Please login or register.

Login with username, password and session length

Grad:

Vijesti s portala

ACCUMEASURE: PROGRAM KOJI OTKRIVA SVE O STANJU JEDRA

AccuMeasure je program razvijen za analizu dubine i pozicija najve─çe dubine jedra, a mo┼żemo analizirati i druge podatke va┼żne za procjenu trenuta─Źnog stanja i optimalnog namje┼ítanja jedra

MLADEN ┼áUTEJ: NA JEDRILICI SAM PROVEO 10 GODINA ┼ŻIVOTA

Legenda hrvatskog jedrenja i ─Źovjek koji je kao amater oplovio gotovo sva svjetska mora i oceane, upravo je izdao novu knjigu ÔÇ×Ocean i druge pri─ŹeÔÇť o svojim dogodov┼ítinama na brojnim svjetskim putovanjima

Author Topic: Kardinalne oznake  (Read 4006 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bagus

• Kadet
  • *
Kardinalne oznake
« on: June 02, 2019, 12:12:49 PM »
Kolege forumaši

Imam pitanje koje se ti─Źe kardinalnih oznaka.
Zanima me koliki je radijus poasnosti oko kardinalne oznake. Npr. ako oznaka ka┼że da je sjeverno siguran prolaz, koliko se blizu sa sjevera moze pro─çi uz oznaku, odnosno koliki je doseg opasnosti sa ostalih strana.

Isto je pitanje za oznaku usamljene opasnosti. Koliko joj se maksimalno smije pribli┼żiti?

Offline Ursa Major

• Kadet
  • *
Re: Kardinalne oznake
« Reply #1 on: June 02, 2019, 02:19:54 PM »
ovisi o gazu broda. mo┼że┼í joj se pribli┼żiti do pedlja ispod kolumbe. ;)

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #2 on: June 02, 2019, 02:52:03 PM »
Kolege forumaši

Imam pitanje koje se ti─Źe kardinalnih oznaka.
Zanima me koliki je radijus poasnosti oko kardinalne oznake. Npr. ako oznaka ka┼że da je sjeverno siguran prolaz, koliko se blizu sa sjevera moze pro─çi uz oznaku, odnosno koliki je doseg opasnosti sa ostalih strana.

Isto je pitanje za oznaku usamljene opasnosti. Koliko joj se maksimalno smije pribli┼żiti?

Mislim da na ovo pitanje ne─çe┼í na─çi konkretan odgovor-isto kao ┼íto po svjetioniku(prikazanom na karti i lociranom na moru) ne ,,pi┼íe,, sigurnosna dubina;po osobnom iskustvu,u nepoznatom aquatoriju,bazira┼í se na izobatama ┼íto novije pomorske karte doti─Źnog aqutorija i ┼íto je mogu─çe ve─çeg mjerila(1:25 00,1:10 000...)...valja uzeti u obzir i visinu vode(plima/ oseka)
 Kardinalne oznake su kao i svjetionici-oznake obavjesti i/ili upozorenja,s time da su kardinalne rijetko i navigacijone;
 Za  spomenute ,,izobate,,-preporu─Źam upoznavanje sa kartografijom-na kartama ima dovoljno dosta podataka za navigaciju,samo ih treba znati is─Źitati... :icon_salut:
T

Offline Bagus

• Kadet
  • *
« Reply #3 on: June 02, 2019, 04:46:57 PM »
Kad se ve─ç spominju karte, nasljedio sam podosta pomorskih karta Jadrana iz 80ih. Koliko su one jo┼í pouzdane za navigaciju?  Ima ih u raznim mjerilima.

Offline Damir s

• Admiral
« Reply #4 on: June 02, 2019, 06:20:52 PM »
Teoretski su stare i  nepouzdane  ali ih mozes poslati (ono sto tebi treba) na azuriranje i onda su ti karte u perfektnom stanju. Jer ako se sto dogodi i imas stare neazurirane karte osiguranje te nece pokriti . Normalno karte su u redu otoci ne mjenjaju svoju poziciju dubine ostaju iste (ali) :icon_scratch: Prije su brodovi dobivali korekcije karata (knjizice) i na brodu tokom navigacije su se karte ispravljale. U Hr normalno nema nekih vecih problema jer nema nekih velikih rijeka koje ulaskom u more mjenjaju dubine. Ovdje u NL  Belgiji i D na vecim rijekama moras imati azurirane karte jer sprudovi znaju nastati preko noci.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ćete dobro sjećanje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako ┼żeli┼í izbje─çi kritiku ne radi ni┼íta, ne govori  (Aristotel)

