez obzira obavlja li se on iz brodice ili s obale. Postoje rekreacijske ribolovne dozvole i sportske ribolovne dozvole, a kod obiju vrsta dozvola možete zatražiti godišnju, jednodnevnu ili višednevnu dozvolu.
Ribolovni alati koje ribiči smiju koristiti uz posjedovanje ribolovne dozvole su: odmet, kančenica, povlačni povraz (odnosno panula), povraz s kukom koji se koristi za lov glavonožaca i trapula, odnosno naprava za lov velikog morskog crva. Ukoliko ribiči žele loviti podvodnom puškom, moraju imati dozvolu za sportski ribolov na moru.
Dozvole se mogu kupiti online ili u Ministarstvu poljoprivrede, i to u njihovoj Upravi ribarstva i svim njenim ispostavama. Također, dozvole za rekreacijski ribolov se mogu kupiti i kod ovlaštenih fizičkih i pravnih osoba. Godišnja dozvola za ribolov može se kupiti samo u prva dva mjeseca kalendarske godine. Svi oni koji žele loviti ribu, a nisu si na vrijeme osigurali dozvolu, moraju kupovati dnevne ili višednevne dozvole.
Jedini koji smiju obavljati rekreacijski ribolov bez dozvole su osobe mlađe od 14 godina. Ove osobe bez dozvole smiju pecati jedino s jednim povrazom s korištenjem štapa ili bez.
Kako se označava ulov?
Ulove iz rekreacijskog i sportskog ribolova nije dopušteno prodavati. Zbog toga je Zakonom propisano označavanje ulova. Većim i velikim ribama potrebno je odrezati donji dio repne peraje, i to onima koje imaju nekakvu tržišnu vrijednost, a to su zubatac, oslić, palamida, škarpina, kovač, luben, ovčica itd.
I glavonošce je potrebno označavati te se njima glava treba duboko zarezati u području između očiju. Nije potrebno označavati jedino manje lignje koje će se koristiti za živu ješku.
Kakve kazne su moguće ako lovite bez dozvole?
Zakonom o morskom ribarstvu uređuju se sva pravila ribarstva te tamo možete detaljno pročitati što vam je dopušteno, a što ne. Trenutne kazne za krivolov se izdaju u iznosu od 1990,00 eura do 6630,00 eura, i to za različite prekršaje.
Osobe će biti kažnjene ako krivotvore ili sakrivaju oznake, identitet ili registraciju, prikrivaju dokaze u vezi s istragom, na plovilu zadržavaju ili iskrcavaju ribe u suprotnosti s propisima, obavljaju ribolov bez povlastice ili bez važeće dozvole, obavljaju ribolov ako je na snazi zabrana itd. Manje kazne od ove propisane Zakonom (koje su propisane za pravne osobe), mogu dobiti fizičke osobe obrtnici ili fizičke osobe.
Kaznom od 660,00 eura do 3980,00 eura kaznite će se osobe koje ne ispune obveze bilježenja podataka o ulovu ili koriste zabranjeni ribolovni alat. Osim novčanih kazni krivolovci dobivaju i negativne bodove.
Visina kazne ovisi o težini prekršaja koji je počinjen. Da biste u potpunosti izbjegli kazne, svakako kupite dozvolu za vrstu ribolova kojom se želite baviti!