Donedavno pustom marinom caruju bageri i vojska radnika, jer novi vlasnici žele da marina do početka nautičke sezone zablista u punom sjaju
Kada je početkom svibnja Vlada donijela odluku o novom koncesionaru Olive Island marine u Sutomišćici, tvrtki “Marina Signum” d.d. registriranu na Trgovačkom sudu u Zadru, javnost je doznala tek su novi vlasnici s Erste bankom, koja je bila založni vjerovnik, sklopili ugovor o prodaji svojih potraživanja prema “Plavoj vali”, prijašnjem vlasniku, a Državno odvjetništvo u Zadru izvijestilo je kako je Marina Signum, sada založni vjerovnik Plave vale umjesto Erste banke, spremno platiti sve nesporne dugove većih vjerovnika i preuzeti radnike.
Tko se uistinu krije iza imena novoga vlasnika, uglavnom se nagađalo jer se češko-austrijski bračni par Hana i Peter Dermota nije pojavljivao u javnosti, a u sjeni malomišćanskih priča i sumnji protjecala je još jedna nautička sezona. S prvim danima jeseni u marinu su stigli bageri, radnici, tone građevinskog materijala. Radi se šest dana u tjednu, jer do početka nove sezone gospođa Hana Dermota želi da marina zablista u novome svjetlu. Ne samo izvana, kako kaže, želja joj je da se sa sutomiške marine skine stigma koju su njoj i suprugu u naslijeđe ostavili prijašnji vlasnici. O njima ne želi govoriti, jer, objašnjava, ako o nekome nema što lijepo za reći, radije će šutjeti. Zanima ih samo budućnost, žele stvoriti obiteljsku marinu koja posluje pozitivno, a s radnicima, koji su uglavnom domaći ljudi iz Sutomišćice i Lukorana, grade prijateljski i partnerski odnos.
Novi vlasnici žele izbrisati negativni imidž marine
„Žalosno je kad vidite da se radnici vesele jer su dobili plaću! A kako bi drukčije trebalo biti“ pita se nova vlasnica koja je u velikom projektu preuređenja zadužena za organizacijski dio i hortikulturu kojoj pridaje puno pozornosti. Njezina „desna i lijeva“ ruka mladi je menadžer Toni Antišin, koji je od prvoga dana bio spona između bračnog para Dermota i radnika te činio sve da se sezona spasi i izbriše negativni imidž koji je marina stekla zbog neodgovornog ponašanja prijašnjih vlasnika.
Ured u kojemu se planiraju radovi trenutačno se smjestio u malu „dva sa dva“ prostoriju koju su nekad koristile charter agencije s kojima su nedavno raskinuli ugovore jer ne žele da marina bude tranzitno pristanište. Preko dva stola rastegnuti su nacrti, pomno se prati svaki korak gradnje, ništa se ne prepušta slučaju, a za taj dio posla odgovoran je suprug Peter koji je radni vijek proveo gradeći hidroelektrane i robne centre. „Kraljica“ ureda je devetomjesečna maca Maja koju je ovoga ljeta Toni pronašao na trajektu. Ured je sada njezin dom, prisustvuje svim sastancima i dogovorima. Gospođa Hana pokazuje na skici što se trenutačno radi.
Obnavlja se glavna zgrada, gradi bazen, uređuje okoliš…
„Raskopali smo glavnu zgradu u kojoj su restoran, recepcija i kancelarije, uređujemo vanjsku terasu te još jednu na katu. Ispred te zgrade gradi se bazen, koji je i prije bio planu, čak se marina i reklamirala kao da ga ima, ali on nije nikada sagrađen niti je glavna zgrada do kraja uređena. Obnavlja se parkiralište koje će biti natkriveno, a na krovu ćemo postaviti fotonaponsku elektranu za koju smo baš nedavno s HEP-om sklopili ugovor, tako da ćemo dio električne energije sami proizvoditi. Ovih dana dolazi nova dizalica za spuštanje plovila u more kapaciteta 40 tona vrijedna 500.000 eura, postavili smo 400 bitvi koje su stajale oko pola milijuna kuna, jer, zamislite, marina ih u sedam godina nije imala, uređuje se okoliš, a voljeli bismo urediti i prilazni put, od ulaza u Sutomišćicu do Lukorana jer smo svjesni toga da je okoliš jako zapušten i neuredan, što također nije ostavljalo lijepu sliku. Međutim, moramo vidjeti što je Općina Preko na tom dijelu predvidjela prostornim planom pa ćemo prema tome i mi uskladiti svoje planove. Željeli bismo sagraditi šetnicu i biciklističku stazu, obnoviti sanitarne čvorove, postaviti solarne panele, otvoriti trgovinu, podići mali mediteranski vrt“ nabraja gospođa Hana što bi sve htjeli napraviti kako bi se gosti u marini osjećali ugodno i dobro, a cilj im je i da kategorizaciju sa sadašnje tri zvjezdice podignu barem na dvije.
