Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Popravak i uređivanje rabljene jedrilice  (Read 66807 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GRINGO_ZD

• Guest
Re: Popravak i uređivanje rabljene jedrilice
« Reply #20 on: March 12, 2009, 10:06:43 AM »
strici, nameće mi se jedno pitanje:
da li si razmišljao i o ojačanju/sananciji oslonca kobilice s unutrašnje strane, tamo gdje se kobilica oslanja-vješa na truP?
Leo

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #21 on: March 12, 2009, 11:56:45 AM »
Ja bih svakako ove Srici-eve fotke i tekstove ostavio same, baš je interesantno, a ove postove vezane za nečiji katamaran, koji nemaju ama baš nikakve veze s temom, prebacio u neku drugu temu.
Strici, zahvaljujem se na trudu!

Offline Ana

• Komodor
  • Spank me!!
« Reply #22 on: March 12, 2009, 01:48:43 PM »
imam i ja pitanje - onaj mjehur iz kojeg je izašla voda, šta nije to osmoza a ne greška u izradi?
Part of me is angry, part of me is proud...the rest of me is drunk!
....

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #23 on: March 12, 2009, 02:14:14 PM »
S vremenom možda i nađem slike učvrščenja kobilica iznutra, a nakon tri sezone u moru, i dosta "nemirnog" mora, nema nikakvih naznaka bilo kakve greške. Slično učvrščenje je i na skegu (to ona peraja ispred kormila). Tamo sam nešto radio, a to ću prikazati. Osim što su podloške bile malo hrđave, nije trebalo dirati ni za milimetar pritezati. Tamo sam promijenio podloške; sada su od 6 mm nirosta materijala, prije su bile 6 mm pocinčane. Nakon kobilica ću to prikazati.
Greška u stakloplastici nije bila osmoza, nego kad se u kalupu nanio đelkot, onda prvi sloj stakloplastike na tom dijelu, nije bio porolan, (ili dobro porolan, odnosno nije između stakloplastike i đelkota istisnut zrak, pa se tu upila voda sa za to predvidjenim valjkom, a da bi se istisnuo zrak, pa je ostao mjehur zraka. Svaki poliesterski brod kapilarno pije vodu, i kroz đelkot. Računa se da brod od 10 metara upije 100 litara vode. To kod stakloplastičnih brodova. I pošto je ispod bio mjehur, ili je to bilo da kažem nehomogeno tijelo, skupljala se voda. Očito moja brodica nije podložna osmozi, jer bi se tamo ona razvila. Svi brodovi nisu podložni osmozi.
« Last Edit: June 24, 2015, 05:24:30 PM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline Dario

• Admiral
« Reply #24 on: March 12, 2009, 04:07:55 PM »
katamaran sam premjestio u posebnu temu, neka ovo ostane o jedrilici

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #25 on: March 12, 2009, 07:45:51 PM »

Ovo je između kobilica. Jednu stranu sam podigao, da bi lakše radio. Dizao sam hidrauličnom dizalicom i podmetao klinove sa škvera (gunjeve), praktično jer možeš varirati visinu (dva nasuprotna klina ). Dakle, još jednom: spoj kobilice i trupa je dobro očiščen. Tamo gdje je trebalo sam kitao, a ako je trebalo deblje kitati, ubacivao sam stakleno platno, tj traku od 5 ili 10 cm širine (da bi dobio na debljini, a kit da nebi pucao), pa je utiskuvao u epoksalni kit. Pa je brušeno tako da je kobilica i trup izgledala po liniji kao jedno tijelo. Te spojeve sam trakama 4 puta plastificirao, pa kitao i brusio, da je oper bilo kao jedno tijelo. Mada sam napisao, i to ču ponoviti. Prije nego sam na golo željezo prvo namazao smolu sam kobilice prvo prao Detersilom, da ih 100% odmastim. Ponovno oprao i plastificirao stakloplastikom 300  i  450 grama.

Evo je stakloplastificirane sa 4 sloja, na spojevima kobilice i trupa ih ima 7 ili 8.

