Ribolov se već godinama ne spominje samo u kontekstu hvatanja ribe da bismo nahranili sebe i ljude oko nas, nego je on postao opuštajuća aktivnost koja ispunjava one koji se njime bave. Ne samo da omogućuje ljudima boravak u prirodi gdje uživaju u tišini i predivnim zvukovima prirode, nego im i pruža osjećaj uspjeha kada ulove dobar plijen.
Ribolov nije samo igra, nego i rekreacija, sport i zanimljiv hobi. Čovjek ribolovom upoznaje mnoge tajne mora i rijeka. Osjećaj slobode koji pruža ova omiljena aktivnost je bez premca svim ribičima. Na kraju krajeva, važno je i ono što se ulovi. No sve ono što naučite na putu do ulova zauvijek će ostati s vama. Riba je jedna od najzdravijih namirnica jer je puna proteina i zdravih masti. Ne samo da će vam ribolov omogućiti zdraviji način života, nego će vam i ono što ulovite pomoći da taj zdrav život i održite.
Postoje različite tehnike ribolova. Tehnika svakako ovisi o tome lovite li na rijekama i jezerima ili na moru. Na rijekama i jezerima postoji ribolov varalicom, šaranski ribolov, plovak, mušičarenje i ribolov živim mamcima, dok se na moru koriste uglavnom ili ribolov živim mamcima ili ribolov varalicama. Postoje i razne tehnike podvodnog ribolova, a mnogim ribičima je najdraža tehnika panula, odnosno ribolov u pokretu.
Što je panula?
Panula zauzima sami vrh na svim ljestvicama popularnosti ribolovnih tehnika. Ova se tehnika smatra sportskim ribolovom te privlači mnoge ribolovce pokretima i uzbuđenjem koje donosi. Ovo je dinamična tehnika ribolova koja se odvija u pokretu i u kojoj se prelaze mnogi tereni da bi se uhvatilo što više ribe. Dakle, kod ove tehnike ne provodimo uzalud ribolovne sate čekajući ribu na nekom mjestu, nego se krećemo i pretražujemo ribolovne terene.
Panula je udičarski ribolovni alat pomoću kojeg se mogu loviti razne vrste ribe. Ovim alatom se riba lovi povlačenjem umjetnog, živog ili uginulog mamca iz nekakvog plovila koje je u pokretu. Znači, umjesto da ribari čekaju da riba dođe njima, oni pretražuju more i dolaze k njoj.
Ovaj način ribolova je puno više od samo toga. Ribari koji koriste ovu tehniku su dio mora i poznaju sve njegove tajne, kao i tajne i navike svoje lovine. Ova vrsta ribolova se posebno dobro može iskoristiti u čistom i nezagađenom moru. Neophodno je ribarima koji se bave panulom poznavati i teren, ali i hidrometeorološke uvjete. Vrlo važne su i navigacijske vještine.
Kod ove tehnike važno je i odabrati dobar motor, odnosno plovilo kojim ćete moći postići određene brzine. Brzom panulom se u Jadranu love tune, palamide i rumbaci. Srednje brzom panulom možete uloviti skuše, lokarde, lubine, gofove i šarune, a sporom panulom se love ušate, paukovi i zubaci.
Panulom se može loviti na različitim morskim dubinama, od površine mora pa sve do morskog dna, ovisno o tome kakve ribe želite loviti. Uz umjetne mamce različitih oblika, za panulu se koriste i žive ribe, primjerice srdela, gavun, šarun, bukva, iglica, mamci od prirodnih materijala, ali i prirodni mamci, npr. morski crv, komadići mesa ribe itd.
Kako možete sami napraviti panulu?
Konstrukcija panule ovisi o situaciji, o ribi koju se lovi, ali i o izboru varalice. Vrlo je važno i na kojem se terenu lovi, kakvi su vremenski uvjeti, te veličina ribe koju se lovi. Važno se dobro raspitati i pitati za savjet prije početka lova panulom, posebno ako ste početnici.
Ako je riba veća, i najlon na panuli treba biti deblji. Kod najlona se odmah stavlja i zogulin, a do njega olovnice. Ako se lovi na plitkim terenima, stavlja se mala količina olova. Težina olova na panuli ovisi o dubini na kojoj lovite i brzini povlačenja. Kod odabira olovnice vrlo je važno da budu praktične, a najbolje su takozvane ‘sačme’ koje se samo stisnu uz najlon. Duljina panule spuštene u more bi trebala biti od 40 do 70 metara.
Za vrijeme ove vrste ribolova, skraćuje se ili produžava ispuštena struna te se na taj način osigurava pliće ili dublje plovljenje varalice. Najbolje vrijeme za ribolov je rano ujutro ili predvečer od 17 sati pa sve do zalaska sunca.
Sve u svemu, ribolov panulom je prava mala filozofija i postoje mnogi čimbenici koji utječu na krajnji ulov. Samo oni pravi majstori koju su već postali jedno sa morem i terenom na kojem love uspjet će uloviti najviše. Ostali svakako mogu učiti i truditi se da od ove rekreacije dobiju ogromne ulove i upoznaju more na najbolji mogući način.