Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najveće dubine jedra, a možemo analizirati i druge podatke važne za procjenu trenutačnog stanja i optimalnog namještanja jedra

MLADEN ŠUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ŽIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i čovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu „Ocean i druge priče“ o svojim dogodovštinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Popravak i uređivanje rabljene jedrilice  (Read 66778 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strici

• Admiral flote
Popravak i uređivanje rabljene jedrilice
« on: March 09, 2009, 07:53:08 PM »
  Kupio sam brodicu točno onakvu kakvu sam htio, a takve odavno nema nove. Kupio sam brodicu, a da je uopće nisam video, ali sam bio obavještavan telefonom i slikama. Kod treće brodice koje je tražio i pregledavao umjesto meine, moj prijatelj Frank, (sudski vještak za jahte, jedriličar i vrlo pedantan Nijemac), sam zatražio više slika, i detaljniji pregled. Javio mi je da je trup, snast i sve iznad mora u redu, ali da su kobilice u vrlo lošem stanju. Drago mi je bilo čuti da je trup u redu, iako bi i trup bez problema sredio (Skinuo sam s mog bivšeg 10 metarskog broda sav đelkot do stakloplastike, obradio ga protiv osmoze, stavio čak 13 slojeva epoksija, što je naravno previše, sve prekitao, pa bi tu brodicu puno lakše obradio, jer je po kvadraturi nekoliko puta manja). Dvije kobilice od gusa, na toj brodici su mislio sam „mačji kašalj“, a da je jedrilica napravljea 1972god. u lošem stanju mi je bilo jasno. „kupi“, rekao sam mu.

Dan prije mog rođendana 2005, pošao sam ususret Franku, koji je dovozio kupljenu jedrilicu, Leisure 17 KK, proizvedeno u Engleskoj Cobramold LTD, 1972 godine.
Sa sjevera Njemačke do srednje Dalmacije ima podosta kilometara. Tada sam imao manji auto, ali dovoljno velik a bih jedrilicu sam dovukao. Sveisto, jer mi se Frank ponudio, on mi ju je dovukao. Naravno da sam platio sve troškove kao i ugradnju kuke za vuču na njegovoj Škodi.
Čuli smo se mobitelom i ja sam mu krenuo ususret. Ugledao sam ga nakon što je prošao Primošten.

Evo i originalne tehničke skice:

I certifikacijske markice:

« Last Edit: November 01, 2016, 02:13:50 PM by Strici »
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Offline ogi01

• Terco
Re: Popravak i uređivanje ostarjele jedrilice
« Reply #1 on: March 09, 2009, 09:41:03 PM »
ipak ne mogu izdržati. Jako me zanima sanacija gelcoat-a. molim detaljni opis postupka sa puno korisnih forografija. unaprijed hvala.

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #2 on: March 09, 2009, 10:50:58 PM »
Pošto sam točno znao koliko je sve dugo, široko i visoko ugurali smo jedrilicu s prikolicom u malo dvorište. Niko nije vjerovao da će se to moči, prilazna cesta je uska, kuća u zavoju, dvorište malo, prekoputa parkiralište susjeda. No par dana prije sam od letava po poslanim mjerama napravio tlocrt jedrilice na i s prikolicom, tako da sam znao da ima mjesta i viška:

Mogao sam i na veliko parkiralište, ali nije "na dohvat ruke" niti ima struje i vode, a to je sada pored same brodice.
« Last Edit: November 01, 2016, 02:27:25 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #3 on: March 09, 2009, 10:58:21 PM »
7
7-1
Ovako je sa vanjske strane izgledala desna kobilica

8-1
Malo oštećenje nije kitano nego samo prebojano. Ustvari ne prebojano, kad se tako šlampavo radi ja kažem "oličeno".
Jedrilicu je posjedovao jedan učitelj, a da ju je tako zapustio, nema veze što je učitelj. Ja bih neke ljude tukao i ne dao im da plaču, kad tako lijepi "biserčić" toliko zapuste.

9-1
Ovako je izgledala stakloplastika malo iznad jedne kobilice

10-1
A ovako iznad spoja s jednom od kobilica.

11-1
A ovako na krmenom kraju jedne od kobilica.

