Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Pružanje pomoći na moru  (Read 13132 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zaczg

• Mali od palube
  • *
Re: Pružanje pomoći na moru
« Reply #20 on: May 23, 2009, 11:16:46 PM »
Jednom sam pomogao jednom turistu, motor mu nije radio, pa sam se ponudio da ga odtegljam do obale, mislim da je u svakom od nas potreban onaj osjecaj da ako mozes, pomognes nauticaru u nevolji, mislim da tu nije potreban nikakav poseban zakon vec zdrav razum i ljudskost.

Offline lajfica

• Kadet
  • *
« Reply #21 on: December 20, 2009, 10:59:12 PM »
nama se desilo da nas je more prilično tuklo oko briona i sklonili smo se u uvalicu te se htjeli privezati za molić dok se malo ne smiri...izašao je barba pod punom ratnom spremom i nije nam dozvolio privez, zvao je i zapovjednika i ovaj mu je rekao NE...nije bilo druge (bio je naoružan do zuba), udaljili smo se nadajući se da će valovi i vjetar pasti...na svu sreću i jesu, a što da nisu!?

s druge strane "odgojena" sam da je prvo i osnovno pomorsko pravilo da je svatko svakome u nevolji na moru dužan pomoći...
Magic is something you make...

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #22 on: December 21, 2009, 04:36:55 AM »
,,nama se desilo da nas je more prilično tuklo oko briona i sklonili smo se u uvalicu te se htjeli privezati za molić dok se malo ne smiri...,,

Sitna digresija zarad vjerodostojnosti,koja ne umanjuje poantu...  ch4
Na dojavu Bayaflok-a da je u Puli nevera koja lomi ,znajući da smo na putu prema Rovinju,u ravnini N.P. Brioni smo u bonaci spustili jedrilje i nakon 10-tak minuta smo iz bonace upali u kotao nevere cca 7 Bf ;foribordo 8 Ks je junački gurao protiv vjetra i mora u prvu zavjetrinu,spasa radi...Eh,a to je bio mol na cca 500 m od rezidencije Predsjednika Republike zračne linije...  anim43  Za ilustraciju,mol je dužine 40-tak metara sa gazom na vrhu cca 3 m ;iz druge smo uspjeli prići na mol spremni samo na vez,bez izlaska na kopno kada se pojavila spodoba naoružana do zuba i ,,dobronamjerno predložila,, da ne dirnemo mol...  anim43  anim43
 Bio sam na rubu neugodnih riječi spram dotičnog,jer su nas sekunde dijelile od nasukavanja...  ;D U tih može/ne može par sekundi spodoba se okrenula bočno bipbipnula par puta preko Motorole,slučajno  razgrnula uvid na top o desnom boku i ljubazno nas uputila da se maknemo...Fakat je imao jače argumrnte...izvlačeći se iz kakve-takve zavjetrine na zeru od obale nismo štedjeli pohvala hebenom zapovjedniku,hebenoj postrojbi i onome koji ih je tamo postavio...  anim43  anim43  anim43 malo su nam se spustili doživljaji kada smo uočili iste demaskirajuće ljubičasto sivo-bijele odore u šumi sa nekim čudnim crnim štapovima uperenim prema nama...  guog98
T

Offline Tan Gun

• Timunjer
  • **
« Reply #23 on: December 21, 2009, 05:57:05 AM »
Dijelim s vama slično iskustvo s Briona...

Natjerali su i nas natrag u oluju. Samo sam poželeo, da je onaj tip samnom na jedrilici, pa da shvati, što nam je učinio... confuse0006

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #24 on: December 21, 2009, 10:11:52 AM »
Možda  u ustavu stoji da precjednik i njegovi pajdaši nesmiju pomagati svojim podanicima u nevolji na moru...tja...vi se odmah ljutite bez provjere zakona... evil
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #25 on: December 25, 2009, 07:07:50 PM »
,, Natjerali su i nas natrag u oluju. Samo sam poželeo, da je onaj tip samnom na jedrilici, pa da shvati, što nam je učinio... ,,

Žalosno i smješno...Bahatiti se nad dvije duše u nevolji na N 7,20 ...  mad Valjda su jake snage u tome vidjele desant na Predsjedničku Palaču...  confuse0006 Zgodno je u svoj priči da Predsjednika tamo nije ni bilo...  evil
 Na stranu da je stručnost Predsjednikovog obezbijeđenja stručno aljkava do razine tjeranja jedrilice u nevolji,kršeći sva međunarodna pravila,istovremeno si otkrivajući položaj i dovodeći u pitanje samu sigurnost Predsjednika...  party3 Možebitno pretjerujem,ali ova situacija je zaista bila žalosno/smiješna...  mad
T

Offline grancipor

• Kontra-admiral
« Reply #26 on: December 25, 2009, 07:26:20 PM »
Doživio sam da mi nisu dozvolili pristajanje na carinskom gatu usred nevere. 50 čvorova je puhalo. Bio sam sam sa ženom i policajac me tjerao ča. Nisam mogao skočiti na rivu jer bi odnijelo barku. Trebao je samo prihvatiti cimu ali je stajao ispod nadstrešnice carinske kućice i mahao tjerajući me.  anim43 Pravi pomorac!!!
Uspio sam se nekako uvuć u mandrač i srećom privezati se u jednom kantunu. Jedna druga barka koja se nije usudila ići zamnom, ostala je kružiti motorom u polu zavjetrini pa su se nasukali na obali prekoputa kad im je puknuo frenel od kormila. Sva sreća da je nevera bila pri kraju pa nisu nastradali jako. A carinski mol je bio prazan kao i glava policijota. ch22
Ne treba mi Google. Moja žena zna sve!

Offline Tin

• Viceadmiral
« Reply #27 on: December 25, 2009, 07:32:07 PM »
trebao si stati i rec da trebas napraviti izlaz da putujes za italiju.... a kad se svezes reci da si se predomislio, da je pretesko more :)

Briuni su posebna prica i makar sam cesto u Fazanskom kanalu obilazim ih u sirokom luku... tamo se stalno nesto nesmije....

Offline Dario

• Admiral
« Reply #28 on: December 25, 2009, 11:44:36 PM »
trebao si stati i rec da trebas napraviti izlaz da putujes za italiju.... a kad se svezes reci da si se predomislio, da je pretesko more :)

dobra ideja  ;)

Offline Tin

• Viceadmiral
« Reply #29 on: December 25, 2009, 11:55:39 PM »
mozda bi tako nesto proslo, ali ako naletis na *****anog carinika i policajca mozes mozda i neku kaznu platiti... sigurno ima predvidjeno da ne mozes na carinu dolaziti i odlaziti kako ti padne napamet... zastitili su se....