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #5 on: June 05, 2019, 03:02:11 PM »
Kad se ve─ç spominju karte, nasljedio sam podosta pomorskih karta Jadrana iz 80ih. Koliko su one jo┼í pouzdane za navigaciju?  Ima ih u raznim mjerilima.
:D To su dobre karte!  :icon_salut: kao ┼íto Damir napisa,otoci i kopno se ne mjenjaju:po pitanju navigacije,mo┼że te zbuniti ne karta,ve─ç magnetna deklinacija,ukoliko ,,pje┼íke ,,naviga┼í,,  :dontknow: Ni┼íta stra┼íno,ukoliko nisi mangup pun para,sa dobrim odvjetnicima,pa nekalibriran autopilot aktivira┼í...pa te uhvati ,,SINKOPA,,
 Kakogod,busola i karta su za mene,zakon!Koristi originalnu pomorsku kartu iz  "80" -tih,podsjeti se pojmova ,,izohipsa,, ,izobata,, ,preporu─Źam! :hello2: GPS,SONAR,RADAR,RADIOGONIOMETAR,SATELIT,...su samo unaprije─Ĺena,pomo─çna sredstva... :icon_scratch:  :read2:
T

Offline Bagus

• Kadet
  • *
« Reply #6 on: June 13, 2019, 04:06:14 PM »
Da. Pje┼íak sam, ne koristim tehnologiju jer znam da onda nikada ne─çu nau─Źiti koristit kartu kako treba. A i ne tro┼íi struju. Kod sam bio klinjo, imali smo malog Elana, ÔÇťkaduÔÇŁ, i plovio sam uz obalu i bli┼że otoke oko Tisnog. Karta nije trebala. Sad sam kona─Źno polo┼żio za voditelja b, kupio Elan 31s i karta mi definitivno treba jer se radijus kretanja naglo pove─çao  :angel7:

Jo┼í jedno pitanje: gdje se mo┼że kalibrirati analogni dubinomjer. Dobio sam ga sa brodom i pre jak je  :hello2: i fora da bi ga mjenjao za ne┼í novo, a radi.

Offline trifida1

• Kontra-admiral
« Reply #7 on: June 23, 2019, 10:09:01 PM »
Kalibrirati anologni dubinomjer?
Sidro,(cca 5 Kg),zave┼że┼í na ┼ípagu koja je na svakih 10 Cm ozna─Źena(─Źvori─ç,marker);U vodi do vrata(pli─çina,cca 1,5m),kalibrira┼í prvo ┼ípagu i sidro,kako bi dobio sirovi manualni etalon;izvadi┼í tih 10m cca ozna─Źenih metara ┼ípage(ozna─Źenih),otplovi┼í na poznatu poziciju dubine 5-10 m
dublje=bolje;Baci┼í sidro sa ozna─Źenom ┼ípagom,na vrhu,(sa nategnutom ┼ípagom od dna do povr┼íine ),i stavi┼í neku oznaku(PET ambala┼ża 1,5 l
je o.k);na mjestu oznake poznate dubine, locira┼í dubinomjer(na povr┼íini) i kalibrira┼í tako da se vrijednosti dubina poklapaju(provjerena etalonska duljina ┼ípage,i o─Źitanje dubinometra bi trebale biti sli─Źne barem do 10Cm dubine... >:( isto mjerenje barem 3 puta, i to je to!
T

Offline Bagus

• Kadet
  • *
« Reply #8 on: July 01, 2019, 09:07:30 PM »
Ma neznam kako bi ga drugacije nazvao. Sprava iz 80ih, kad je upalim po─Źne zujati, u njoj kao da se neki disk okre─çe, skupa sa njim crvena lampica ide u krug dok se ne zaustavi na nekom broju. Kao rulet. Ima i alarm.
Na ┼żalost neda mi pustit sliku.

Offline Ursa Major

• Kadet
  • *
« Reply #9 on: July 04, 2019, 11:46:58 PM »
Seafarer echo sounder?