Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Pružanje pomoći na moru  (Read 13158 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
Re: Pružanje pomoći na moru
« Reply #10 on: April 16, 2009, 09:25:34 AM »
Ljude možeš uglavnom uvijek spasiti (osim ako ne bi doveo u opasnost svoj brod sa previše ljudi), npr. ne možeš spasit trajekt pun ljudi sa malom jedrilicom.
Što se tiče spašavanja broda, upitno je da li imaš uvjete za tegalj, tako da zakon vjerojatno (pretpostavljam) ne obavezuje na spašavanje broda.

Offline Tin

• Viceadmiral
« Reply #11 on: April 16, 2009, 10:24:41 AM »
Vjerojatno ne, ali ono sto jos uvijek ne znamo da li onaj tko te uzme u tegalj i pod kojim uvijetima ima pravo na koliku nagradu ili je to napravio dobrovoljno pa je tvoja dobra volja hoces li mu i koliko dati?

Offline Ana

• Komodor
  • Spank me!!
« Reply #12 on: April 16, 2009, 11:33:20 AM »
malo opširno, ali....

POMORSKI ZAKONIK

Članak 761.

Pojedini izrazi uporabljeni u ovoj glavi Zakonika imaju ovo značenje:

1) spašavanje jest svaki čin ili činidba poduzeta radi pomoći osobama, brodu ili bilo kojoj drugoj imovini koja je u opasnosti na moru ili pod morem,

2) brod jest svaki brod, brodica, jahta, plovilo i naprava sposobna za plovidbu,

3) imovina jest svaka imovina koja nije trajno i namjerno učvršćena uz obalu, uključujući vozarinu ako je izložena riziku,

Članak 763.

Odredbe ove glave Zakonika neće se primjenjivati na plutajuće ili nepomične odobalne objekte kada se takvi objekti nalaze na svojem odredištu, zaposlene u istraživanju, korištenju ili proizvodnji podmorskih mineralnih bogatstava.

Članak 764.

(1) Zapovjednik broda koji na bilo koji način dozna da se osobe, uključujući i neprijatelje u slučaju oružanog sukoba, nalaze u životnoj opasnosti na moru dužan im je odmah krenuti u pomoć najvećom brzinom obavještavajući ih o tome ako je to moguće, te poduzeti njihovo spašavanje.

(2) Zapovjednik broda u opasnosti ima pravo poslije savjetovanja sa zapovjednicima koji su odgovorili na njegov poziv za pomoć, ako je savjetovanje moguće obaviti, izabrati jedan od tih brodova ili više njih za koje smatra da su najprikladniji pružiti mu pomoć.

(3) Zapovjednik ili zapovjednici brodova izabranih da pruže pomoć brodu u opasnosti dužni su prihvatiti izbor i odmah, najvećom brzinom, krenuti u pomoć osobama koje su u životnoj opasnosti.

(4) Zapovjednik broda dužan je spašavati osobe koje su u životnoj opasnosti iako se one tome protive ili ako se spašavanju osoba protivi zapovjednik broda na kojem se te osobe nalaze.

Članak 769.

(1) Za spašavanje osoba spašavatelju ne pripada nagrada.

(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, ako je u istoj akciji spašavanja sudjelovalo više spašavatelja od kojih su neki spasili osobe, a neki brod ili drugu imovinu, spašavatelju koji je spasio samo osobe pripada pravičan dio nagrade priznate drugom spašavatelju za spašavanje imovine, ili naknade za sprječavanje ili smanjenje štete morskom okolišu.

Članak 771.

(1) Za svako spašavanje broda ili druge imovine koje je dalo koristan ishod spašavatelju pripada pravična nagrada.

(2) Visina nagrade ne može iznositi više od vrijednosti spašenog broda, odnosno spašene imovine.

(3) Osim ako stranke ugovorom drugačije predvide, nikakva se isplata ne duguje prema ovoj glavi Zakonika ako operacije spašavanja nisu imale koristan ishod.

Članak 774.

(1) Ako stranke nisu sklopile ugovor o spašavanju broda ili druge imovine, ili ako su takav ugovor sklopile, ali nisu ugovorile visinu nagrade za spašavanje, o visini nagrade, u slučaju spora, odlučuje sud.

