Uredbom se regulira dolazak i boravak stranih plovila u Hrvatskoj, te su dosadašnje obaveze inozemnih nautičara izmijenjene i prilagođene propisima EU-a
Hrvatska Vlada u četvrtak je donijela Uredbu o uvjetima za dolazak i boravak stranih jahti i brodica namijenjenih sportu i razonodi u unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru RH, kojom su neke dosadašnje obveze inozemnih nautičara izmijenjene i prilagođene pravilima i propisima Europske unije.
Odredbe toga dokumenta odnose se na sve inozemne brodice i jahte koje služe za sport i razonodu, ali i sva plovila koja sudjeluju u sportskim natjecanjima, raznim humanitarnim akcijama ili pak na nautičkim sajmovima, te za sva strana plovila registrirana za gospodarsku djelatnost koja plove pod zastavama članica EU ili trećih država.
Spomenutom Uredbom ukida se dosadašnja obavezna vinjeta koju je svako inozemno plovilo koje je plovilo hrvatskim vodama moralo imati istaknuto na vidljivom mjestu. Vinjeta fizički više ne postoji, ali će inozemni nautičari i dalje prilikom ulaska u hrvatske teritorijalne vode (odnosno prilikom polaska na plovidbu u tekućoj kalendarskoj godini) morati platiti sve naknade koje su i do sada plaćali putem spomenute vinjete. To su naknada za sigurnost, naknada za svjetlarinu, naknada za info kartu i naknada za boravišnu pristojbu. Naknade se plaćaju u nadležnim lučkim kapetanijama i njihovim ispostava, a nautičari – umjesto dosadašnje vinjete – dobivaju račun za podmirena davanja, koji su dužni čuvati na brodu kroz cijelo vrijeme plovidbe, odnosno boravka u hrvatskim teritorijalnim vodama. Vinjete koje su vlasnici stranih plovila kupili do trenutka stupanja na snagu ove Uredbe ostaju važiti sve do isteka roka njihove valjanosti.
Od početka sljedeće godine, odnosno od 1. siječnja 2014. uvodi se jedinstvena Naknada za sigurnost plovidbe i zaštitu od onečišćenja, a čiji će iznos ovisiti o dužini plovila i snazi motora. Ta će se naknada plaćati za cijelu kalendarsku godinu, neovisno o tome koliko se plovilo zadrži u Hrvatskoj.
Strane brodice ili jahte koje u Hrvatsku dolaze morskim putem kako bi sudjelovale u sportskim natjecanjima (regatama), humanitarnim akcijama ili pak kao izlošci na nautičkim sajmovima neće morati plaćati spomenute naknade (naknada za sigurnost, naknada za svjetlarinu, naknada za info kartu i naknada za boravišnu pristojbu), ali pod uvjetom da je organizator natjecanja, humanitarne akcije ili sajma plovilo prijavio nadležnoj lučkoj kapetaniji najmanje pet dana prije početka manifestacije. Za takva plovila ostaje jedino obaveza obavljanja granične kontrole prilkom ulaska i izlaska iz zemlje, a organizator manifestacije je dužan i prilikom prijave plovila u lučkoj kapetaniji priložiti i popis posade i putnika na plovilu.
Stupanjem na snagu ove Uredbe, strane brodice i jahte koje se u Hrvatsku dovoze kopnenim putem ili su već u zemlji na čuvanju ili na vezu u nekoj od marina i lučica, nisu dužne prijavljivati Popis posade i putnika, već samo podmiriti sve potrebne naknade. No ta obveza i dalje važi za one inozemne brodice i jahte koje morskim putem uplovljavaju u Hrvatsku. Te se brodice i jahte također, kao i do sada, prilikom uplovljavanja u Hrvatsku moraju podvrgnuti i graničnoj kontroli. Uz to, za sve brodice i jahte namijenjene isključivo razonodi, sportu i rekreaciji ukinuto je i dosadašnje ograničenje maksimalnog broja putnika na plovilu tijekom jedne kalendarske godine.
Tijekom plovidbe u hrvatskim teritorijalnim vodama svaka strana brodica ili jahta mora imati pismeni dokaz, odnosno račun za podmirene propisane naknade za tekuću godinu, pismeni dokaz o sposobnosti plovila za plovidbu, važeću policu osiguranja od odgovornosti za štetu počinjenu prema trećim osobama te dokaz o vlasništvu nad plovilom (ili pak važeću pismenu punomoć za korištenje plovila ukoliko vlasnik nije na brodu), a vlasnik broda (zapovjednik plovila) dužan je imati propisanu potvrdu o sposobnosti upravljanja plovilom u skladu sa nacionalnim propisom zemlje pod čijom zastavom plovi ili pak u skladu sa hrvatskim propisima.
Podsjećamo također sve državljane zemalja članica Europske unije koji posjeduju brodicu ili jahtu registriranu u državi članici EU-a ili pak u trećoj zemlji, a koja se nalazi u postupku privremenog uvoza, da reguliraju carinski status svojega plovila najkasnije do kraja ožujka iduće 2014. godine, kada istječe prijelazno razdoblje za tu obavezu.
Nautica Portal
Foto: kultni.forumcroatian.com