Predsjednica Uprave ACI-a Doris Peručić govori o investicijskim planovima tvrtke, projektima gradnje novih i proširenja postojećih marina
Protekla je godina bila vrlo burna za ACI Club d.d., u vrlo kratkom roku smijenjena su čak dva predsjednika Uprave, što je nesumnjivo ostavilo traga na poslovanje tvrtke i realizaciju ranije zacrtanih projekata. Što će se događati u 2014. godini, kako će ACI funkcionirati u narednoj nautičkoj sezoni i kakve je poslovne planove tvrtka zacrtala u ovoj godini upitali smo novu predsjednicu Uprave Doris Peručić. No prije svega zanimalo nas je hoće li ostati na toj funkciji dovoljno dugo da realizira planirane projekte.
– Kao predsjednica Nadzornog odbora imenovana sam 31. listopada 2013. godine za zamjenicu člana Uprave – direktora na period do godine dana odnosno do imenovanja nove Uprave kako bi tvrtka mogla normalno funkcionirati. To konkretno znači da ćemo u narednom periodu raditi i na realizaciji postavljenih ciljeva poslovanja.
o U protekloj su godini najavljivani neki novi investicijski projekti ACI-ja? Koji su to i koje smatrate prioritetnima, te kada će nautičari vidjeti prve konkretne rezultate tih ulaganja?
– Naš osnovni cilj je nastaviti s investicijama koje su započete u prijašnjim periodima. Govoreći o investicijama prvenstveno mislim na izgradnju marine u Slanom, u dubrovačko neretvanskoj županiji. Treba naglasiti da će to biti prva nova marina u sustavu ACI-a nakon 20 godina tako da je projekt od iznimne važnosti. ACI marina Slano prostirat će se na ukupnoj površini od 66.279 kvadratnih metara. Radovi će se, bude li sve išlo prema planu, realizirati tijekom sezone 2014. godine. Po završetku radova, ACI marina Slano moći će na vez primiti 200 plovila duljine od 11 do 25 metara za što ćemo izgraditi gatove i valobran ukupne duljine 688 metara, te na taj način doprinijeti realizaciji povećanja kapaciteta. Svakako tu je i priprema marina u sustavu ACI-ja za sljedeću sezonu kako bi se postojeća ponuda modernizirala i podigla razina kvalitete ponude i usluge.
Vezovi za megajahte u proširenoj marini u Komolcu
o Koliko novih marina ACI planira graditi i gdje, te koliko će novih vezova nautičari dobiti s novim marinama?
– U ACI marinama raspolažemo sa kapacitetom od cca. 6.000 vezova. No, možda je vrijeme da prestanemo govoriti o broju vezova. U budućnosti treba razmišljati o veličini brodova koje možemo primiti u marine. Znamo da su brodovi sve veći, a za takva luksuzna plovila nemamo dovoljno kapaciteta, iako smo svjesni da je u tom segmentu moguće realizirati puno veće prihode.
Od značajnih investicija koje ćemo u narednom periodu realizirati, uz već spomenutu novu ACI marinu Slano, je proširenje ACI marine Dubrovnik u Komolcu kojim će se omogućiti povećanje kapaciteta za 45 vezova za mega-jahte. U toj marini dovršava se i dokumentacija za daljnju izgradnju i proširenje platoa suhog veza. Činjenica je da marine moramo vezivati uz destinacije, a s obzirom da u Dubrovniku postoji velika potražnja za vezovima za mega-jahte očekujemo da bi projekt proširenja trebao krenuti u realizaciju u prvoj polovici 2015. godine. Prema planu investicija i ACI marina Rovinj će ići u rekonstrukciju i kopnenog i morskog dijela početkom 2015. godine. Postoje također planovi proširenja marine u Vodicama.
o Kakva je povratna informacija iz Ministarstva pomorstva vezano uz koncesije za nove marine?
-ACI d.d. kao i ostale tvrtke koje se bave poslovanjem marina mogu planirati izgradnju novih marina jedino u suradnji sa ministarstvom, odnosno planovi o novim marinama ovise o raspisanim natječajima za koncesije na pomorskom dobru. Zato je važno da smo realni s planovima. ACI je sudjelovao na natječaju za koncesiju u Tisnom. Službene rezultate još nismo zaprimili. No, primarno moramo raditi na proširenju kapaciteta na postojećim lokacijama. U svakom slučaju, pratimo objave natječaja za koncesije na pomorskom dobru i svakako ćemo se javljati na natječaje za lokacije za koje smatramo da su atraktivne i poslovno opravdane kao investicije.
Novi Zakon o pomorskom dobru otklonit će dosadašnje prepreke i nelogičnosti
o Uskoro bi trebao biti izglasan i novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama. Hoće li nove odredbe utjecati na Vaše poslovanje i hoće li biti kakvih izmjena i prilagodbi poslovanja ACI-ja u odnosu na nove zakonske odredbe?
– Upravo je u tijeku javna rasprava o prijedlogu Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama. Očekujemo da će novi Zakon postaviti zakonske okvire kojima će se riješiti dosadašnje prepreke i nelogičnosti te da će donijeti niz poboljšanja vezanih uz gospodarsku djelatnost na pomorskom dobru. Cilj novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama je da se opće dobro što kvalitetnije pomiri sa gospodarskom djelatnošću koja se na tom dobru obavlja, a da se ne naruši opće dobro. Predlažem da pričekamo da završi javna rasprava, da svi zainteresirani subjekti daju svoje prijedloge i primjedbe te da se unesu finalne izmjene.
o Što je sa projektom “pametnih bova” i prijedlogom tvrtke “Adria-bove”? Taj je projekt ponuđen upravo ACI-ju, no do sada još nema konkretnih pomaka. Računa li ACI još na taj projekt?
– Sistem inteligentnih bova je dobra ideja, no potrebno je ispitati sve postojeće opcije na tržištu. Treba također istražiti i koje bi rješenje bilo najbolje za ACI, ali i za cijeli Jadran. Nakon toga je potrebno odrediti kada i gdje uvesti bove, pokrenuti procedure odobrenja i ishođenja potrebnih koncesija, a to je postupak koji iziskuje dulji period za realizaciju. Za sada se nećemo baviti razvojem projekta inteligentnih bova jer imamo važnijih prioriteta kao što je izgradnja nove marine u Slanom, prve nove marine ACI-ja nakon niza godina.
o Nedavno ste najavili mogućnost preuzimanja pojedinih marina od strane vanjskih menadžera. Što to točno znači, odnosno što se pod pojmom “preuzimanja menadžmenta” točno podrazumijeva i u kolikoj bi mjeri u takvim slučajevima upravljanje marinom zadržao ACI Club, a što bi bilo prepušteno menadžerima, odnosno novim upraviteljima?
– Istina je da imamo konkretnih upita o preuzimanju u menadžment nekih marina u Hrvatskoj, što je jedna interesantna novost o kojoj razmišljamo. Međutim to su neke mogućnosti o kojima tek trebamo detaljnije razgovarati i naravno izraditi planove nakon čega ćemo imati potpuniju sliku i više detalja.
Nautica Portal