(2) Sud utvrđuje visinu nagrade za spašavanje uzimajući u obzir:

1) spašenu vrijednost broda i druge spašene imovine,

2) vještinu i napore spašavatelja u sprječavanju ili smanjenju štete morskom okolišu,

3) stupanj uspjeha što ga je spašavatelj postigao,

4) prirodu i stupanj opasnosti,

5) vještinu i napore spašavatelja u spašavanju osoba, broda i druge imovine,

6) utrošeno vrijeme, uložene troškove i gubitke spašavatelja,

7) rizik odgovornosti i druge rizike kojima su se izložili spašavatelji ili njihova oprema,

8) brzinu kojom su usluge pružene,

9) dostupnost i uporabu brodova i druge opreme namijenjene operacijama spašavanja,

10) stanje pripravnosti i djelotvornosti opreme spašavatelja te njenu vrijednost.

(3) Odredbe stavka 2. ovoga članka primjenjuje se i kad sud na temelju članka 773. ovoga Zakonika mijenja visinu ugovorene nagrade.

Članak 775.

(1) Ako je spašavatelj obavio spašavanje broda kojim je sam ili svojim teretom prijetio štetom na morskom okolišu, pa prema odredbi članka 774. stavka 2. ovoga Zakonika nije uspio zaslužiti nagradu za spašavanje barem u visini posebne naknade u skladu s ovim člankom, imat će pravo na posebnu naknadu od vlasnika toga broda u visini svojih uloženih troškova.

(2) Ako je spašavatelj, uz uvjete utvrđene u stavku 1. ovoga članka, svojim djelovanjem spriječio ili smanjio štetu na morskom okolišu, posebna naknada koju vlasnik broda ima platiti takvom spašavatelju može se povećati do 30% od troškova koje je spašavatelj uložio. Međutim, ako to smatra pravičnim i opravdanim te primjenjujući odredbu članka 774. stavka 2. ovoga Zakonika, sud može dodatno povećati takvu posebnu naknadu do najviše 100% od troškova koje je spašavatelj uložio.

(3) Troškovi spašavatelja, u smislu stavka 1. i 2. ovoga članka, znače gotovinske izdatke koje je spašavatelj razborito uložio pri spašavanju i pravičan omjer za opremu i osoblje koji su stvarno i razborito bili uključeni u spašavanje, primjenjujući mjerila utvrđena u članku 774. stavku 2. točki 8), 9) i 10) ovoga Zakonika.

Članak 776.

(1) Ako ima više spašavatelja, a spašavatelji se nisu sporazumjeli o razmjeru u kojem se između njih treba podijeliti nagrada za spašavanje broda ili druge imovine, o tom razmjeru odlučuje sud primjenjujući odredbe članka 774. ovoga Zakonika.

(2) Ako ima više spašavatelja, svaki od njih može ostvarivati zahtjev za nagradu i samostalno.

Članak 777.

(2) Spašavatelj koji se upustio u spašavanje broda ili druge imovine protiv izričite i razborite zabrane zapovjednika, vlasnika ili brodara spašavanog broda, odnosno osobe ovlaštene raspolagati spašenom imovinom nema pravo na nagradu.
« Last Edit: April 16, 2009, 04:12:47 PM by Ana »
Part of me is angry, part of me is proud...the rest of me is drunk!
....

Offline Dario

• Admiral
« Reply #13 on: April 16, 2009, 12:14:21 PM »
Članak 771.

(1) Za svako spašavanje broda ili druge imovine koje je dalo koristan ishod spašavatelju pripada pravična nagrada.

(2) Visina nagrade ne može iznositi više od vrijednosti spašenog broda, odnosno spašene imovine.

(3) Osim ako stranke ugovorom drugačije predvide, nikakva se isplata ne duguje prema ovoj glavi Zakonika ako operacije spašavanja nisu imale koristan ishod.

Offline matoi

• Terco
    • sailpinchika
« Reply #14 on: April 16, 2009, 01:25:01 PM »
Bravo Ana, hvala na trudu!

Samo još malo da gnjavim: da li možeš ubaciti čl. 774, na koji se referira npr. čl. 775 i zašto si tamo stavila smajlić? Ima li kakav štos oko toga?

I još jedno pitanje: da li taj zakonik razlikuje spasioce-privatne osobe i spasioce-djelatnike državnih službi (centar za spašavanje Rijeka, HV, lučke kapetanije i sl...)?. Naravno da u slučaju stvarne frke cijena nije bitna, ali čisto iz znatiželje interesira me da li ekipa radi koje se pošalje avion/helikopter/SAR brodica u potragu, kasnije dobije račun za to?