Vas sigurno šokiraju slike, mene nisu, samo razžalostile, ali znam da mnogi vlasnici ne obraćaju dovoljno pažnje podvodnom dijelu broda. Tu će biti prljavog posla, ja sam bio spreman, i znao sam da je to ustvari "mačji kašalj, prema onom poslu koji sam imao s bivšim brodom (jednostavno zbog veličine). Moja supruga se užasavala prašine. Ima ona pravo, znam, ali kad je bilo prašnjavo, ja sam se dovijao na razne načine kako da je u kući bude što manje. Prvo sam radio sa zaštitnom dišnom maskom, uvijek kod brušenja obučen, bar košuljom s dugim rukavima. Na brusilice sam priključivao veliki usisavač, nastojao raditi kad je vjetar bio

« Last Edit: November 01, 2016, 02:32:57 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
Re: Opravak i uređivanje rabljene jedrilice
« Reply #4 on: March 10, 2009, 08:03:38 PM »

12-1
Ovdje se vidi da je stakloplastika na spoju ss kobilicom zdrava, ustvari vidi se gelkot, kobilica od gusa (gize) je na tom mjestu hrđava.

13-1
Ovo je pramčani rubni spoj jedne od kobilica . Vidi se napuknuće, odnosno i fali, ali samo kita kojim je spoj prekitan.

14-1
A ovako izgleda "lijepa površina" na kobilicama.

15-1
A ovako tipična hrđava mjesta, gdje je otpala boja.

16-1
A na ovom spoju negdje na sredini je tanka pukotina, sve u poliesterskom kitu kojim je spoj kitan

« Last Edit: November 01, 2016, 02:47:20 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #5 on: March 10, 2009, 08:34:06 PM »

Spojevi obje kobilice po krmi. Nije ni kitano, samo "preličeno" (tuči i ne dati mu plakati!!!).
« Last Edit: November 01, 2016, 03:00:56 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #6 on: March 10, 2009, 08:44:24 PM »

Ovo je skeg. Mala perajica pred kormilom, donji dio ima okov u kome se vrti peta kormila. Njegov spoj sa trupom isto ne izgleda lijepo, ali je to ustvari ovdje jedini problem.

I ovdje je lijevo skeg, desno dio lista kormila i osovina.

To je taj okov na zadnjem dijelu skega, u kome se kraj osovine lista kormija okreče.
« Last Edit: November 01, 2016, 03:04:27 PM by Strici »

Offline Strici

• Admiral flote
« Reply #7 on: March 10, 2009, 09:01:35 PM »

Povečano, mjesto gdje izlazi osovina lista kormila.

Pogled na spoj sa krme.

Ovdje se vidi koliko ima boje; antifaulinga na trupu, i na kobilici.
Ustvari su i ti silni namazi možda i pomogli da se brodica održi u dobrom stanju. Vi se čudite da kažem u dobrom stanju, ali to su samo optički izgleda. Trup iznad vodene linije nisam ni prikazivao, jer nije potrebno. Gelkot je bolji nego na nekim samo par godina starim brodovima.
Samo bivši šlampavi i lijeni vlasnik je kriv da tako izgleda, a Engleska kvaliteta da nije strukturno u lošem stanju. Englezi nisu na najmodernijem nivou, ali im je kvaliteta i solidnost na vrlo visokom nivou. Ja sam potpuno istu takvu jedrilicu imao prije oko 25 godina (samo crvenog trupa) i zato sam ponovno kupio istu takvu.

« Last Edit: November 01, 2016, 03:10:04 PM by Strici »

Offline Dario

• Admiral
« Reply #8 on: March 10, 2009, 10:38:15 PM »
bas me zanima nastavak  ;)

zbog nekih koji imaju sporu inernet vezu predlazem da sike stavljas u thumbs-e jer ce im trebati cijela vjecnost da im otvori sve ove slike
« Last Edit: March 10, 2009, 11:49:35 PM by Dario »

Offline matoi

• Terco
    • sailpinchika
« Reply #9 on: March 10, 2009, 11:40:08 PM »
Nevjerovatno da imaš volje ulaziti u takav izazov! Svakako dokumentiraj svoj rad, mogao bi biti od velike koristi drugim 'uradi sam' entuzijastima!