Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Kako vi slažete jedra  (Read 5424 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Strici

• Admiral flote
Kako vi slažete jedra
« on: March 15, 2009, 09:19:26 AM »

Vidio sam da se jedra slažu na razne načine. Često nažalost skupa jedra, neoprana (neisprana od soli) se samo smandrljaju nabiju u vreče i tako čekaju prolječe.
Ja svoje slažem ovako, a ostavim ih na krevetu u kući, dakle po mogučnosti ne u vreči. Kad su ostavljana na brodu, isto ne uvjek u vreći, nego na ležajevima.

Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline jedritisemora

• Timunjer
  • **
Re: Kako vi slažete jedra
« Reply #1 on: March 15, 2009, 01:25:47 PM »
Pedatno, uredno, čisto i odgovorno. Točno tako se to radi, tako sam i ja radio dok sam ima jedrilicu. Samo sam jedra (oprana i osušena) uvik stavlja u vreče a vreče na suho i grijano misto u kući.

Offline ogi01

• Terco
« Reply #2 on: March 15, 2009, 02:22:05 PM »
Da Strizi, tako se to radi. Ja vreće još nisam nabavio. Van sezone držim jedra u kući na mračnom i suhom mjestu (spremište, ne frižider).

GRINGO_ZD

• Guest
« Reply #3 on: March 15, 2009, 03:16:15 PM »
Dakronska jedra ako se ne varam, mislim da je ok sa dodatkom da nedostaje završni dio, tj slaganje u poprečnom smjeru.
Tu su mene učili da je puno bolje "zarolati" tj ne slagati nego namotati u širokom voju, tako da se izbjegnu prelomi u dva smjeru. Inače i osnovno slaganje nastojati izvoditi po istim pregibima.
Leo
Što se tiće vlage tu ste u pravu ali je najbitnije čuvanje od sunca, ono je smrt za sva sintetička vlakna.

Offline Kristian

• Chief
« Reply #4 on: March 15, 2009, 08:24:05 PM »
Manja jedra se rolaju u kobasicu, tako se manje uništavaju kao kod savijanja na rub.

Offline Dario

• Admiral
« Reply #5 on: March 15, 2009, 09:19:06 PM »
Dakronska jedra ako se ne varam, mislim da je ok sa dodatkom da nedostaje završni dio, tj slaganje u poprečnom smjeru.
Tu su mene učili da je puno bolje "zarolati" tj ne slagati nego namotati u širokom voju, tako da se izbjegnu prelomi u dva smjeru. Inače i osnovno slaganje nastojati izvoditi po istim pregibima.
Leo
Što se tiće vlage tu ste u pravu ali je najbitnije čuvanje od sunca, ono je smrt za sva sintetička vlakna.

ako su jedra kevlarska ond aih nije dobro slagati stalno na isti rub jer s eoslabljuju vlakna (kaokod npr. aluminija kad ga stalno presavijate-zamor materijala)
zato ih je najbolje srolati ako je moguce

Offline Leprecon

• Timunjer
  • **
« Reply #6 on: March 31, 2009, 02:45:24 PM »
Sve sto je ekipa rekla, slaganje na fete ako je privremeno, rolanje preko zime i(li) za dulje spremanje.

I jos bi dodao da ja volim slagati prednje jedro tako da prednji porub ne ide prema sredini nego ostaje naprijed. Pogotovo genovu koja je velika i obavezno kad se jedra spremaju za regatu.

Offline Dario

• Admiral
« Reply #7 on: March 31, 2009, 02:52:46 PM »
to je dobro jer kod dizanja u tuff luff vec cijelo jedro slozeno da ulazi bez problema ali kad je tako slozeno onda su šteke po cijeloj genovi tako da ju je skoro ne moguce preklopiti 

Offline Leprecon

• Timunjer
  • **
« Reply #8 on: March 31, 2009, 03:07:35 PM »
Da, istina. Al to onda opet ovisi o genovi i jel se sprema u vrecu ili u onaj saket u kojem se ne treba preklopiti.

Offline harakiri

• Kadet
  • *
« Reply #9 on: April 20, 2009, 02:00:20 AM »
Sve sto je ekipa rekla, slaganje na fete ako je privremeno, rolanje preko zime i(li) za dulje spremanje.

baš sam to htio reći