Lučke kapetanije i pomorska policija kontroliraju promet na moru, no još se uvijek premalo pažnje polaže na prevenciju i bolju informiranost domaćih i stranih nautičara
Foto: Ilustracija
Nedavno masovno nasukavanje nekoliko desetaka plovila na Paklenim otocima kod Hvara, među kojima je nevera izazvala pravi kaos bacivši mnoge na obalu, akcija spašavanja u kojoj je na sigurno izvučeno čak 100-tinjak preplašenih nautičara sa nasukanih brodova, potom i spašeni mladi Nizozemac koji je sa svojom jedrilicom doživio havariju kod Rovinja, nekoliko ovogodišnjih primjera ozlijeđivanja plivača od strane neopreznih vlasnika glisera, te najnoviji sudar dva vodena skutera kod Tisnoga, u kojem je teško ozlijeđeno troje Britanaca, ponovno su aktualizirali temu sigurnosti turista, a time i nautičara koji u sezoni pohode Jadran.
Gotovo da i nema dana da mediji ne izvijeste o ponekom nasukavanju plovila, sudarima brodica i jahti, ozlijeđivanjima turista i havarijama usljed nautičkog neiskustva, slabog pomorskog znanja ili pak podcjenjivanja vremenskih uvjeta, meteoroloških upozorenja i ćudi mora. Tema sigurnosti turista, a time i nautičara, posebno je osjetljiva uzmemo li u obzir činjenicu da se svaki puta kada se dogodi nesreća, a posebno ona sa smrtnim ishodom ili teško ozlijeđenim osobama, te kada u njoj sudjeluju strani turisti, u javnosti, pa i u inozemnim medijima, neminovno narušava percepcija Hrvatske kao sigurnog turističkog odredišta.
„Turisti – avanturisti“
„Mnoge od turista koji dolaze na našu obalu opravdano možemo nazvati ‘avanturistima’“ potvrdio nam je već dobro poznatu činjenicu Ivan Marić iz Pomorske policije MUP-a RH, kojega smo zamolili da prokomentira stanje sigurnosti na Jadranu u tijeku turističke sezone. Marić podsjeća da se svake godine iznova uoči početka nove turističke sezone u medijima ponavljaju upozorenja i savjeti turistima kako bi se povećala njihova sigurnost tijekom boravka u Hrvatskoj. „Nije zgorega ponovno podsjetiti sve turiste, a posebno nautičare, da se strogo pridržavaju svih pravila sigurnosti i plovidbe na moru, da redovno prate vremensku prognozu i obavijesti meteorološke službe, te da se pridržavaju uputa lučkih kapetanija i pomorske policije“ kazao je Marić, te je podsjetio i domaće nautičare, a posebno sve one koji se bave nautičkim turizmom, da budu susretljivi i da pomognu inozemnim gostima kako bi se oni što ugodnije osjećali u Hrvatskoj.
On se složio sa tvrdnjom kako domaći nautičari nešto bolje poznaju zakone i propise od inozemnih, što je posve logično, no dodaje i kako to nikako ne znači i da bolje poznavanje propisa sobom nosi i bolje nautičko i pomorsko znanje, jer nastradalih ima i među domaćim i inozemnim nautičarima. Nažalost, brojka nastradalih turista općenito (bez posebnog osvrta na nautičare) još uvijek preteže na stranu inozemnih gostiju, koji prednjače u stradavanjima sa smrtnim posljedicama i težim tjelesnim ozljedama. Brojke kažu da je tijekom 2013. godine u Hrvatskoj smrtno nastradalo 26 inozemnih turista i 25 domaćih, te da je u istom razdoblju teške tjelesne ozljede zadobilo 11 stranih i samo 8 domaćih turista, no svakako raduje podatak da su te brojke osjetno manje negoli godinu prije.
Spašenih osoba na moru u 2013. za 50 posto više negoli godinu prije
No kad je riječ o havarijama brodica i jahti te slučajevima traganja i spašavanja na moru, brojke havariranih plovila te spašenih nautičara u 2013. godini značajno su veće u odnosu na 2012. godine. Tijekom prošle godine zabilježena su ukupno 92 slučaja pomorskih nesreća, havarija, traganja i spašavanja na moru, dok je u 2012. godini ta brojka bila za gotovo trećinu manja – tek 67 takvih slučajeva. U 2013. godini registrirana su 22 slučaja nasukavanja plovila, osam sudara na moru, 15 slučajeva potonuća brodica i jahti te osam slučajeva požara na plovilima. Preostalih 12 havarija ne spada ni u jednu od navedenih kategorija. U čitavoj prošloj godini spašeno je ukupno 168 osoba na moru, što je značajno više od 98, koliko ih je spašeno tijekom 2012. godine.
Kako iz godine u godinu, zbog porasta interesa za nautički turizam, Jadranom plovi sve više brodica i jahti kojima upravljaju vještiji, a nažalost u većini slučajeva oni malo manje vješti i nedovoljno iskusni skiperi, za očekivati je da će brojke traganja i spašavanja na moru i u narednom periodu sve više rasti. Lučke kapetanije i pomorska policija povremenim pojačanim kontrolama plovidbe i akcijama popularno nazvanima „Sigurnost na moru“ nastoje nadzirati poštivanje propisa, te nerijetko kažnjavaju prekršitelje, no stekli smo dojam da se premalo radi na prevenciji nesreća, posebno kod inozemnih nautičara.
Vjerujemo, naime, da bi brošura u kojoj bi se na čitak i prihvatljiv način objedinili osnovni pomorski propisi, upute i nautički savjeti, mogla pomoći posebno inozemnim, ali i domaćim nautičarima, da se lakše snađu na Jadranu. Brošura bi se jednostavno mogla dijeliti domaćim i inozemnim nautičarima putem lučkih kapetanija i ispostava, čarter agencija i turističkih informativnih punktova duž obale. „Ako me sjećanje ne vara, prošle su godine u lučkim kapetanijama inozemnim nautičarima prilikom izdavanja vinjeta davali slične informacije. Upravo u tom prvom kontaktu sa našim morem, prilikom ulaska na hrvatski teritorij, inozemni nautičari dobivaju najvažnije informacije koje im trebaju za snalaženje na moru“ kaže Marić i dodaje kako je i lučkim kapetanijama i ispostavama, jednako kao i pomorskoj policiji i svim institucijama koje dolaze u doticaj sa nautičarima i te kako stalo da se brojke nastradalih smanje na najmanju moguću mjeru i da se turisti općenito, a posebno nautičarim na našoj obali osjećaju sigurno i opušteno. Stoga i prostora za aktivnosti u tom smjeru uvijek ima, zaključio je Ivan Marić.
STRADAVANJE OSOBA NA MORU 2013. – 2012.
STRADAVANJE STRANACA NA MORU 2013. – 2012.
Izvor: MUP RH
Nautica Portal