Pozdrav, m

Offline Ana

• Komodor
  • Spank me!!
« Reply #15 on: April 16, 2009, 04:08:05 PM »
čl. ubačen, a smajlić je tamo jer piše 8 u zagradi a to forum čita kao smajlić. eto, čisto tehničke prirode radi je tamo ;)
ovo sve što sam napisala se odnosi na brod koji dolazi u pomoć drugom brodu. za službe spašavanja, kapetaniju i ostale mislim da ne vrijedi nego eventualno po nekakvom njihovom cjeniku ili nešto tako. srećom, nije mi nikad trebalo....
« Last Edit: April 16, 2009, 04:14:21 PM by Ana »
....

Offline Tin

• Viceadmiral
« Reply #16 on: April 17, 2009, 12:50:02 AM »
Nisam siguran za obavezno, mislim da ne, ali znam da kasko pokriva sve nagrade za spasavanje - naravno, u interesu im je da ti netko spasi brod pa da sto manje izdataka imaju.

Offline Ana

• Komodor
  • Spank me!!
« Reply #17 on: April 17, 2009, 01:06:12 AM »
vidiš, to za kasko nisam znala, ali pretpostavljam da obavezno ne pokriva
....

Offline Tan Gun

• Timunjer
  • **
« Reply #18 on: April 24, 2009, 09:44:07 AM »
Mene su dva puta spašavali. Prvi put popustilo mi je sidro na maloj jedrilici Žut600, a oko propele navila se mi cima i pukao je štift u izvankrmnom Tomosu 10...Brodič se je počeo brzo približavati kopnu.

To su sami spazili momci na policijskom čamcu, koji su nas uzeli u tegalj pa nas privezali za bližnji molič. I ljubazno su mi pomogli promjeniti taj štift. Tad sam bio pvi put na jedrenju na unajmljenoj jedrilici i pojma nisam imao o ničemu. Normalno nisam ni znao pravila o naknadi za tegljenje...
Niso tražili nikakve naknade, niso htjeli primiti novac, koji sam jim sav srečan htio dati...pa sam jih počastio samo pivom.
Tom prilikom moram podvuči, da imam dosad sama lepa iskustva s hrvatskom pomorskom policijom.

Prije pet ili šest godina desilo se da većom čarterskom jedrilicom ostajem s pokvarenim motorom u bonaci u blizini Korčule, manje od dve milje od marine. Radio stanicom sam zvao lučko kapetanijo za pomoč. Riječi lučkog kapetana: 'Pa jesi li jedriličar ili nisi - dojedri kad nemaš motor!!!' (a vani bonaca - nula od nule )
Zvao sam marinu; niso se odazvali. Tada se odazvao mali turistički brodič u blizini, koji me je uzeo u tegalj do marine, gdje sam u njihovoj radionici dobio mehaničara i uklonio kvar.
Tad sam več znao za pomorsko pravo, pa sam se prije tegljenja dogovorio za naknadu. Dobročinitelj nije hteo nikakve naknade, ali je na kraju teglja bez riječi uzeo novac, što sam mu ponudio.

A sad znam i to, da u svjetu postoje nekoliko kompanija, koje se bave samo spašavanjem imovine na moru. U međuvremenu uzimaju u tegalj naftne platforme koje namještaju na morska naftna područja. Težak ali dobro plačen posao.
« Last Edit: April 26, 2009, 10:09:03 PM by Tan Gun »

Offline Ana

• Komodor
  • Spank me!!
« Reply #19 on: April 24, 2009, 05:48:12 PM »
po meni policija ni ne bi smjela uzimati novac, zbog toga i jesu na moru. doduše, nisu smjeli ni pivu uzeti u radno vrijeme  :laugh: :laugh:
nas su isto 2 puta uzeli u tegalj, pukao nam je proveni štraj i pola sata kasnije krepao motor. jedan ribar je prošao kraj nas, dignuo glavu iz novina, vidio da mašemo u pomoć i nastavio čitati novine. naravno, na radio stanicu se nije obazirao.... ovi koji su teglili nisu htjeli ni čuti za novac ali su baksu vina više nego rado prihvatili ;D
što se tiče kaska, ja baš skupljam ponude i vidjela sam da neki nemaju naknadu nagrade za spašavanje, a neki imaju kao opciju koja se dodatno naplaćuje
....