Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Pružanje pomoći na moru  (Read 13159 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dario

• Admiral
Pružanje pomoći na moru
« on: April 12, 2009, 02:46:42 PM »
Danas ides po autoputu, vidis covjeka u nevolji, stanes pomoci i ostanes bez novca, dokumenata..ne svi, ali ima sve vise takvih situacija

koliko bi vas bilo spremno pomoci covjeku na moru koji maše sa barke da mu treba pomoć ili bi vas bilo strah da vam se ne dogodi razbojstvo?

Offline matoi

• Terco
    • sailpinchika
Re: Pružanje pomoći na moru
« Reply #1 on: April 12, 2009, 10:23:57 PM »
Ne vjerujem da bi itko od forumaša ni sekunde razmišljao o nepomaganju. Barem ne u našim vodama. Ja sam jednom prilikom vježbao prevrtanje i odvrtanje barke, i jedna jedrilica je dojurila misleć da nam treba pomoć prije negoli sam uspio uopće do kraja prevrnuti barku... a pazio sam da to ne radim dok ima nekog u blizini upravo da izbjegnem takvu zabunu.

No volio bih ako netko zna da pojasni kakvi su zakoni/propisi/običaji u vezi naknade ili odštete onome tko je pomoć pružio, u slučaju npr. šlepanja do luke, odsukavanja ili nedajbože potrage i spašavanja čovjeka u moru.
Nigdje nisam naišao na neka jasna objašnjenja, a jednom sam čuo da ako te netko uzima u tegalj i ti prihvatiš njegovu cimu - onda on ima pravo na naknadu, a ako ti pružiš njemu (spasiocu) svoju cimu - onda nema pravo na naknadu. Malo mi to zvuči kao neka kaubojska etika, ali poznato je da na moru žive još neke davno utemeljene regule...

Osim toga volio bi znati kakve su kazne propisane za slučaj lažnog uzbunjivanja, i kako se određuje da li je vanjska pomoć zaista bila potrebna ili nije. Naime, ima slučajeva da se ljudi uspaničare i traže pomoć a da su u biti mogli sve sami rješiti samo da su bili hladne glave...

Offline Tin

• Viceadmiral
« Reply #2 on: April 13, 2009, 01:26:21 AM »
Meni je to isto prilicno zbunjujuce i nisam bas siguran tocno sto i kako, a jedan stariji gospodin mi je rekao ovako:

Duzan si spasiti ljude besplatno, a brod ako teglis to je tvoja dobra volja. Ako planiras naplatiti tegalj moras to naglasiti prije pocetka tegljenja.

E sad, da li je to njegova filozofija ili je tako negdje definirano ili su obicaji ne znam. Bilo bi super da kaze netko tko zna sto je eventualno pravno definirano, a koji su obicaji.

Offline denister

• Barba
  • još plutam :)
« Reply #3 on: April 13, 2009, 08:44:59 AM »
Nigdje nisam naišao na neka jasna objašnjenja, a jednom sam čuo da ako te netko uzima u tegalj i ti prihvatiš njegovu cimu - onda on ima pravo na naknadu, a ako ti pružiš njemu (spasiocu) svoju cimu - onda nema pravo na naknadu. Malo mi to zvuči kao neka kaubojska etika, ali poznato je da na moru žive još neke davno utemeljene regule...

neka te to ne čudi, žalosno ali istinito, čovjek nastradao u prometnoj nesreći, drugi je naišao i pruža mu prvu pomoć, taj prvi završi kod mene na hitnom, taj prvi pijan i kriv za sudar...
taj prvi ozdljeđen u toj prometnoj...
taj prvi nakon par dana savjetuje se sa svojim advokatom...advokat mu kaže novac za odštetu ne možeš dobiti, ali možemo tužiti ovog drugog koji ti je pomagao, jer taj drugi nije stručna osoba za to, pa se zbog njegovog nestručnog pomaganja tvoja ruka koja je slomljena više nema funkciju kako treba zbog tog drugog.....

pazi ti ti je samo jedan primjer, ja osobno radim takav posao, ali vjeruj mi kad vidim nešto van službe prvo dobro razmislim šta da radim ili ne, jer nevjerojatna stvar kod nas je da ako ideš unesrećenom pomoči, na sudu te čak mogu teretiti da si mu odmogao, a u biti spasio si mu život....i toga ima samo kod nas....

koliko bi vas bilo spremno pomoci covjeku na moru koji maše sa barke da mu treba pomoć ili bi vas bilo strah da vam se ne dogodi razbojstvo?

u takvoj situaciji mi nije nikad teško pomoći, čak mi se prošlo ljeto desilo kod škvera u kraljevici da je meni zaštekao motor, pa je drugi čovjek prolazio i sam mi je prišao ako treba pomoći, ali eto nije trebalo, a razbojstvo, hm toga se ne bojim(puška je uvijek samnom ;) )

Offline Tin

• Viceadmiral
« Reply #4 on: April 13, 2009, 12:03:41 PM »
taj prvi nakon par dana savjetuje se sa svojim advokatom...advokat mu kaže novac za odštetu ne možeš dobiti, ali možemo tužiti ovog drugog koji ti je pomagao, jer taj drugi nije stručna osoba za to, pa se zbog njegovog nestručnog pomaganja tvoja ruka koja je slomljena više nema funkciju kako treba zbog tog drugog.....

A zasto onda zakon kaze da si duzan pomoci unesrecenom i zasto smo svi morali polagati prvu pomoc prije vozackoga? Mislim mogu oni njega tuziti, ali zar sudovi stvarno dosudjuju takve stvari?

Offline denister

• Barba
  • još plutam :)
« Reply #5 on: April 13, 2009, 05:04:19 PM »
e onaj koji je donosi zakon nije mislio o tome ;)

Offline felda

• Kadet
  • *
« Reply #6 on: April 14, 2009, 02:18:17 PM »
Čuvajte se Grka, neke godine, mislim, na regati Brindizi - Krf, jednoj ekipi se desio problem i zatrazili su pomoć. Grčki brod ih je uzeo u tegalj i dovukao do marine na Krfu. Tamo su im pokupili dokumenta i nisu im vaćali dok nisu platili vrednost polovine broda :o Tih, oko, mesec dana bili su tamo kao u nekoj vrsti pritvora... Probaću da iskopam tekst o tome i postavim ga ovde...

Offline Ana

• Komodor
  • Spank me!!
« Reply #7 on: April 14, 2009, 02:58:02 PM »
Nisam sigurna, provjerit ću malo doma, ali mislim da onja koji te uzme u tegalj ima pravo (naravno nije OBAVEZAN) NA 10% vrijednosti broda kojeg je uzeo u tegalj i na taj način spasio. I čini mi se da si po našem zakonu OBAVEZAN pomoći brodu u nevolji. Isto nisam sigurna, ali provjerit ću
Part of me is angry, part of me is proud...the rest of me is drunk!
....

Offline Tin

• Viceadmiral
« Reply #8 on: April 14, 2009, 03:14:32 PM »
Mislim, ali isto tako nisam siguran, da si duzan spasiti ljude, ali brod jok....

Offline Ana

• Komodor
  • Spank me!!
« Reply #9 on: April 14, 2009, 04:20:48 PM »
e pa to sam mislila. kad provjerim stavim  :laugh:
Part of me is angry, part of me is proud...the rest of me is drunk!
....