Ovako je izgledala sa strane

I ista iz unutrašnje strane. Ljepljiva traka je ljepljena preko ojačanja koja su posebno jača stavljena po pramcu, a "žilava 450-gramsla staklena mata se nije htjela savijati. Takvih mata (ili je to roving? nije ona pletena) ima mekih i podatnih, baš za  radove gdje se mora jako savijati. Ali toga nema gdje sam ja kupovao. Inače je često puta dobro preko stakloplastificiranoga staviti najlon, ili foliju za hranu. Istisnu se eventualni mjehuriči, a povrsina ako se pazi moze biti glatka kao gelkot iz kalupa.

I tu je traka odljepljena. Meni nije služila da uljepšam taj dio, nego rekoh da bi savila "neposlušnu" staklenu vunu, dok se smola nije stvrdnula.

« Last Edit: February 18, 2015, 04:31:40 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #26 on: March 12, 2009, 08:07:58 PM »

i sada

Koliko god da sam pokušavao izrezati detalj, da vam baš ne pokazujem trbuh; slika stvarno nije pogodna, jer nebi vidjeli cjelinu, a moja supruga koju uvjek moram moljakati da slika, (jer ja radim i imam prljave ruke), nije smatrala potrebnim napraviti drugu sliku, nego mi stalno prijeti dijetom.
Ipak sam se uvlačio među kobilice bolje nego neki mršavi.  ;D
Ovdje stavljam prvu ruku Gelšida, epoksija specijalno protiv osmoze. Mislim da sam stavio 4 ruke Gelšida, druga je sa dodatkom pigmenta, treča opet bez, dalje zelenkasta, četvrta sa pigmentom. To zato jer se onda vidi kako je pojedina ruka pokrila donju. Tako radim i sa Antifoulingom; uvjek u dvije boje.
Inače kobilice su dobro laminirane sa donje strane. Tamo je stakloplastika isto pojačana. Tu je isto jedna od prednosti dvije kobilice.
« Last Edit: February 18, 2015, 04:42:32 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #27 on: March 12, 2009, 08:44:25 PM »

Usporedite ovo mjesto sada

i ovo isto mjesto prije

tu usporedite isto mjesto prije

Ma moram pokazati otprilike isti dijelovi prije i poslije opravke i to u malo večim slikama, koliko da mi bilo žao onih sa sporim modemom. Eto vidite, šta znači ona poslovica: "kit i pitura, bjanka figura". Iako još i nije ovdje obojano, ali sa dosta temeljitog i ne fušerskog rada. Smatrem da je jedrilica trupom (kad je sve bilo gotovo) bolja nego kad je izašla iz brodogradilišta.  :D
« Last Edit: February 18, 2015, 04:41:15 PM by Strici »

Offline Dario

• Admiral
« Reply #28 on: March 13, 2009, 11:12:54 PM »
cekamo nastavak  ;)

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #29 on: March 13, 2009, 11:16:07 PM »
 ;)
 Sutra, a vi sad prevodite sa njemačkog. Ono o bloku je napisao stručnjak, iz negdje 1970 godine

Ovo je skeg. Dali ga i vi tako nazivate (perajica ?) neznam, ja ču ga zasad tako zvati. Kormilo zasad ne gledajte, ono je obrađeno, no o tome kasnije. Izvana nisam primjetio nikakvih nedostataka na skegu. Iznutra, pod kokpitom je skeg učvrščen sa 4 velika vijka sa maticama i to onda zaliveno gelkotom. Kad se je jedrilica radila nije bilo toliko izbora metalne nerđajuče opreme kao danas, pogotovo podložaka ispod vijaka. A rado bi znao gdje ima takvih podloški i danas, naime M-16 mm, 6 mm debele. tako su englezi stavili pocinčane podloške:

Bile su malo zarđane. Drugi možda nebi to dirali, ali ja sam se uvukao pod kokpit i dlijetom i čekićem izštemao okolnji gelkot i oslobodio matice, fino, dao sam si vremena. Pa sam odšarafio jednu unutarnju i promijenio podlošku, te zašarafio. I tako samo jednu odšarafio i promijenio podlošku i zašarafio. Sve četri.
« Last Edit: February 18, 2015, 04:44:15 PM by Strici »