Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Oznake na kopci  (Read 1348 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline kompica

• Timunjer
  • **
Oznake na kopci
« on: October 27, 2018, 08:32:43 PM »
Gledam oznake na kopci TMC 40 su: 2/2,6:1
a na kopci TMC 60 su: 2/2,5/2,94:1 pa mi to bas nije najjasnije?
Dali je jedan omjer za voznju naprijed a drugi za voznju krmom?
Pesimist se žali na vjetar, optimist očekuje da će se promijeniti a realist prilagođava jedra.Sir William Arthur Ward

Offline Strici

• Admiral flote
Re: Oznake na kopci
« Reply #1 on: October 28, 2018, 04:20:56 PM »
Ja ustvari niti znam niti mogu više reći nego i sam pretpostavljaš, ali ipak stavljam neku vrstu odgovora. A jer sam znatiželjan potražio sam u svemoćnom internetu:

A ako upišeš : "Bootswendegetrieben TECHNODRIVE" i potrudiš se, možeš sve o toj poznatoj marci getriba pročitati.
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline kompica

• Timunjer
  • **
« Reply #2 on: October 28, 2018, 05:22:14 PM »
Sad mi je jos manje jasno jer iz te tablice vidim da su omjeri za TMC 40: 1.45   2.00  i  2.60
Ma pitam zato jer sam vidio da se neki motori, konkretno Lombardini 27 KS moze dobiti sa jednom ili drugom kopcomp pa mi nije jasno u cemu je razlika? O cemu ovisi koju kopcu staviti?
« Last Edit: October 28, 2018, 05:28:16 PM by kompica »
Pesimist se žali na vjetar, optimist očekuje da će se promijeniti a realist prilagođava jedra.Sir William Arthur Ward

Offline paagus

• Noštromo
« Reply #3 on: October 28, 2018, 06:50:15 PM »
Čovjeku koji zna izračunati (odmah da kažem ja nisam taj !  :binkybaby: ) daš slijedeće podatke za brod, motor i kopču

- brod
    - vrsta broda, tip dna (deplasman, poludeplasman, gliser)
    - težina broda (maksimalna)
    - dužina vodene linije
    - širina broda

- motor
    - vrsta, snaga, max. broj okretaja
- kopča
    - vrsta i omjer prijenosa
- osovina
    - promjer

Na temelju toga može se predložiti odgovarajući propeler i to:
    - vrstu propele (ovisno o brodu - deplasmanac, gliser . . . )
    - broj krakova
    - promjer
    - korak (pitch)
    - pokriće propelera (DAR)

i za njega izračunati teoretsku putnu i maksimalnu brzinu. Obično se dobije više varijanti , pa izabereš ono što ti je raspoloživo ili povoljno i što ti stane na brod ovisno o tome kakva ti je forma krme i timuna.

Znači - nađeš znalca a on ti za tvoj brod motor izračuna moguće varijante kopča - propela.  :thumbsup:

Paagus

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #4 on: October 28, 2018, 06:51:15 PM »
Ko zna koliko je ta kopča o kojoj pitaš stara? Ovo su podaci kopči koji su sada u prodaji, a iza brojeva TMC 40 i TMC 60 su i neka daljnja slova. Ona sigurno nešto označavaju; možda drugi omjer okretaja osovine motora i redukcije kopče?
Ustvari promjenom zupčanika se može, ili bolje reći mijenja i omjer redukcije.
Mislim da to nije ko zna koliko komplicirano, ali sve to oko kopče, (redukcije okretaja) treba raditi znalac sa iskustvom, jer sve se teoretski nauči, ali se mora utrošiti puno vremena.
A to Lombardini sa jednom ili drugom kopčom je vjerojatno što kopča ima s raznim sistemima kopčanja (čini mi se bubanj, ili konus itd), ali meni je to previše za "studiranje", odnosno jednostavno nemam vremena; ko zna, bar zasada?
Ali ima znalaca i na forumu, samo ih treba "potencirati"
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš