U budućnosti će ACI proširiti ponudu svojih usluga u području nautičkog turizma, najavljuje predsjednik Uprave
Nedavni ulazak turske Dogus Grupe u vlasničku strukturu ACI Cluba u hrvatskom je nautičkom svijetu potaknuo niz pitanja o budućnosti ACI-ja i namjerama da tu većinski državnu kompaniju malo po malu preuzmu zainteresirani strani ulagači. Koliko je vjerojatna ta mogućnost i kakvi su poslovni planovi ACI-ja u godinama koje dolaze upitali smo nedavno izabranog predsjednika Uprave ACI d.d. Bruna Bonifačića, koji je tu funkciju preuzeo u siječnju ove godine.
NP – Turska Dogus Grupa je kupovinom nešto više od 7.600 dionica odnedavno postala drugi po veličini dioničar ACI Cluba sa portfeljem od 6,92 posto dionica. Razmjerno tome, možete li reći koliki će udio, odnosno koliki utjecaj imati predstavnici Dogus Grupe na donošenje poslovnih odluka u ACI Clubu?
ACI – Dogus grupa je manjinski dioničar ACI d.d. Njihov utjecaj je srazmjeran veličini njihovog udjela u dioničkoj strukturi ACI d.d.
NP – Možete li precizirati kakav poslovni plan Dogus Grupa ima u ACI Clubu u narednim godinama i što je postavljeno kao prioritet?
ACI – Od ulaska u dioničku strukturu ACI d.d. do danas Uprava društva i Nadzorni odbor nisu imali službenih kontakta sa Dogus grupom. Na održanim Skupštinama društva ACI d.d. nisu se izjašnjavali o svojim budućim planovima.
NP – Osim udjela u ACI Clubu, Dogus Grupa paralelno razvija i vlastite poslovne projekte na Jadranu, a u direktnom vlasništvu ima i tri marine na zadarskom i šibenskom području, iz čega se može zaključiti da su tri marine u sklopu Dogus Grupe direktna konkurencija marinama u vlasništvu ACI Cluba. Hoće li ta činjenica utjecati na poslovanje ACI Cluba u narednim godinama? I uz to, obzirom na najave prema kojima Vlada namjerava dodatno smanjiti svoj udjel u ACI Clubu, možete li reći ima li još interesenata za otkup vaših dionica i koji su?
ACI – ACI d.d. je razvio podloge za ulazak u novi razvojni ciklus koji će potvrditi i dodatno ojačati njegovu aktualnu poziciju vodeće nacionalne i regionalne kompanije u nautičkom turizmu. One će poslužiti kao temelj za kapitalno osnaživanje kompanije od strane dominantno domaćih ulagača među kojima će država i u budućnosti imati stratešku ulogu.
NP – Strategija razvoja nautičkog turizma do 2020. godine najavila je izgradnju još najmanje 15.000 vezova na Jadranu kako bi se zadovoljila rastuća potražnja za smještajem plovila u Hrvatskoj. Kako će se ACI Club prilagoditi tim zahtjevima i koji su razvojni planovi postavljeni pred ACI u narednim godinama?
ACI – U budućnosti će ACI proširiti ponudu svojih usluga u području nautičkog turizma. Ući ćemo u područje uređivanja sada divljih sidrišta kroz sustav „inteligentih bova“ u uređenim turističkim privezištama koji će biti brandirani pod novim imenom. U segmentu marina pod brandom ACI ulazimo u razvoj novih lokacija ali i preuzimanje pod upravljanje nekih od postojećih marina koje sada nisu u vlasništvu ACI-a, te diversifikaciju naše ponude prema charter marinama, marinama za megajahte, regionalnim servisnim marinama, hotelskim i resortnim marinama te klupskim marinama eksluzivnog karaktera. Dugoročni plan i vizija razvoja ACI d.d. je ostati nacionalni lider po broju vezova, proširiti i segmentirati ponudu po kriterijima profitabilnosti, biti vodeći igrač po zadovoljstvu klijenata, te iskoračiti na sredozemno tržište strateškim partnerstvima, te preuzimanjem i/ili razvojem novih marina i privezišta u inozemstvu.
Nautica Portal
Foto: ACI d.d.