Velike nade polažu u budući restoran koji će imati 150 sjedećih mjesta u vanjskom i unutarnjem dijelu, a gastronomska ponuda temeljit će se na otočnim autohtonim jelima po pristupačnim cijenama jer u restoran žele privući i lokalno stanovništvo, odnosno turiste s cijelog otoka. Već od sljedeće jeseni planiraju da restoran radi preko cijele godine, da bude otvoren lokalnoj zajednici za različita događanja, evente, skupove, proslave, izložbe. Kada su kretali u obnovu, budžet je bio zacrtan na milijun i pol eura. S početkom prvih radova shvatili su da će on nekoliko puta premašiti planirano jer je marina bila u mnogo lošijem stanju nego što se izvana vidjelo.
“Na početku radova zatekli smo katastrofalno stanje, na zgradama uopće nije bilo izloacije…”
„Tek kada smo raskopali zidove i podove, zatekli smo katastrofalno stanje. Ovo su praktički nove zgrade, a ni u jednoj nije napravljena ni hidro ni termo izolacija. Nakon svake kiše zidovi vlaže do metar u visinu, a ispod podova smo otkrili nezaštićene zahrđale cijevi. Klimatizacijski sustav bio je toliko bučan da ste imali osjećaj kao da radite na aerodromskoj pisti. Kada se marina počela graditi, radovi su podijeljeni u tri faze, ali napravljene su samo dvije. Mi sada, zapravo, ulažemo u treću i vjerojatno će sve to stajati tri milijuna eura“ objašnjava gospođa Hana i napominje da za obnovu ona i suprug nisu dizali kredite, koriste svoj privatni kapital.
Bračni par Dermota živi na četiri adrese: u Austriji, Češkoj, Švicarskoj i u posljednjih deset godina u Hrvatskoj, u Zadru. Strastveni su jedriličari, a ljubav prema moru dovela ih je do Jadrana i u konačnici do kupnje marine u Sutomišćici, u kojoj su prvi put bili prije petnaest godina. Iako svjesni globalne krize koja je traga ostavila i na nautičkom turizmu, ne boje se novoga posla, a ohrabruje ih i činjenica da su ulaskom Hrvatske u Europsku uniju bolje pravno zaštićeni.
Raste broj klijenata, ali i zaposlenih!
Otkako su postali vlasnici Olive Island marine, broj klijenata povećao se za oko deset posto, a među njima gotovo 85 posto nautičara dolazi iz Njemačke, Austrije i Švicarske. Riječ je o sredovječnim, dobrostojećim poslovnim ljudima koji imaju godišnje ugovore i po nekoliko mjeseci provode na svome brodu. U marini je stalno zaposleno 14 ljudi, u sezoni gotovo dvostruko više, a kada obnova bude gotova i marina ponudi nove sadržaje, vjerojatno će se otvoriti još radnih mjesta.
O dosadašnjim iskustvima poslovanja u Hrvatskoj bračni par Dermota nema potpuno definirano mišljenje. Pozitivnim ocjenjuju odnos s radnicima koje su zatekli u marini i lokalnom zajednicom s kojom svakodnevno komuniciraju. Spora i nejasna administracija, nedorečeni zakoni, ponajprije oni koji bi trebali štititi radnike, ali poslodavce, visoki porezi, nameti, doprinosi. Država samo uzima, a jako malo potiče, a sve to, po njihovu mišljenju, usporava ili potpuno ubija investicijsku klimu.
Tekst i fotografije: Andrina Luić / Zadarski list