Uz pomoć jednostavne aplikacije za pametne telefone, i nautičari mogu pomoći znanstvenicima u praćenju kretanja dupina, kitova i sredozemnih medvjedica na Jadranu
Foto: CROdolphin_little
Prema ideji dr. Tomislava Gomerčića s Veterinarskog fakulteta u Zagrebu i predsjednika Udruge Val-Natura, koja se bavi istraživanjem i zaštitom dobrih dupina u Jadranu, ovih je dana pokrenut sustav dojavljivanja opažanja morskih sisavaca (dupina, kitova, sredozemne medvjedice) u Hrvatskoj pomoću pametnih telefona nazvan CROdolphin_little.
„Budući da su od 1995. godine svi morski sisavci u Hrvatskoj strogo zaštićeni, a naša je zemlja i potpisnica mnogih međunarodnih ugovora, imamo obvezu sustavno pratiti stanje morskih sisavaca. Cilj CROdolphin_little sustava je da pojedinci koji su vidjeli morske sisavce na jednostavan način mogu dojaviti svoje opažanje. Kad kažem dojavljivači, ponajprije mslim na ljude koji su profesionalno vezani uz more i zaštitu prirode poput djelatnika zaštićenih područja, ronioca, ribara, nautičara, pomorske policije, lučkih kapetanija, ali i na sve građane koji se na moru susretnu s morskim sisavcima“ kaže dr. Gomerčić prema čijoj su zamisli aplikacije za iPhone i Android telefone izradili dr. sc. Ivica Sindičić i Ivor Prebeg, a Ivan Pašić bio je zadužen za geoserver baze podataka i karte.
Sustav je, objašnjava dr. Gomerčić, vrlo jednostavan: kad dojavljivač uoči morske sisavce, u mobilnu aplikaciju, koja je besplatna, unese podatke o viđenju. Aplikacija zatim automatski šalje SMS poruku te se podaci o viđenju automatski pohranjuju u internetsku bazu podataka koja je dostupna javnosti.
Sva viđenja moguće je vidjeti na karti na http://geoserver.geof.unizg.hr/crodolphin_little ili putem mobilne aplikacije.
Aplikaciju je moguće instalirati na iPhone i uređaje s Android sustavom, i to s iTunes ili Googleplay. Prilikom instaliranja u postavkama je poželjno odmah unijeti podatke o vlasniku telefona (institucija dojavljivača i/ili ime i prezime, npr. NP Kornati, Pomorska policija). Podaci nisu obvezni, ali daju bolju sliku o pouzdanosti dojave. Dr. Gomerčić ističe da se zbog dobrobiti životinja ne mogu vidjeti dojave pristigle u posljednjih 12 sati.
UPUTA ZA KORIŠTENJE APLIKACIJE:
Kad se ugleda morski sisavac, odabere se aplikacija, ispune se osnovni podaci i pošalje dojava sa sljedećim podacima:
– geographical position– geografska širina i duljina, program može preuzeti poziciju od telefonskog
GPS-a ili se može ručno unijeti na karti
– number of dolphins– procijenjen broj životinja u jatu
– species– izgled vrste može se vidjeti pod Links–> The most common species in the Adriatic. U više
od 80 posto slučajeva u Jadranskom moru riječ je o dobrom dupinu
– date and time – vrijeme kada su životinje viđene. Program automatski nudi trenutačno vrijeme.
Vrijeme se može promijeniti ako se želi unijeti neko prijašnje viđenje.
– demo mode on– prilikom instalacije uključeno je da su dojave “testne”. To omogućuje
dojavljivačima da isprobaju kako aplikacija radi. Takve su dojave u bazi označene kao testne
i ne obrađuju se kao stvarne dojave. Kod stvarnih dojava potrebno je isključiti opciju “test“
koja se nalazi pod settings.
– settings – unose se podaci o dojavljivaču (nisu obvezni), ime i prezime dojavljivača prikazuje se na karti kod pregledavanja viđenja.
– your name– institucija dojavljivača i/ili ime i prezime
– country – zemlja iz koje dojavljivač dolazi
– show map – prikaz svih dosadašnjih dojava (potrebna je internetska veza).
Bazi se može pristupiti i putem internet browsera http://geoserver.geof.unizg.hr/crodolphin_little/
Sustavna istraživanja morskih sisavaca u Hrvatskoj se provode od 1990. godine, a pokrenut je s namjerom da se bilježe svi susreti i viđenja morskih sisavaca u Jadranskom moru te se prikupljaju važni podaci za praćenje stanja tih životinjskih vrsta. Svi rezultati i saznanja objavljuju se u obliku znanstvenih i stručnih radova, kongresnih priopćenja, diplomskih, magistarskih i doktorskih radova. Vrste morskih sisavaca koje žive ili zalaze u Jadransko more spadaju u skupine kitova zubana (dupini: dobri dupin, plavobijeli dupin, glavati dupin, krupnozubi dupin, …), kitova usana (kitovi: veliki sjeverni kit, ulješura, …) i tuljane (sredozemna medvjedica).
Aplikaciju možete skinuti OVDJE.
Andrina Luić / Zadarski list